آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۵۸

 • ثبت دو رکورد جدید

  دنیای اقتصاد: بررسی جدیدترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که شاخص بهای کالاهای صادراتی در شهریورماه سال جاری با افزایش حدود ۲۶ درصدی در مقایسه با ماه قبل، با عبور از مرز ۸۰۰ واحد وارد سطوح بی‌سابقه‌ای شده‌است. بررسی آمارهای پیشین بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد ۲۶ درصدی این شاخص طی ماه شهریور اتفاقی است که طی یک دهه اخیر اقتصاد ایران سابقه نداشته‌است.
 • طرح جدید نوسان‌گیران دلار

  دنیای اقتصاد: دلار که هفتمین ماه سال را با بازدهی منفی پشت‌سر گذاشته بود، هفته منتهی به ۴ آبان را نیز با رشد منفی سپری کرد. کاهش هفتگی شاخص ارزی در شرایطی رقم خورد که این ارز روز پنج‌شنبه افزایش قیمت را تجربه کرد. در ششمین روز هفته، دلار ۱۵۰ تومان افزایش را ثبت کرد و روی عدد ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان قرار گرفت. دلار ۲ هفته پیش ۸/ ۳ درصد از ارزش خود را از دست داد و در هفته گذشته نیز با کاهش ۷/ ۰ درصدی رو‌به‌رو شد.
 • علل نارسایی در تامین ارز زائران

  دنیای اقتصاد: در سال‌جاری یک اتفاق جدید به راهپیمایی اربعین افزوده شد و آن، مشکلات زوار در تامین ارز مورد نیاز بود. اتفاقی که در سال‌های گذشته سابقه نداشت و در سال‌های اخیر که اربعین به باشکوه‌ترین شکل ممکن برگزار شده بود، زوار کمبودی از جنس تامین ارز حس نکرده بودند. اما چه شد که سال‌جاری وضعیت زوار در این نیاز تغییر کرد؟ «دنیای اقتصاد» با استفاده از نظر کارشناسان به تحلیل این موضوع می‌پردازد.
 • وضعیت اقتصاد ایران شکننده نیست

  معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: اوضاع اقتصادی کشور به لحاظ ذخایر ارزی و مدیریت بودجه به هیچ‌وجه شکننده نیست و حتی با ارقام پایین‌تر نفت هم می‌توان بودجه سال ۱۳۹۸ را مدیریت کرد.
 • راه موثر مقابله با تحریم‌ها

  دکتر محمد بیگدلی مدیر عامل بانک ملت
  برنامه چشم‌انداز ۲۰ ساله و اسناد بالادستی توسعه و پیشرفت ایران با محوریت مفاهیم «عدالت و پیشرفت» شناخته می‌شود، مفهومی که نام دهه چهارم انقلاب را به خود گرفته است. این محور همان موضوعی به‌شمار می‌آید که در کلام مقام معظم رهبری به‌عنوان یک سیاست‌گذاری، همواره ترویج و در اسناد بالادستی هم به آن اشاره و تاکید شده است.
 • جلب اعتماد از طریق خدمات صادقانه

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها: پیشینه حضورشرکت بیمه ایران در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس به ۵۰ سال قبل بازمی‌گردد. تشکیلات سازمانی شرکت بیمه ایران در امارات عربی متحده به‌صورت نمایندگی کل است که مسوولیت آن از بدو تاسیس تاکنون به عهده عبدالقادر فقیهی یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین افراد فعال اقتصادی ایران در منطقه است. فقیهی در حاشیه پنجمین نمایشگاه بین‌المللی بورس بانک، بیمه و در گفت‌و‌گوی اختصاصی با «دنیای‌اقتصاد» گفت: بسیار خرسندم که در جمع مدیران و فعالان اقتصادی حاضر هستم و این فرصت به دست آمده را مغتنم می‌دانم تا تجارب اقتصادی خویش در عرصه فعالیت بیمه‌ای را مطرح کنم.
 • نگاه بانکداری دیجیتال، ارائه سرویس به درخواست مشتری است

  گروه بنگاه‌ها: قائم‌مقام بانک ایران زمین، با اشاره به چشم‌انداز این بانک برای سال ۱۴۰۰ گفت: ارائه سرویس به درخواست مشتری، استفاده از فناوری به‌صورت یکپارچه به‌منظور بهبود تجربه مشتری، رویکرد ما در بانکداری دیجیتال است.
 • سقوط یوآن به قعر ۱۰ ساله

  دنیای اقتصاد: تضعیف نرخ برابری یوآن در برابر دلار آمریکا، پول ملی چین را به پهنای باند یک‌دهه گذشته فرود آورد. نزدیک شدن نرخ برابری دلار و یوآن به حساس‌ترین عدد ۱۰ سال اخیر (نرخ برابری ۷)، نگرانی‌های بسیاری را به فضای سرمایه‌گذاری در اقتصاد بزرگ چین افزوده است. نگرانی‌هایی که پیش از این به جنگ تجاری با ایالات متحده و تاثیراتش بر اقتصاد معطوف بود، با هراس از فشار محسوسی که بر یوآن سنگینی می‌کند تشدید شده است. عبور از نرخ برابری ۷ منجر به رشد بدهی‌های دلاری شرکت‌های چینی، گرایش خانوار به‌سوی تبدیل دارایی‌ها به دلار آمریکا و سرایت ریسک‌های ارزی به سایر کشورها خواهد شد. از همین رو، بانک مرکزی چین به‌منظور جلوگیری از بروز ریسک‌های محتمل از ۲ راه با افت رنمینبی (یوآن) مقابله کرد. تعیین محدوده مجاز نرخ در معاملات روزانه و مداخله در بازار با خرید و فروش یوآن-دلار باعث شد، نزول رنمینبی شتاب خود را از دست بدهد.
 • برگزاری نمایشگاه تراکنش ایران با هدف تسهیل شرایط تحریم

  گروه بنگاه‌ها: نشست هم‌اندیشی با رسانه‌‌ها برای برگزاری پربارتر نمایشگاه تراکنش ایران ITE ۲۰۱۸ با حضور خبرنگاران در مرکز «فابا» برگزار شد. در این نشست محمدمراد بیات، مدیرعامل مرکز فابا توضیحاتی در مورد این مجموعه، وظایف و اقدامات آن و همچنین فرآیند شکل‌گیری و برگزاری سه دوره پیشین نمایشگاه تراکنش ایران ارائه داد.

بیشتر