آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۰۹

 • انتخاب پرهزینه کنترل تورم

  دنیای اقتصاد: روش انتخابی سیاست‌گذار برای کنترل تورم در سال‌های اخیر، با دادن یک هزینه بالا شکست خورد. داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که سیاست‌گذار مابین سال‌های ۹۳ تا ۹۶ سعی کرد با تثبیت نرخ ارز، نرخ تورم را از کانال اقلام قابل‌تجارت کنترل کند. اما تورم نقطه‌به‌نقطه اقلام قابل‌تجارت با ثبت عدد ۲۵ درصد در تیرماه امسال، به سطوح سال ۹۲ بازگشت. این رکوردزنی خط بطلانی بر سیاست کنترل تورم از لنگر نرخ ارز و اقلام قابل‌تجارت کشید و هزینه سنگینی را متوجه اقتصاد کشور کرد.
 • نشانه‌های جدید در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در دومین روز هفته، دلار به بالای مرز ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان بازگشت و سکه تمام بهار آزادی از مرز ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان عبور کرد. روز یکشنبه، دلار در حالی که در ابتدای روز در محدوده ۱۰ هزار و ۴۷۰ تومان قرار داشت، پس از ساعت ۱۲ ظهر با افزایش تقاضا از مرز روانی مهم ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان عبور کرد و حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۱۰ هزار و ۵۷۰ تومان قرار گرفت. سکه نیز در همین مقطع زمانی ۳ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان قیمت خورد.
 • جزئیات طرح بازتوزیع عادلانه بنزین

  گزارش منتشرشده در شماره روز گذشته «دنیای اقتصاد» با عنوان «انتقال ثروت به کم‌درآمدها» براساس طرحی بوده که از سوی یک موسسه پژوهشی تهیه شده است. این موسسه از چندی قبل مطالعه‌ای را درخصوص تغییر مکانیزم عرضه بنزین آغاز کرده است. مکانیزم پیشنهادی این طرح بر چند اصل استوار است. ایجاد انگیزه در آحاد اقتصادی برای همراهی با اصلاحات قیمتی، حساسیت‌زدایی از قیمت بنزین، بازتوزیع عادلانه این حامل، کارآتر کردن مکانیزم حمایت از اقشار کم‌درآمد و جلوگیری از افزایش هزینه‌های دولت از جمله اهداف طرح تهیه‌شده است.
 • اعلام سود تضمینی و مشارکت در منافع بیمه کوثر

  گروه بنگاه‌ها: سود تضمینی و مشارکت در منافع بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری کوثر منتهی به سال گذشته ۰۳/ ۲۰ درصد محاسبه شد.به گزارش روابط‌عمومی و اعلام مدیر بیمه‌های زندگی کوثر، سود تعیین‌شده براساس میزان حق‌بیمه دریافتی و بازده سرمایه‌گذاری ایجاد شده محاسبه و به اندوخته بیمه‌نامه‌ها افزوده شد.مرتضی کامرانی گفت: جداسازی سرمایه بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری، ورود به حوزه‌های سرمایه‌گذاری سودده و فعالیت مستمر حوزه اقتصادی شرکت موجبات پرداخت سود یادشده را میسر کرد.
 • برگزاری کلاس آموزشی بیمه‌های مسوولیت بیمه «ما»

  گروه بنگاه‌ها: کلاس آموزش بیمه‌های مسوولیت با هدف آشنایی بیشتر کارشناسان با بیمه‌های مسوولیت و ریسک‌های آن برای کارشناسان بیمه «ما» برگزار شد.به گزارش پایگاه خبری نقدینه، در این دوره آموزشی که با حضور کارشناسان شعب سراسر کشور با تدریس مصطفی آقارضی مدیر بیمه‌های مسوولیت شرکت برگزار شد، مسائل مختلفی از قبیل ریسک بیمه‌های مسوولیت، جایگاه حقوقی مسوولیت انواع بیمه‌نامه‌های مسوولیت در حوزه‌های کارفرمایی، حرفه‌ای، مدنی، قراردادی و تولید‌کنندگان محصول مورد بررسی قرار گرفت.به گفته آقارضی هدف از برگزاری این دوره آشنایی هرچه بیشتر کارشناسان با ریسک‌های بیمه‌های مسوولیت و همچنین افزایش سرعت و دقت در پاسخگویی است.
 • سپرده ارزی بانک ملی ایران صندوقی امن برای سرمایه‌گذاری

  گروه بنگاه‌ها: با سپرده ارزی بانک ملی ایران سپرده‌گذاران می‌توانند از امکانی امن برای نگهداری دارایی خود، حفظ ارزش آن و همچنین سود سپرده بهره‌مند شوند.به گزارش بانک ملی ایران، این بانک امکانی را فراهم کرده تا مشتریان با افتتاح سپرده ارزی علاوه‌بر بهره‌مندی از سود سپرده‌گذاری به‌صورت ارزی، از امکان برداشت وجه پیش از سررسید نیز برخوردار باشند.
 • رونق تولید در مناطق روستایی با تسهیلات بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: بانک سینا در راستای اجرای مفاد تفاهم‌نامه با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری، تسهیلات متعددی را برای توسعه اشتغال مناطق روستایی پرداخت کرده است.
 • افتتاح ۷ طرح صنعتی در استان البرز

