آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۹۳

 • ضامن قانونی تغییر فرمت چک

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد خروجی تصمیمات شورای‌عالی هماهنگی اقتصاد در حوزه‌هایی که نهادهای قانون‌گذاری مشخصی برای آن تعریف می‌شود، باعث ایجاد ابهاماتی برای کارشناسان و صاحب نظران برای تشخیص نهاد اصلی در حوزه سیاست‌گذاری شده است. در یکی از این تصمیمات، شورای‌عالی هماهنگی اقتصاد، شرایط جدیدی را برای چک‌های تضمینی در جهت مبارزه با پولشویی تعیین کرد.
 • ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

  دنیای اقتصاد: روز گذشته قیمت دلار از مرز ۱۱ هزار تومانی نزول کرد. در سومین روز هفته، دلار ۳۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. آخرین بار دلار ۱۰۲ روز پیش در کانال ۱۰ هزار تومانی قرار گرفته بود. به گفته فعالان، همکاری دوباره با یک بانک چینی و محدودیت‌های تراکنشی از جمله عواملی بودند که زمینه‌ساز کاهش دلار شدند. برخی بازیگران ارزی انتظار دارند، به‌دلیل ضعف تقاضا این افت ادامه پیدا کند. در مقابل افزایشی‌ها به کاهش قیمت نفت تکیه می‌کنند.
 • پیشنهاد یک مقام بانکی برای افزایش کارآیی چک‌های تضمینی

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور مالی بانک مسکن با تشریح تصمیم جدید بانک مرکزی، یک پیشنهاد درخصوص بهتر شدن کارآیی این ابزار ارائه کرد. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، هیبنا، بانک مرکزی در یک بخشنامه، شرایط جدید چک‌های تضمینی را به شبکه بانکی ابلاغ کرد. براساس این بخشنامه، چک‌های تضمینی پس از تاریخ ابلاغ این بخشنامه صرفا در وجه گیرنده (ذی‌نفع) چک صادر می‌شود و درج مشخصات متقاضی و گیرنده، شماره سریال، مبلغ و علت درخواست چک الزامی خواهد بود. براساس بخشنامه جدید پشت‌نویسی و انتقال چک‌های تضمین شده به دیگری، فاقد اعتبار است.
 • افتتاح طرح‌های اشتغال‌زایی روستایی مورد حمایت بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: در راستای کمک به رونق کسب‌و‌کار و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و کم برخوردار کشور تاکنون بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ فقره تسهیلات اشتغال‌زایی یارانه‌ای در بانک سینا تصویب شده است.
 • برخورد شدید با سود سپرده بالای ۲۰ درصد

  رئیس‌کل بانک مرکزی تاکید کرده است بانک مرکزی از این به بعد با افتتاح حساب سپرده یکساله با نرخ سود بالای ۲۰ درصد به شدت برخورد خواهد کرد.
 • افت شدید رشد اقتصاد ترکیه

  دنیای اقتصاد: رشد اقتصادی ترکیه در طول ۳ماه سوم سال‌جاری میلادی به شدت افت کرد. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در این بازه زمانی به ۶/ ۱ درصد رسید. از مقایسه داده‌های فصل سوم با رشد ۳/ ۵ درصدی ۳ماه دوم، می‌توان نتیجه گرفت همزمان با سررسید استقراض‌ اعتبارهای کوتاه‌مدت در ماه‌های پایانی سال‌جاری خطر افت بیشتر رونق اقتصاد ترکیه محتمل خواهد بود.
 • شگرد جدید کلاهبرداران ارز دیجیتال

  یک کارشناس اقتصادی به خریداران ارزهای دیجیتال توصیه کرد که حتما موقع خرید بیت‌کوین یک فرد، با او به صورت رو در رو دیدار کرده و معامله را به‌صورت حضوری انجام دهند؛ هرچند که این کار هم بدون ریسک نخواهد بود.
 • ارزش دلار آمریکا کاهشی شد

  دلار روز دوشنبه در برابر یورو و ین ژاپن تحت‌تاثیر کندتر شدن رشد ماهانه دستمزد مشاغل در آمریکا که نشان‌دهنده کاهش فعالیت‌های اقتصادی در ایالات‌متحده است، با اندکی کاهش روبه‌رو شد.
 • تصویب صورت‌های مالی بانک سامان در نوبت دوم مجمع

  گروه بنگاه‌ها: نوبت دوم مجمع عمومی عادی سالانه بانک سامان، با حضور بیش از ۷۱ درصد صاحبان سهام در سالن مجموعه تلاش تهران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بانک سامان، در این مجمع پس از استماع گزارش هیأت‌مدیره و حسابرس قانونی، صورت‌های مالی بانک با رای قاطع سهامداران به تصویب مجمع رسید. بنابراین گزارش اعضای مجمع، موسسه حسابرسی آزمون‌پرداز ایران مشهود را به‌عنوان بازرس اصلی و موسسه حسابرسی فاطر را به‌عنوان بازرس علی‌البدل برگزیدند. روزنامه اطلاعات نیز روزنامه رسمی این بانک اعلام شد. همچنین حق حضور اعضای هیات‌مدیره و دریافتی بازرس قانونی به تصویب مجمع رسید. این گزارش می‌افزاید: مجمع عمومی به‌طور فوق‌العاده بانک سامان نیز پس از مجمع عمومی عادی برگزار شد که پس از رای‌گیری با برگه از سهامداران خانم گرامی‌نژاد و آقایان نعمتی، اسفندیاری، ضرابیه، مجتهد، قضاوی و فتحعلی به‌عنوان اعضای اصلی و علی‌البدل هیات‌مدیره بانک سامان تعیین شدند.
 • گسترش فعالیت بانک ملت در مناطق آزاد

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه همکاری بانک ملت و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی به امضا رسید.
 • فراگیری امور بانکداری توسط ۴۰ هزار دانش‌آموز در طرح «سپهردانش»

  گروه بنگاه‌ها: بیش از ٤٠ هزار دانش‌آموز، فراگیری امور مالی و بانکداری الکترونیک را در قالب طرح «سپهر دانش» در بانک صادرات ایران آغاز کردند.
 • افزایش راندمان و کاهش هزینه‌ها با فناوری بلاک‌چین

  معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مزایای زیرساخت فناوری ارزهای رمزنگاری شده گفت: فناوری بلاک‌چین زمینه افزایش راندمان و کاهش هزینه‌ها را فراهم می‌کند.

بیشتر