آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۴۲

 • مراحل دلارزدایی از اقتصاد

  دنیای اقتصاد: معمولا التهابات ارزی دو اثر همزمان بر دو متغیر مهم «مصرف» و «پس‌انداز» دارند. درخصوص مصرف، بخشی از اثر التهابات ارزی روی قیمت سبد مصرفی خانوار منعکس شده و رفاه مصرف‌کننده را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. درخصوص پس‌انداز، التهابات بازار ارز باعث شده تا «دلار» بخشی از کارکرد‌های سه‌گانه پول داخلی یعنی «واسطه مبادله»، «سنجش ارزش» و «ذخیره ارزش» را قبضه کند؛ اتفاقی که در ادبیات اقتصادی به «دلاریزه‌شدن‌ اقتصاد» معروف است. در مقام مدیریت التهابات ارزی، راهکارهای متعددی معرفی شده است که عمدتا منتج به بهبود تنها یکی از اثرات «مصرفی» و «سرمایه‌گذاری» می‌شوند و نسخه‌ای که پول ملی را به‌طور کامل زیر سایه دلار برهاند، ارائه نشده است. بررسی تجربه‌های خارجی نشان می‌دهند کشورهای موفق فرآیند «دلارزدایی» را طی دو مرحله مکمل به سرانجام رسانده‌اند. در وهله اول با تمرکز بر ثبات اقتصادی زمینه را برای تصمیم «درون‌زای» آحاد اقتصادی مبنی‌بر حذف ذهنی و عملی دلار فراهم کرده‌اند. در وهله دوم با رویکرد جذاب‌سازی بازارهای رقیب کارکرد «ذخیره ارزش» را از دلار گرفته و به پول داخلی منتقل کرده‌اند. از جمله ابزار این رویکرد می‌توان به «گسترش بازار بدهی عمومی مبتنی بر پول ملی»، «افزایش ذخیره قانونی سپرده‌های دلاری» و «کاهش نرخ سود سپرده‌های دلاری» اشاره کرد.
 • تغییر رفتار معامله‌گران بازار؟

  دنیای اقتصاد: در دومین روز هفته، بازار ارز و سکه در یک نیمه، راه کاهشی را در پیش گرفت و در نیمه دوم به‌دنبال جبران مسیر نزولی بود. روز یکشنبه، دلار حدود ساعت ۱۱ صبح در میان معامله‌گران حدود ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت داشت، ولی از ساعت ۱۱ تا ۱۲ ظهر این ارز با یک کاهش شدید مواجه شد؛ ریزشی که از نظر بسیاری از فعالان تحت‌تاثیر تصویب یکی از لوایح مربوط به FATF در مجلس صورت گرفت.
 • تمرکز دولت بر طرح‌های نیمه تمام

  معاون سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: اولویت اساسی کشور ابتدا اتمام طرح‌های نیمه‌تمام است و بعد می‌توانیم به سمت طرح‌های جدید برویم. به گزارش «ایبِنا» حمید پورمحمدی با اشاره به اینکه این تصمیم موجب می‌شود تسهیلات ارزان‌قیمتی در اختیار فعالان بخش خصوصی که در طرح‌های نیمه‌تمام مشارکت یا سرمایه‌گذاری می‌کنند قرار گیرد، ادامه داد: در تامین مالی این طرح‌ها علاوه بر آنکه بودجه عمومی به‌عنوان اهرم وارد عمل می‌شود، منابع صندوق توسعه ملی، فاینانس خارجی، تسهیلات بانکی و بورس نیز این طرح‌ها را تامین مالی می‌کنند.
 • طرح‌های روستایی مورد حمایت بانک سینا به مرز ۲ هزار و ۴۰۰ رسید

  گروه بنگاه‌ها: بانک سینا به‌منظور ایفای نقش در زمینه مسوولیت‌های اجتماعی و کمک به توسعه اشتغال کشور، تاکنون نزدیک به ۲ هزار و ۴۰۰ طرح را مورد حمایت قرار داده است. به گزارش روابط عمومی بانک سینا، به‌منظور کمک به توسعه اشتغال در مناطق روستایی، تا ۸ مهرماه سال‌جاری تعداد ۲ هزار و ۳۹۸ طرح به مبلغ ۱۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات با برآورد اشتغال‌زایی بیش از ۲۴ هزار نفر، در این بانک مصوب شد. از این تعداد ۲ هزار و ۷۴ مورد به مبلغ ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال به مرحله انعقاد قرارداد رسیده است. براساس این گزارش، به یک هزار ۷۵۳ طرح از طرح‌های یاد شده، با امکان اشتغال‌زایی برای ۱۶ هزار و ۱۴۰ نفر به مبلغ بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است. همچنین بیش از یک هزار طرح از مجموع طرح‌های معرفی شده به مبلغ ۳ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده که اشتغال‌زایی بالغ بر ۸ هزار نفر را به همراه داشته است.
 • بهبود فضای کسب‌و‌کار صنعت بیمه با همکاری شبکه فروش