  گروه بنگاه‌ها: ۷ طرح صنعتی با تسهیلات بانک صنعت و معدن در سال ۱۳۹۶ در استان البرز به بهره‌برداری رسید و در نتیجه ۲۱۹ شغل جدید ایجاد شد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، برای اجرای طرح‌های یاد شده مبلغ ۱۴ میلیون یورو تسهیلات ارزی و ۱۳میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات ریالی توسط این بانک پرداخت شده است.از میان طرح‌های یاد شده می‌توان به داروسازی مداوا، سامان صنعت اطلس، آلیاژ جوش آریا، صنایع چسب سینا و نخل زیتون آذران اشاره کرد که سهم بالایی در اشتغال‌زایی را به خود اختصاص داده‌اند.طرح‌های صنعتی زیادی با بهره‌مندی از تسهیلات بانک صنعت و معدن در سال‌های اخیر در کشورمان به بهره‌برداری رسیده است.
 • مهم‌ترین وظایف یک بانکدار

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ایران زمین در جمع روسای شعب استان تهران این بانک، تلاش هدفمند را لازمه تحقق اهداف عنوان کرد و از همکاران خواست، تلاش خود را با برنامه‌های بانک همسو کنند.عبدالمجید پورسعید، در این مراسم با تاکید بر مشتری‌مداری به عنوان یک اصل اساسی در رفتار کارکنان گفت: شناخت نیاز مشتریان و برآورده کردن آن به بهترین شکل از مهم‌ترین وظایف یک بانکدار است.
 • لطف افزایش قیمت نفت به اقتصاد عربستان

  صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد به لطف افزایش بهای نفت، رشد اقتصادی عربستان به ۹/ ۱ درصد افزایش خواهد یافت و کسری بودجه دولت کمتر می‌شود.به گزارش «ایسنا» صندوق بین‌المللی پول در عین حال گفته است که نرخ بیکاری به‌ویژه در بین زنان کماکان بالا خواهد بود.
 • مازاد بودجه دولت آلمان رکورد زد

  مرکز آمار فدرال اعلام کرد در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ دولت آلمان موفق شد بار دیگر رکورد مازاد بودجه دولتی در جهان را بشکند.به گزارش «ایسنا» به نقل از شینهوا، بین ماه‌های ژانویه تا ژوئن، درآمدهای دولت آلمان از هزینه‌های آن ۱/ ۴۸ میلیارد یورو کمتر بوده و به این ترتیب مازاد بودجه دولت به ۹/ ۲ درصد از کل تولید ناخالص داخلی رسیده است. به گفته مرکز آمار آلمان، تمامی درآمدها و هزینه‌های دولت در این گزارش منظور شده است.
 • چالش طلا برای حفظ جایگاه

  دنیای اقتصاد: قیمت جهانی طلا هفته گذشته برای نخستین بار در دو ماه اخیر با افزایش روبه‌رو شد. با توجه به تضعیف غیرمنتظره شاخص دلار، طلا به بالای سطح ۱۲۰۰ دلاری جهید. اظهارات جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا در نشست سالانه «جکسون هول» در حالی که انتقاد دونالد ترامپ به نحوه سیاست‌گذاری فدرال رزرو با ابزار افزایش نرخ‌ بهره به‌طور متوالی، برنهاد پولی فشار واردکرده بود، تاثیر زیادی بر افت ارزش دلار و افزایش قیمت جهانی طلا داشت. با آغاز معاملات هفته جدید بازارهای جهانی، در صورتی که یوآن در برابر دلار تقویت شود، قیمت طلا نیز رشد خواهد کرد.
 • بازرسی نامحسوس برای تقویت مشتری‌مداری در بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: مدیرامور بازرسی و نظارت بانک صادرات ایران با اعلام ضرورت نهادینه شدن کامل فرهنگ مشتری‌مداری در شعب این بانک گفت: براساس منشور اخلاقی بانک صادرات ایران، مشتری‌مداری نقش مهمی در عملکرد مطلوب کارکنانش دارد.
 • توزیع اسکناس نو در شعب منتخب بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: شعب منتخب بانک ملت در استان‌های تهران و البرز به مناسبت عید سعید غدیر خم، به متقاضیان اسکناس نو ارائه می‌دهند. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، پیرو نامه بانک مرکزی، تعداد هشت شعبه این بانک در استان‌های تهران و البرز برای توزیع اسکناس نو به مناسبت عید سعید غدیر خم انتخاب شدند. براساس این گزارش، شعب منتخب بانک ملت تا هفتم شهریورماه سال جاری از ساعت ۹ تا ۱۲ نسبت به توزیع اسکناس نو اقدام خواهند کرد. بر این اساس، شعب مستقل مرکزی، اسلامبول، جیحون، میدان خزانه، شهرک راه آهن، چهارراه ولی عصر و میدان ونک در تهران و شعبه شهر قدس در استان البرز، شعب بانک ملت هستند که برای عرضه اسکناس نو به مشتریان، برگزیده شده‌اند.
 • تنوع ضمانت‌های ارزی و ریالی اگزیم بانک ایران

  گروه بنگاه‌ها: یکی از خدمات مهم بانک‌ها به مشتریان خود صدور و ارائه انواع ضمانت‌نامه‌ها است. بانک‌ها با این اقدام علاوه بر کسب سود، مبادلات اقتصادی را تسهیل و به رشد اقتصادی یک جامعه کمک می‌کنند. از این رو، می‌توان انتظار داشت اغلب بانک‌ها توجه ویژه‌ای به این بخش داشته باشند و با توان بیشتری، در این بخش ورود پیدا کنند تا بتوانند سهم مناسبی از بازار صدور ضمانت‌نامه را به خود اختصاص دهند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر