آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۵۵

 • رازهـای مهـار اولیـن شوک ارزی

  دنیای اقتصاد: اقتصاد ایران با شوک ارزی غریبه نیست. می‌توان در طول ۳ دهه اخیر سه شوک ارزی را به یاد آورد. اما آنچه مسجل است این تجارب همانند جزیره‌های از هم دور افتاده قرار گرفته‌اند و کسی برای کشف اطلاعات نهفته در این جزیره‌ها دل به سفر نمی‌زند؛ درحالی‌که بسیاری از تجارب در گذشته تکرار شده و می‌توانند اطلاعات قبلی، بایدها و نبایدهای شرایط فعلی را گوشزد کنند.
 • ایست دلار در ماه هفتم

  دنیای اقتصاد: دلار در ماهی که سقف تاریخی را تجربه کرد، اولین بازدهی کاهشی پس از ۱۵ ماه را نیز به نام خود رقم زد. در آخرین روز مهرماه، دلار به کانال ۱۴ هزار تومانی بازگشت ولی این رشد نیز نتوانست مانع از ثبت رشد منفی ماهانه آن شود. روز دوشنبه، دلار ۳۰۰ تومان رشد قیمت را تجربه کرد و ساعت ۴ بعدازظهر روی قیمت ۱۴ هزار تومانی قرار گرفت.
 • شرط جدید استفاده از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم

  گروه بنگاه‌ها: شروط سه‌گانه خانه‌اولی برای متقاضیان حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم که از ابتدای آبان‌ماه قصد افتتاح این حساب را دارند اعلام شد. از ابتدای آبان‌ماه سال‌جاری برای افتتاح‌کنندگان حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم، علاوه‌بر فرد متقاضی این تسهیلات، برای همسر او نیز کنترل و استعلامات لازم انجام می‌شود.
 • سه انتصاب جدید در بانک مرکزی

  رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه تغییر و تحولات مدیران این نهاد، سه مدیر جدید را منصوب کرد. این سه تغییر در بخش ارزی و بین‌الملل بانک مرکزی به وقوع پیوسته است. در انتصاب اول، امیرحسین شکوهی، که مدیر سامانه نیما است، عهده‌دار سمت مدیریت اداره نظارت ارزی بانک مرکزی شد. پیش از این محمد دارابی، مدیر اداره نظارت ارز بود که هم‌اکنون او، به‌عنوان مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی، فعالیت می‌کند. در انتصاب دوم، محمدرضا خطایی به‌عنوان مدیر اداره بین‌الملل بانک مرکزی برگزیده و جایگزین رسول سجاد شد. همچنین محمود شکسته‌بند نیز به‌عنوان مشاور بین‌الملل بانک مرکزی منصوب شد، او پیش از این به‌عنوان مدیرعامل شرکت صرافی بانک ملی فعالیت می‌کرد.
 • برنامه وزیر پیشنهادی اقتصاد

  وزیر پیشنهادی اقتصاد در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عبور از تلاطم و ایجاد ثبات اقتصادی در شرایط کنونی را مهم‌ترین برنامه خود اعلام کرد.به گزارش «ایبِنا» فرهاد دژپسند، با حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه رئوس برنامه‌های خود، به تشریح ارقام فعلی شاخص‌های کلان اقتصادی کشور پرداخت و اظهار کرد: مهم‌ترین برنامه من در شرایط کنونی، عبور از تلاطم و ایجاد ثبات اقتصادی است. وی بر هدایت جریان نقدینگی به سمت بخش‌های تولیدی به‌عنوان یکی از برنامه‌های پیشنهادی خود تاکید کرد و افزود: حرکت به سمت اقتصاد هوشمند به‌عنوان یکی دیگر از رویکردهای مهم در اقتصاد کشور است. وزیر پیشنهادی اقتصاد در ادامه جایگزینی رابطه مستمر و تعاملی برای طراحی سیاست‌های درست و کاربردی با مجلس را به‌جای طرح سوال و استیضاح موثرتر برشمرد. دژپسند لازمه رسیدن به این تعامل را یک کار سه‌جانبه از سوی دولت، مجلس و صاحب‌نظران اندیشه‌ورز عنوان کرد. وی با اشاره به سه دهه سوابق اجرایی خود در سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: تاکنون متولی تخصیص منابع بودم و امروز قرار است در صورت کسب رای اعتماد از مجلس، متولی تامین منابع باشم. دژپسند با بیان اینکه در تدوین پنج برنامه از مجموع شش برنامه توسعه اقتصادی کشور نقش داشته است، تاکید کرد: می‌توان ادعا کرد قانون برنامه ششم توسعه قوی‌ترین و کامل‌ترین برنامه توسعه اقتصادی کشور بعد از انقلاب است.
 • معیار بانک مرکزی در ویرایش ثبت‌سفارش

  معیار بانک مرکزی در بررسی ویرایش ثبت‌سفارش، تغییر در تعرفه و مبلغ کالاهای پرونده اعلام شد. به گزارش «ایبِنا» در‌صورتی‌که هنگام ویرایش یک پرونده دارای تخصیص ارز (گواهی ثبت آماری) تغییراتی صورت گیرد که مورد تایید بانک مرکزی نیست، هنگام ثبت ویرایش، خطای «پیغام بانک مرکزی: اصلاحات ثبت‌سفارش مجاز نمی‌باشد.» نمایش داده می‌شود. معیار بانک مرکزی در بررسی ویرایش ثبت‌سفارش، تغییر در تعرفه و مبلغ کالاهای پرونده است. در صورت عدم‌تغییر اطلاعات کالاها، هیچ خطایی از این جهت نمایش داده نخواهد شد. بر اساس اعلام سامانه جامع تجارت، افزودن تعرفه جدید یا افزایش مبلغ فوب تعرفه منجر به تطبیق گروه کالایی تعرفه‌ها و نوع نرخ ارز تخصیص‌یافته توسط بانک مرکزی می‌شود. در صورت مشاهده عدم‌تطابق، درخواست ویرایش پرونده در بانک مرکزی رد می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علت عدم‌تایید ویرایش از سوی بانک مرکزی، به بانک عامل مراجعه کنید.
 • صعود سهام چین به سقف ۳ساله

  دنیای اقتصاد: شاخص سهام چین بیشترین بازدهی روزانه خود را ظرف ۳ سال اخیر تجربه کرد. شاخص CSI ۳۰۰ که ارزش سهام شرکت‌های بزرگ شانگهای و شنژن را نمایش می‌دهد روز گذشته بالغ‌بر ۳/ ۴ درصد صعود داشت. این میزان بازدهی مثبت از نوامبر سال ۲۰۱۵ بی‌سابقه محسوب می‌شود.
 • انتخاب مدیرعامل بانک پارسیان به‌عنوان عضو اصلی هیات انتظامی‌بانک‌ها

  گروه بنگاه‌ها: دبیر کانون بانک‌های خصوصی از انتخاب کوروش پرویزیان، مدیرعامل بانک پارسیان به‌عنوان عضو اصلی هیات انتظامی‌بانک‌ها خبر داد.
 • وصول بیش از ٥١ هزار میلیارد ریال مطالبات کلان بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اداره‌کل پیگیری و وصول‌مطالبات بانک صادرات ایران از وصول بیش از ٥١ هزار میلیارد ریال از مطالبات‌کلان این بانک از ابتدای فروردین تا ٢٤ مهرماه سال ٩٧ خبر داد.
 • حمایت بانک سامان از جامعه علمی‌ کشور با شرایط ویژه

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه همکاری‌های بانک سامان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای ارائه خدمات پولی و بانکی به اعضای هیات‌علمی ‌و کارکنان دانشگاه‌ها به امضا رسید.
 • تکانه کسری بودجه بر تورم و رشد اقتصادی

  مقاله سیاستی «اثرات شیوه‌های جبران کسری بودجه بر تورم و رشد اقتصادی» توسط دو پژوهشگر پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی نگاشته شد.

بیشتر