• سقوط طلا به کانال ۱۷۰۰ دلاری

  دنیای اقتصاد- محمد تقی‌پور: روز گذشته درحالی‌که تا میانه روز طلا توانسته بود قیمت خود را در بالای مرز ۱۸۰۰ دلاری حفظ کند، ناگهان قیمت فلز زرد با افت ۶/ ۱ درصدی به حوالی قیمت ۱۷۸۰ دلاری نزول کرد. فقدان عوامل حمایتی طلا و استحکام چشم‌انداز مثبت برای واکسن و همچنین تمایل بیشتر سرمایه‌گذاران به ریسک‌پذیری سبب شده است تا طلا در سه هفته گذشته بیش از ۹ درصد از ارزش خود را از دست بدهد. در حالی که بیت‌کوین در روزهای گذشته در حال فتح قله‌های قیمتی سه ساله خود بود و با سرعت بالایی در حال نزدیک شدن به بالاترین قیمت خود بود، در سه روز گذشته با اصلاح قیمتی شدیدی مواجه شده است.
 • فشار به سکه از دو جبهه

  دنیای اقتصاد: سقوط سکه به کانال ۱۰ میلیونی موجب شد که کمترین قیمت این فلز گرانبها از اواخر تابستان رقم بخورد. روز پنج‌شنبه، فلز گرانبهای داخلی ۱۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید. دو عامل فشار به شکل همزمان، سکه امامی را به کانال ۱۰ میلیون تومانی بردند: اولی ریزش بهای اونس طلا در بازارهای جهانی که زمینه‌ساز کاهش انتظارات افزایشی سکه‌بازان برای اونس طلای جهانی شد و دومی، کاهش کانالی دلار که فروشندگان بازار سکه را فعال‌تر کرد. روز پنج‌شنبه دلار ۳۰۰ تومان افت کرد و به بهای ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. برخی از تحلیلگران فنی معتقد بودند که دلار با از دست دادن مرز ۲۵ هزار تومانی، ظرفیت افت تا کانال ۲۳ هزار تومانی را دارد. این مساله می‌تواند در انتظارات کاهشی سکه‌بازان اثر گذاشته باشد. با این حال، دلار برای چنین نزولی نیاز دارد که نرخ حواله درهم را زیر ۶ هزار و ۵۰۰ تومان رویت کند. اگر قیمت دلار در روز شنبه به بالای ۲۵ هزار تومان بازنگردد، سکه کار دشواری دارد که در برابر افت به زیر ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مقاومت کند. بخشی از این موضوع به این دلیل است که اونس طلا در روز تعطیل بازار داخلی، مرز هزار و ۸۰۰ دلاری را از دست داد. سکه‌بازان در همان معاملات پشت خطی به این اتفاق واکنش نشان دادند و فروش‌های سکه خود را بالا بردند؛ خصوصا که طلا مدت‌هاست چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای از خود بروز نداده است. طلا در بازارهای جهانی در سه هفته گذشته و پس از انتشار اخبار آزمایش‌های موفقیت واکسن‌های کرونا روزگار خوشی سپری نمی‌کند. در ادامه روند نزولی طلا، روز گذشته این فلز ارزشمند حتی نتواست سنگر ۱۸۰۰ دلاری را نیز حفظ کند تا درنهایت به کانال ۱۷۰۰ دلاری نزول کند. با افزایش امیدواری‌ها به واکسن کرونا و بهبود چشم‌انداز اقتصادی میل به ریسک‌پذیری در میان سرمایه‌گذاران افزایش پیدا کرده و این موضوع سبب شده است تا طلا در سه هفته اخیر بیش از ۹ درصد سقوط کند. شاهد دیگر مدعای افزایش میل به ریسک سرمایه‌گذاران، افزایش ارزش شاخص‌های سهام و حتی بیت‌کوین در مجموع سه هفته گذشته است.
 • دریافت بیمه‌نامه‌های الکترونیکی خودرو

  رئیس‌کل بیمه مرکزی گفت: در شرایط اعمال محدودیت‌های کرونایی با توجه به حذف فیزیکی بیمه‌نامه‌ها؛ صاحبان خودرو می‌توانند از طریق الکترونیکی بیمه‌نامه‌های خود را دریافت کنند.
 • انتشار«سالنامه آماری ۱۳۹۸ صنعت بیمه»

  سالنامه آماری سال ۱۳۹۸ بیمه مرکزی در حدود ۲۰۰ صفحه مشتمل بر ۱۳۱ جدول و ۳۳نمودار تهیه شد. به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، این سازمان در اجرای وظایف قانونی خود مصرح در قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری، هر ساله اطلاعات لازم را از فعالیت کلیه موسسات بیمه و فعالان صنعت بیمه جمع‌آوری و به‌منظور رفع نیازهای سیاست‌گذاران، پژوهشگران و فعالان صنعت بیمه، در قالب «سالنامه آماری صنعت بیمه» منتشر می کند.
 • امهال حق بیمه سهم کارفرمایی حوزه گردشگری

  مدیر عامل سازمان تامین‌اجتماعی با صدور بخشنامه‌ای، امهال حق بیمه سهم کارفرمایی مهر تا اسفند سال ۹۹ کسب‌وکارهای حوزه گردشگری را اعلام کرد. به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، براساس این بخشنامه، کلیه کارگاه‌هایی که فعالیت آنها منطبق با جدول فعالیت‌های اقتصادی حوزه گردشگری است، می‌توانند از تسهیلات پیش‌بینی شده در مصوبات مذکور (امهال ۲۰ درصد حق بیمه سهم کارفرمایی تا پایان سال ۹۹) بهره‌مند شوند. همچنین کارفرمایان کارگاه‌های مذکور که با ارسال لیست کارکنان شاغل در کارگاه نسبت به پرداخت حداقل ۱۰ درصد حق‌بیمه متعلقه اقدام می‌کنند، باید حداکثر تا پایان اردیبهشت سال ۱۴۰۰ نسبت به تعیین تکلیف حق‌بیمه معوق شده سهم کارفرمایی دوره مهر ماه تا اسفند سال ۹۹ (پرداخت یکجای آن در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ یا ترتیب پرداخت آن حداکثر در ۶ قسط) اقدام کنند.بدیهی است در صورت پرداخت یکجای بدهی مربوطه یا ترتیب پرداخت آن به شرح فوق، بدهی مزبور از شمول جرایم تاخیر تادیه پرداخت حق بیمه معاف خواهد بود.
 • بانک‌ها تعطیل نیستند

  دبیرکل شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی گفت: بانک‌ها طبق روال هفته گذشته به فعالیت خود ادامه خواهند داد تا بخشنامه جدیدی به ما ابلاغ شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا قیطاسی دبیرکل شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی، با اشاره به ایجاد شائبه درخصوص تعطیلی ادارات دولتی از شنبه ابراز کرد: بانک‌ها طبق روال عادی روزهای گذشته با تصمیم مراجع بالادستی خود فعالیت می‌کنند. او اضافه کرد: تا این لحظه بخشنامه‌ای از جانب وزارت اقتصاد به بانک‌ها ابلاغ نشده‌است تا بانک‌ها کاملا تعطیل شوند به همین منظور بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی به شیوه گذشته فعالیت و به نیازهای ضروری مردم پاسخ خواهند داد.
 • گذر اقتصاد دیجیتال چین از مرز ۵ تریلیون دلار

  اقتصاد دیجیتال چین در سال ۲۰۱۹ از ۵تریلیون دلار فراتر رفت. به گزارش «ایبِنا» به نقل از راشاتودی، گزارش جدیدی از آکادمی مطالعات فضای مجازی چین نشان داد که اقتصاد دیجیتال کشور در سال گذشته به ۸/ ۳۵ تریلیون یوآن (۴۵/ ۵ تریلیون دلار) رسیده که ۲/ ۳۶ درصد از کل تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. این گزارش تایید می‌کند که همه‌گیری کووید-۱۹ اهمیت اینترنت را برجسته کرده است، در حالی که اقتصاد دیجیتال به نیروی مهمی در کاهش تاثیر ویروس کرونا، تغییر شکل اقتصاد و بهبود قابلیت‌های حکمرانی تبدیل شده است. طبق تحقیق ذکر شده در این گزارش، تا پایان ماه مه ‌شبکه فیبر نوری چین تمام مناطق شهری و روستایی را تحت پوشش قرار داده است، به‌طوری که تعداد مشترکان فیبر نوری ۱/ ۹۳ درصد از کاربران باند پهن ثابت کشور را تشکیل می‌دهد که بالاترین میزان در جهان است. در سال ۲۰۱۹، ۴۴/ ۵ میلیون ایستگاه ۴g در چین وجود داشت و میزان ترافیک مصرفی داده تلفن همراه به ۱۲۲ میلیارد گیگابایت رسید و رتبه اول را در جهان کسب کرد. از سپتامبر سال ۲۰۲۰، چین بیش از ۴۸۰ هزار ایستگاه ۵g ساخته است. معاملات تجارت الکترونیکی این کشور در سال گذشته به ۸۱/ ۳۴ تریلیون یوآن (۲/ ۵ تریلیون دلار) رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷/ ۶ درصد رشد داشته است.
 • رویارویی انگلیس با بدترین وضعیت اقتصادی ۳۰۰ سال اخیر

  وزیر خزانه‌داری انگلیس اعلام کرد تا سال ۲۰۲۲ شرایط اقتصادی این کشور به دوره قبل کرونا باز‌نمی‌گردد. به گزارش «ایسنا» به نقل از شینهوا، ریشی‌سوناک با بیان اینکه اقتصاد این کشور امسال ۳/ ۱۱ درصد کوچک خواهد شد از مواجه شدن اقتصاد این کشور با بزرگ‌ترین بحران ۳۰۰ سال اخیر خبر داد.
 • کاهش ۹ درصدی اقتصاد مکزیک

  بانک مرکزی مکزیک اعلام کرد با ریکاوری کُند اقتصاد جهانی از پاندمی کرونا، اقتصاد این کشور ۹/ ۸ درصد در سال جاری میلادی آب خواهد رفت. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، بانک مرکزی مکزیک، بانکزیکو، در گزارش جدید خود اعلام کرد با ریکاوری کند اقتصاد جهانی از پاندمی کرونا اقتصاد این کشور ۹/ ۸ درصد در سال ۲۰۲۰ آب خواهد رفت. بانکزیکو اعلام کرد تخمین می‌زند رشد اقتصادی مکزیک در سال ۲۰۲۱ به ۳/ ۳ درصد و در سال ۲۰۲۲ به ۶/ ۲ درصد برسد. آلخاندرو دیاز دی لئون، رئیس بانک مرکزی مکزیک، در ویدئو کنفرانسی برای ارائه این گزارش گفت: تحولات آینده فعالیت‌های اقتصادی هم در فضای ملی و هم در فضای جهانی کاملا مبهم باقی مانده است. دیاز گفت: سناریوی پایه ما نشان می‌دهد که ریکاوری اقتصاد جهان با سرعتی کم و تدریجی صورت خواهد گرفت و ریسک‌های مهمی مانند احتمال اعمال محدودیت‌های قرنطینه‌ای جدید آن را تهدید می‌کند.
 • بازگشت رونق به حراج اوراق

  دنیای‌اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد طی هفته منتهی به اول آذر ماه (۲۸ آبان تا ۴ آذر)، ۵/ ۵ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی به فروش رسیده است. کاهش انتظارات تورمی در هفته‌های گذشته سبب روند نزولی در بازارها شده که می‌توان گفت بر افزایش تقاضای اوراق دولتی اثرگذار بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ سود اوراق دو ساله نیز ۵/ ۲۰ و نرخ اوراق سه‌ساله ۳/ ۲۱ درصد بوده است که به نسبت ابتدای پاییز با افزایش مواجه شده است. اگرچه انتظارات تورمی بر افزایش تقاضای اوراق دولتی موثر بوده است، اما باید دید نرخ سود این اوراق در هفته‌های آینده نیز از جذابیت کافی برخوردار خواهند بود؟
 • شاخص‌ها بالای مرز پیش از کرونا

  دنیای‌اقتصاد: خروج سرمایه از پناهگاه و کوچ دارایی‌ها به سوی بازارهای مالی سبب شده است تا بسیاری از شاخص‌های جهانی سهام، علاوه بر عبور از سطح قبل از کرونا، رکوردهای تاریخی خود را نیز جابه جا کنند. اخبار امیدوارکننده درباره واکسن کرونا در دو هفته اخیر به اضافه کاهش احتمال تنش در روند انتقال قدرت میان دونالد ترامپ و جو بایدن سبب شده است تا چشم‌انداز اقتصادی در بازارها شفاف‌تر از ماه‌های گذشته شود. شاخص داوجونز روز سه‌شنبه برای اولین بار در طول تاریخ از مرز ۳۰ هزار واحدی عبور کرد و این درحالی بود که ارزش این شاخص در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ در اوایل کانال ۲۸ هزار واحدی بود. شاخص S&P ۵۰۰ نیز با رشد ۱۱درصدی در ماه نوامبر اکنون به سطحی بالاتر از ماه ابتدایی سال جاری میلادی رسیده است.
 • پاسخ گمرک به نامه همتی

  پس از آنکه رئیس‌کل بانک‌مرکزی در یک نامه توضیحاتی درخصوص ترخیص کالاهای رسوبی خطاب به رئیس‌جمهور نوشته بود، حال مهرداد جمال‌ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران توضیحاتی درباره نامه همتی ارائه کرده است:
 • کنترل اعتبار صادرکننده چک از زمان صدور

  مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک‌مرکزی اعلام کرد:‌ طبق قانون جدید، اعتبار صادرکننده چک از زمان صدور چک کنترل می‌شود و برای صادرکنندگان چک، سقف اعتباری در نظر گرفته می‌شود.
 • گزارش عملکرد مجمع جهانی اقتصاد

  دنیای‌اقتصاد: نیم قرن پیش، یک استاد دانشگاه مجمعی بین‌المللی را تشکیل داد که امروز با عنوان مجمع جهانی اقتصاد شناخته می‌شود. حالا پنجاهمین سالگرد این مجمع با عالم‌گیری بیماری کرونا و اثرات آن بر اقتصاد جهان همراه شده‌است. این نهاد بین‌المللی، دیروز گزارش سالانه‌ای ۱۵۲ صفحه‌ای با عنوان «متعهد به بهبود وضعیت جهان» منتشر و در آن، مسیر ۵۰ ساله مجمع را مرور کرد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، براساس گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد، بورگه برنده، رئیس این مجمع نوشته‌است در شرایطی‌که تنش‌های ژئوپلیتیک در پشت پرده همه‌گیری کرونا تداوم دارد، اهمیت همکاری‌های چندجانبه، قوی و مداوم پررنگ‌تر شده‌است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر