آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۴۷

 • ۶ پیش‌شرط مداخله ارزی

  دنیای اقتصاد: بررسی تجربه جهانی نشان می‌دهد در کشورهایی که بخش قابل‌توجهی از درآمد ارزی در قالب صادرات کالاهای عمومی، در تملک دولت بوده، «مداخله در بازار» به یک ابزار معمول در راستای مدیریت بازار ارز تبدیل شده است. مداخله در بازار ارز عموما با دو هدف «کنترل نرخ ارز» و «تعدیل ذخایر ارزی» صورت می‌گیرد. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد مداخله غیرهوشمندانه در بازار همیشه منجر به تنظیم قیمت یا تعدیل ذخایر ارزی نشده و منجر به تضییع منابع عمومی شده است. به همین دلیل لازم است به‌منظور تضمین رفاه عمومی، اصولی معین و مدون برای مداخله در بازار ارز تعریف شود. در مجموع دو رویکرد «قاعده‌مندی» و «صلاحدیدی» در خصوص نگرش سیاست‌گذار به مداخله وجود دارد. در رویکرد صلاحدیدی سیاست‌گذار در خلال مداخله تابع ضوابط و اصول از قبل تعیین‌شده‌ای نبوده و تصمیم به مداخله را تابعی از ذخایر و شرایط اقتصادی می‌داند. در رویکرد قاعده‌مندی سیاست‌گذار قبل از مداخله در بازار ۶ متغیر اصلی «زمانبندی مداخله»، «تکرر یا Frequency مداخله»، «گستره مداخله»، «رویکرد مداخله»، «واسطه‌های مداخله» و «درجه شفافیت مداخله» را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. با توجه به اینکه سیاست‌گذار پولی در ایران استقلال عملکردی و نهادی لازم را نداشته، لازم است قاعده مداخله در بازار برای عوامل اقتصاد مشخص باشد.
 • معاملات «در گوشی» در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: روز شنبه، قیمت دلار برای چهارمین روز متوالی در کانال ۱۴ هزار تومانی نوسان کرد. در اولین روز هفته، قیمت دلار معاملات خود را در محدوده ۱۴ هزار و ۵۵۰ تومان آغاز کرد؛ ولی از اواسط روز فشار فروش به اندازه‌ای بالا رفت که بهای این ارز تا نزدیک مرز ۱۴ هزار تومان پایین رفت؛ در حوالی مرز یادشده خریداران وارد بازار شدند و در نهایت حدود ساعت ۴ بعدازظهر، شاخص ارزی روی عدد ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان آرام گرفت. این قیمت ۱۰۰ تومان کمتر از نرخ بسته شده روز پنج‌شنبه بود و زمینه‌ساز سومین کاهش پیاپی دلار شد. براساس صحبت‌های فعالان امنیتی شدن فضای بازار، عرضه ارز توسط سکه‌بازان، فروش ارز از سوی برخی صرافی‌ها، عقب‌نشینی تقاضا و افت نرخ حواله درهم ۵ عاملی بودند که زمینه‌ساز نزول قیمت شدند.
 • تدوین سند راهبردی بانک دی تا افق ۱۴۰۰

  گروه بنگاه‌ها: سند استراتژیک بانک دی تا افق ۱۴۰۰ در آخرین نشست تخصصی دفتر برنامه‌ریزی استراتژیک این بانک تدوین شد. به گزارش اداره روابط عمومی و تبلیغات بانک دی، نشست پایانی تدوین برنامه استراتژیک بانک دی با حضور محمدرضا قربانی، مدیرعامل اعضای کمیته راهبری و اعضای دفتر برنامه‌ریزی استراتژیک بانک دی برگزار شد.
 • گسترش خدمات الکترونیک در اولویت برنامه‌های بانک مهر اقتصاد

  گروه بنگاه‌ها: معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مهر اقتصاد در همایش تخصصی مدیران ادارات و روسای شعب استان کردستان گفت: خدمات بانکداری الکترونیک در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.
 • صادرات غیرنفتی منبع قابل‌اتکایی برای ارزآوری کشور است

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: سیاست توسعه صادرات، یک سیاست راهبردی و مهم برای توسعه اقتصادی کشور است؛ چراکه این صادرکنندگان غیرنفتی هستند که در شرایط مختلف ارزآوری را برای کشور تضمین می‌کنند. به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات علی صالح‌آبادی، مدیرعامل این بانک، در نشستی تخصصی با حضور صادرکنندگان استان زنجان گفت: اتکای زیاد به نفت، دشمن را برای تحریم آن وسوسه می‌کند؛ حال آنکه صادرات غیرنفتی کشور این ظرفیت را دارد که در شرایط مختلف برای کشور ارزآوری داشته باشد.
 • پیروزی اتحاد «ین وطلا» بر دلار

  دنیای اقتصاد: زیان ۱۷۰۰ میلیارد دلاری وال‌استریت در روز پنج‌شنبه احتمال رسیدن قطار سریع‌السیر سهام به انتهای مسیر افزایشی که یک دهه در حال حرکت بود را تقویت کرد. هرچند روز جمعه با جبران بخشی از زیان بازار سهام همراه شد؛ اما واکنش سرمایه‌گذاران نسبت به ریزش شدید شاخص‌ها تغییر خاصی بروز نداد. نوسانات هفته گذشته سرمایه‌ها را به سمت بازارهای امن‌تر سوق داد. ین و طلا به‌عنوان ذخایر امن در دوران نااطمینانی اقتصادی -به‌ویژه زمانی‌که ریشه این دیدگاه به آمریکا بازگردد- با استقبال بیشتری مواجه می‌شوند. طلا ظرف هفته گذشته بیشترین بازدهی کوتاه‌مدت (رشد هفتگی ۸/ ۱ درصدی) ۷ ماهه خود را تجربه کرد. ین نیز ظرف همین مدت با صعود ۳۴/ ۱ درصدی بهترین هفته خود از ۹ ماه قبل را به ثبت رساند.
 • خدمات ارزی بانک اقتصاد نوین

  گروه بنگاه‌ها: به‌منظور اجرای سیاست‌های ارزی بانک مرکزی، فروش ارز خدماتی با ساز و کار جدید از طریق شعب ارزی منتخب بانک اقتصادنوین با هدف خلق ارزش افزوده برای مشتریان عملیاتی و اجرایی خواهد شد.
 • عبور شرکت کرپ ناز از موانع تولید با حمایت بانک‌ملت

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت «بهساز مشارکت‌های ملت» با اشاره به عبور موفق شرکت کرپ ناز از موانع تولید، از افزایش تولیدات این شرکت خبر داد و گفت: قرار شده است از منابع درآمدی مختلفی، بازسازی و نوسازی خط تولید و تامین سرمایه در گردش شرکت در دستور کار قرار گیرد.
 • اجرای ۱۰۵ طرح بانک صادرات در مناطق زلزله‌زده سر پل ذهاب

  گروه بنگاه‌ها: کارکنان بانک صادرات ایران با اختصاص بخشی از حقوق و مزایای خود ١٢ واحد مسکونی و سه مجتمع آموزشی را در منطقه زلزله‌زده سرپل ذهاب تکمیل کردند و به بهره‌برداری رساندند.

بیشتر