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه دانا در جلسه با روسای کانون‌های انجمن صنفی نمایندگان استان‌ها و انجمن سراسری نمایندگان بیمه دانا گفت: بهبود فضای کسب‌و‌کار صنعت بیمه با همکاری شبکه فروش محقق می‌شود؛ به همین دلیل تا نگاه به کسب‌و‌کار بیمه‌ تغییر نکند، فروش بیمه‌ رونق نخواهد گرفت.
 • پوشش بیمه‌ای پایانه‌های نفتی ایران دوباره به «سامان» واگذار شد

  گروه بنگاه‌ها: ارائه خدمات مطلوب و حق بیمه مناسب شرکت بیمه سامان، باعث شد تا یکبار دیگر و برای دومین دوره متوالی، این شرکت پوشش بیمه‌ای شرکت پایانه‌های نفتی ایران را عهده‌دار شود. به گزارش ریسک‌نیوز، پایانه‌های نفتی ایران برای دومین دوره، بیمه اموال و مسوولیت مناطق عملیاتی خارک، ماهشهر، عسلویه وشمال را به شرکت بیمه سامان سپرد. این امر نشان‌دهنده رضایتمندی این بیمه‌گذار از خدمات شرکت بیمه سامان است. براساس این گزارش، این بیمه‌نامه‌ها شامل بیمه‌های شناورها، خودروها، باربری داخلی، وارداتی، صادراتی، آتش‌سوزی منازل سازمانی، بیمه‌نامه تمام خطر اموال و تجهیزات مناطق عسلویه، خارک و شمال، موجودی انبارها و تمام مسوولیت‌های پایانه‌های نفتی ایران است. بنا بر این گزارش، شرکت بیمه سامان با نگاه ویژه خود به صنعت نفت و گاز و پتروشیمی؛ این آمادگی را دارد تا همه ظرفیت‌های اجرایی خود را برای ارائه خدمات بیمه‌ای در اختیار تولید کنندگان و صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی و غیرنفتی قرار دهد و در ارائه خدمات، همواره کیفیت و نرخ رقابتی را در اولویت برنامه‌های خود قرارداده است.
 • «بام» نمایش جزئیات تراکنش‌ها را «به روز» کرد

  گروه بنگاه‌ها: کاربران سامانه «بام» بانک ملی ایران از این پس می‌توانند جزئیات تراکنش‌های خود را در همان روز مشاهده کنند. به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، در حال حاضر جزئیات تراکنش‌های انجام شده شامل مبلغ تراکنش، زمان تراکنش، کد شعبه، مانده حساب، کد کاربر، شماره پیگیری و مقصد تراکنش در سامانه بام نشان داده می‌شود. «بام» سامانه اینترنتی بانک ملی ایران است که در آن علاوه‌بر خدمات معمول بانکی مانند انتقال وجه، خرید شارژ، محاسبه و پرداخت اقساط تسهیلات، امکان مدیریت وجوه نیز برای کاربران فراهم شده است. بنا بر این گزارش، این سامانه در سال ۲۰۱۷ میلادی در میان عبارات بیشتر جست و جو شده در اینترنت توسط ایرانیان قرار گرفت.
 • بیمه حکمت به‌عنوان کارآفرین برتر شناخته شد

  گروه بنگاه‌ها: بیمه حکمت در کنگره ملی چهره‌های ماندگار در حوزه صنعت بیمه کشور، به‌عنوان چهره ماندگار سال در جهت خدمت رسانی مطلوب به مشتریان شناخته شد. به گزارش روابط عمومی بیمه حکمت، کنگره ملی چهره‌های ماندگار در حوزه صنعت بیمه کشور با حضور مدیران این حوزه و مسوولان کشوری و لشکری و اصحاب رسانه در مرکز بین‌المللی همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد. در این کنگره که هر سال به همت سازمان مدیریت ایران برگزار می‌شود، بیمه حکمت به‌عنوان چهره ماندگار سال در جهت خدمت رسانی مطلوب به مشتریان شناخته شد و سید مسعود هاشمی طباطبایی به نمایندگی از بیمه حکمت تندیس زرین چهره‌های ماندگار مدیریت ایران را دریافت کرد. همچنین کمیته علمی این کنگره، گواهینامه عالی کارآفرینی سازمان جهانی کار کشورهای اسلامی، گواهینامه سیستم مدیریت شکایات مشتریان (ISO ۱۰۰۰۲) و سیستم مدیریت سنجش رضایتمندی مشتریان (ISO۱۰۰۰۴) را به بیمه حکمت اعطا کرد.
 • اثر احساس حضور بانک مرکزی در بازار

  معاون اقتصادی رئیس‌جمهور تاکید کرد: حتما قیمت ارز به یک نرخ واقعی متعادلی خواهد رسید که خیلی کمتر از نرخ‌هایی است که در موردش لفظ رد و بدل می‌شود. محمد نهاوندیان در گفت‌وگو با «ایلنا» در پاسخ به این سوال که چه میزان ارز به بازار ترزیق شده که موجب کاهش نرخ دلار و یورو شد، گفت: آن چیزی که مهم‌تر از ترزیق ارز به بازار بوده و موجب کاهش قیمت ارز شده است، احساس حضور بانک مرکزی است. او ادامه داد: سفته‌بازانی که توان محدودی دارند، اگر احساس کنند بانک مرکزی با توان و اختیارات کامل سه قوه در بازار حضور دارد و اولا، شفاف‌سازی می‌کند یعنی نرخ‌سازی‌ها و بازارسازی‌های کاذب را افشا خواهد کرد و ثانیا، هم در عرصه عرضه و هم در عرصه تقاضا حضور دارد و اجازه نوسان‌های غیرواقعی را نخواهد داد، نفس این احساس بیشتر از میزان ارز تزریق شده موثر است. معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که ارزیابی‌تان از پایین آمدن نرخ ارز تا چه اندازه است، اظهار کرد: حتما قیمت ارز به یک نرخ واقعی متعادلی خواهد رسید که خیلی کمتر از نرخ‌هایی است که در موردش لفظ رد و بدل می‌شود.
 • سمینار علمی- کاربردی پیش‌بینی اقتصاد ایران و جهان

  دنیای‌اقتصاد: سمینار علمی-کاربردی پیش‌بینی اقتصاد ایران و جهان با عنوان «اولویت‌بندی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در نیمه دوم۱۳۹۷» چهارشنبه ۲۵ مهرماه توسط روزنامه «دنیای‌‌اقتصاد» برگزار می‌شود.
 • کمین طلا برای لحظه صعود

  دنیای اقتصاد: طلا چنانچه بتواند خود را به بالای سطح مقاومتی ۱۲۲۰ دلاری برساند و چند روز جایگاه خود را حفظ کند، سرمایه‌گذاران بسیاری به بازار فلز زرد جذب می‌شوند. عوامل متعددی علیه شاخص دلار آمریکا در روزهای آتی وجود دارد که با کمرنگ شدن اثر افزایش نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو، تضعیف دلار دور از ذهن نیست. یک عامل مهم دیگر نیز کاهش احتمالی تنش‌های تجاری میان آمریکا با سایر شرکای تجاری‌اش خواهد بود. تنش‌های تجاری ظرف هفته‌های گذشته با حمایت از دلار منجر به تقویت شاخص این ارز شده بود. پایان این سلسله زمان مناسبی برای صعود فلز گرانبها به‌شمار می‌رود.
 • راهکار چینی برای رونق رشد

  شادی آذری
  دنیای‌اقتصاد: در پی جنگ تجاری آمریکا و چین، پکن تصمیم گرفته است برای جبران کندی ایجاد شده در رشد اقتصادی این کشور، ۱۰۹ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور تزریق و آن را به کسب و کارها و زیرساخت‌ها وارد کند.به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» پکن همچنین با هدف رونق‌بخشی به رشد اقتصادی چین، میزان سپرده قانونی بانک‌های این کشور را کاهش داده است تا بدین ترتیب بانک‌ها بتوانند در وام‌دهی آزادانه‌تر عمل کنند.
 • احتمال افزایش سرمایه بانک صادرات از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک صادرات ایران گفت: این بانک با توجه به صورت‌های مالی ماه‌های اخیر، حرکت پرشتابی را در مسیر دستیابی به توازن در تراز مالی آغاز کرده است که این روند نتیجه عمل به برنامه‌های ابلاغی و ارتباط تنگاتنگ همکاران بانک است که با افزایش سرمایه، وصول مطالبات و فروش اموال مازاد سرعت به مراتب بیشتری به خود خواهد گرفت.
 • صعود ۳۰ پله‌ای ایران کیش در رنکینگ جهانی

  گروه بنگاه‌ها: آخرین گزارش نیلسون ریپورت بیانگر رشد ۳۰ پله‌ای ایران کیش در رنکینگ جهانی است. به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، میزان تراکنش‌ها به وسیله درگاه‌های پرداخت ایران کیش از ۵۰۰ میلیون تراکنش در سال ۲۰۱۶ به بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تراکنش در سال ۲۰۱۷ رسیده است که به معنای رشد ۲۶۰ درصدی تراکنش‌های این شرکت است. در رنکینگ جهانی نیلسون ریپورت ۹ شرکت از شرکت‌های پرداخت ایرانی جزو ۱۰۰ شرکت برتر پرداخت معرفی شده‌اند که ایران کیش با ۳۰ پله ارتقا در رده چهل و دوم برترین شرکت پرداخت جهان قرار گرفته است. براساس این گزارش، نیلسون ریپورت آمریکا در حوزه بانکداری و پرداخت یک مرجع بین‌المللی به‌شمار می‌آید و تمام موسسات مالی، صادرکننده‌ها و پذیرندگان کارت به تفکیک در این گزارش بررسی می‌شوند.
 • تشریح خدمات و اقدامات پست بانک در نوزدهمین نمایشگاه ایران تلکام

  گروه بنگاه‌ها: پست بانک ایران در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران تلکام ۲۰۱۸ به تشریح خدمات و اقدامات خود پرداخت که مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت.
 • برگزاری مراسم قرعه‌کشی جشنواره شکوفایی بانک کشاورزی

  گروه بنگاه‌ها: مراسم قرعه‌کشی جشنواره شکوفایی باشگاه کودک و نوجوان بانک کشاورزی در آستانه روز جهانی کودک برگزار و برندگان جوایز این جشنواره از بین ۲۴۴ هزار نفر از اعضای واجد شرایط باشگاه کودک و نوجوان این بانک مشخص شد. به گزارش روابط عمومی بانک کشاورزی، مراسم قرعه‌کشی جشنواره شکوفایی برای انتخاب ۷۰۰ نفر برندگان جوایز این جشنواره از بین بیش از ۲۴۴ هزار نفر شرکت کننده واجد شرایط برگزار شد و طی آن برندگان جوایز این جشنواره شامل ۲۰۰ فقره کمک هزینه خرید تبلت به ارزش ۵ میلیون ریال و ۵۰۰ فقره کمک هزینه خرید کتاب علمی - آموزشی به ارزش ۲ میلیون ریال مشخص شدند.
 • احضار بیش از ۹۰۰ نفر درباره بازار سکه و ارز

  سردار حسین رحیمی صبح دیروز با حضور در جلسه شورای شهر تهران که به مناسبت هفته ناجا برگزار شد، با بیان اینکه ورود پلیس به بازار ارز و برخورد با سوداگران سکه و طلا بنا به درخواست بانک مرکزی بوده است، گفت: پلیس در این حوزه نقش اصلی و محوری را داشته؛ به‌گونه‌ای‌که نسبت به احضار ۹۴۲ نفر و دستگیری ۱۴۷ سوداگر ارز و سکه اقدام کرده است. به گزارش «ایسنا» رئیس پلیس تهران بزرگ با بیان اینکه در این مدت بیش از ۳۰ انبار احتکار کشف و پلمب شد، تصریح کرد: ۶ هزار تماس تلفنی با پلیس در ۶ ماه اخیر انجام شد که واحدهای موتوری ۱۱۰ به محل اعزام شدند. به گفته وی، ۷۰درصد جرائم در ۶ ماه اول سال کشف شد.
 • تغییر رویکرد در نظارت بیمه مرکزی

  رئیس‌کل بیمه مرکزی تاکید کرد: نظارت‌ها در بیمه مرکزی باید بیشتر برنامه‌ای باشد تا اینکه به‌صورت آیین‌نامه‌ای دنبال شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر