آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۷۷

 • پل عبور از خطر تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: در بخشی از نشست پارلمان بخش خصوصی که دیروز در اتاق تهران برگزار شد، احمد عزیزی در گزارشی نقش سیستم بانکی در گذر از مقطع کنونی را واکاوی کرد. صحبت‌های عزیزی حول ۳ محور «موانع موفقیت برجام»، «جایگاه بانکداری ایران» و «راه‌حل‌های موثر گذر از تنگنای تجاری» ارائه شد. راه‌حل بلندمدت این اقتصاددان «تغییر پارادایم اقتصادی» بوده که خود زمینه تقویت نظام سیاست‌گذاری را در درازمدت فراهم می‌آورد. از جمله موثرترین راه‌حل‌های کوتاه‌مدت مورد هدف نیز می‌توان به «بهبود مدل مدیریت ارز» اشاره کرد.
 • چرخش سیاست اقتصادی چین

  دنیای اقتصاد: اقدامات تجاری ترامپ، دولت چین را به تغییر استراتژی اقتصادی ترغیب کرده است. در صورت تحقق این چرخش سیاست، پکن از تمرکز خود بر تداوم رشد اقتصادی خواهد کاست و بیشتر به مقابله با اثرات تخریبی تعرفه‌گذاری واشنگتن از طریق تغییر هدف رشد اقتصادی (کاهش نرخ رشد هدف) خواهد پرداخت.
 • خطر تکرار سناریوی غیرمجازهای پولی

  دنیای اقتصاد: در روزهای اخیر نشانه‌هایی از سناریوهای هولناک رویش غیرمجازهای پولی مشاهده شده است. قضیه از این قرار است که بانک مرکزی دو تعاونی اعتباری فعال در شهرستان شهریار را فاقد مجوز بانک مرکزی و به دور از صلاحیت فعالیت‌های پولی اعلام کرد. اما در واکنش به این تصمیم بانک مرکزی، برخی‌ مقام‌های محلی و سیاسی، نهاد سیاست‌گذار بازار پول را به اصلاح اطلاعیه خود توصیه کرده‌اند. توصیه‌هایی که خارج از صلاحیت آنها بوده و بیشتر یادآور قصه‌ای است که در سال‌های اخیر موجب رشد سرسام‌آور موسسات پولی غیرمجاز شده بود؛ موسساتی که اکنون خسارات سیاسی و اجتماعی آنها بر همه هویداست.
 • تعرفه ثبت‌نام سامانه جامع روابط کار

  معاون وزیر کار گفت: تعرفه ثبت‌نام کارگران و کارفرمایان در سامانه جامع روابط کار به‌صورت شفاهی به ما اعلام شده و فردا ابلاغ خواهد شد؛ بعد از ابلاغ، ثبت‌نام در سامانه برای کارگران و کارفرمایان فراهم خواهد شد.احمد مشیریان معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: براساس آنچه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به‌صورت شفاهی به ما اعلام کردند این تعرفه ۵ هزار تومان برای کارگران و ۶ هزار تومان برای کارفرمایان تعیین شده است.
 • عملکرد مثبت بانک سینا در بازار بین بانکی

  گروه بنگاه‌ها: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از عملکرد بانک سینا در بازار بین بانکی قدردانی کرد.به گزارش روابط عمومی بانک سینا، مسوولان بانک مرکزی، به منظور همکاری شایسته بانک سینا در رعایت مفاد دستورالعمل‌ها و ضوابط ابلاغی بانک مرکزی در بازار بین بانکی و پیشبرد سیاست‌های این بانک در این حوزه از این بانک قدردانی کردند.براساس این گزارش، بانک سینا علاوه‌بر حضور موثر در بازار بین بانکی و حرکت بر مسیر قانون و ابلاغیه‌های حاکم بر بازار، نقش قابل‌توجهی را در زمینه اعطای تسهیلات به عموم هموطنان به‌ویژه طرح‌های اشتغال‌زای مناطق روستایی ایفا می‌کند که مورد توجه مسوولان قرار گرفته است.بنابر این گزارش، پیش‌تر بانک سینا به لحاظ رعایت ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی شورای پول و اعتبار به‌ویژه در زمینه رعایت نرخ سود سپرده‌ها، از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تقدیر شد.
 • اعطای نمایندگی بیمه پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه پارسیان اعلام کرد: برای استفاده از تمامی ظرفیت فروش خود در سراسر کشور نماینده جدید می‌گیرد.به گزارش روابط عمومی بیمه پارسیان، علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت شرکت بخش اعطای نمایندگی از شرایط این همکاری مطلع شوند.
 • ارائه بیمه‌نامه آتش‌سوزی «حامی ما»

  گروه بنگاه‎ها: طرح «حامی ما» در حوزه بیمه‌های آتش‌سوزی توسط بیمه «ما» ارائه می‌شود.به گزارش روابط عمومی بیمه ما، مدیر بیمه‌های آتش‌سوزی این شرکت با اعلام این خبر گفت: تصور اینکه زلزله سر پل ذهاب استان کرمانشاه در بقیه استان‌های کشور رخ دهد بسیار دردناک است. اما وقوع این حادثه با توجه به اینکه ایران بر روی کمربند زلزله قراردارد دور از ذهن نیست. علاوه بر این، در سال‌های اخیر تغییرات شدید آب و هوا و عدم ثبات آن منجر به وقوع سیل و طوفان‌های مخربی شده است.انوری در ادامه افزود: بیمه‌نامه «حامی ما» با هدف ارائه پوشش بیمه‌ای برای تمام حوادثی که منجر به تحمیل خسارات مالی و جانی سنگینی به مردم می‌شوند، تهیه و به بازار عرضه شده است. آتش‌سوزی، حوادث طبیعی، سرقت اثاثیه منزل، فوت و نقص عضو، هزینه‌های پزشکی ناشی از وقوع این خطرات و هزینه اسکان خانواده در صورتی که منزل مسکونی قابل‌سکونت نباشد، تحت پوشش این بیمه‌نامه است.
 • رشد بالای سود خالص بیمه کوثر

  گروه بنگاه‌ها: رشد بالای سود خالص شرکت بیمه کوثر در سال ۹۶ که عمدتا از درآمد سرمایه‌گذاری‌های شرکت بوده، جایگاه بیمه کوثر را در صنعت بیمه ارتقا داده است.به گزارش روابط‌عمومی و اعلام ابوالفضل آقادادی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی بیمه‌کوثر، این شرکت در ۸ سال سابقه فعالیت خود توانسته روند رو به رشدی را داشته و به‌عنوان جوان‌ترین شرکت بیمه در بین ۱۰شرکت بیمه کشور از لحاظ سهم از بازار باشد.
 • تغییرات جدید مدیریتی در بیمه سرمد

  گروه بنگاه‌ها: شنیده‌ها حاکی از این است که خسرو حقیقی‌پناه به‌عنوان عضو هیات‌مدیره در ترکیب هیات‌مدیره بیمه سرمد قرار خواهد گرفت. به گزارش پایگاه خبری صنعت بیمه، حقیقی پناه هم‌اکنون مدیرکل امور شعب بیمه ایران است. همچنین هیات‌مدیره بیمه سرمد قصد دارد پرویز مقدسی را به سمت مدیرعامل منصوب کند.
 • از رنجی که می‌بریم

  اله مراد سیف دانشیار اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین (ع)
  اقتصادآزاد و اقتصاد دولتی هر دو به یک میزان از پشتوانه یک تفکر اقتصادی برخوردارند و هر دو دامنه وسیعی از تجارب عملی را در نظام‌های مختلف به نمایش گذاشته‌اند. آنچه با اصطلاح «اقتصاد مختلط» نام‌گذاری شده نیز طیفی از الگوهای عملی همگرایی میان مکانیزم‌های بازار و دولت در تخصیص منابع است که با درجات متفاوتی از موفقیت و کامیابی هم همراه بوده یا هستند. اما آنچه در ایران پس از انقلاب در صحنه مدیریت کلان اقتصادی اتفاق افتاده به رغم همه سیاست‌گذاری‌های کلان صورت گرفته، هنوز به الگوی مشخصی در «مدیریت اقتصادی» ختم نشده است. دولت‌ها تغییر می‌کنند ولی مسائل همچنان وجود دارند و تنها شکل ظهور و بروز این مشکلات تغییر می‌کند. در اقتصاد ایران سه دسته مسائل اساسی وجود دارند که می‌توان آنها به مسائل ساختاری، مسائل محیطی و مسائل مدیریتی تفکیک کرد.
 • پرداخت ارز دولتی متوقف نمی‌شود

  مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی این موضوع را که دولت می‌خواهد پرداخت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را متوقف کند، تکذیب کرد. به گزارش «ایلنا» مهدی کسرایی پور افزود: با توجه به روند غیر‌معمول و غیر‌منطقی ثبت‌سفارش انجام شده از ابتدای امسال تاکنون لازم بود ارزیابی‌هایی در این باره انجام شود تا دریابیم چه میزان از این ثبت‌سفارش‌ها واقعی و مرتبط با نیازهای کشور است. وی اظهار کرد: بنابراین قرار شد ثبت‌سفارش‌هایی که بانک مرکزی به آن هنوز ارز تخصیص نداده است بازنگری و ارزیابی شوند.
 • رفت و برگشت بازار ارز و سکه

  دنیای اقتصاد: روز گذشته اتفاقی غیرمنتظره در بازار رخ داد؛ در حالی که معامله‌گران انتظار داشتند، با آغاز دور دوم تحویل سکه‌های پیش‌فروش روند این فلز گرانبها کاهشی شود، سکه افزایش قیمت را تجربه کرد. سکه و دلار معاملات خود را تحت‌تاثیر انتظارات کاهشی با افت قیمت آغاز کردند؛ اواسط روز روند صعودی را تجربه کردند و در ساعات پایانی معاملات، از سقف روزانه فاصله گرفتند. برخی معامله‌گران باور داشتند، عدم ورود سکه‌های پیش‌فروش به بازار مهم‌ترین عامل افزایش قیمت بود. ممکن است در روزهای آینده با ادامه تحویل سکه‌های پیش‌فروش روند قیمت تغییر کند.
 • کارت اعتباری جدید بانک سامان برای خرید لوازم خانگی ایرانی

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان به‌منظور حمایت از کالای ایرانی، کارت اعتباری ویژه خرید لوازم خانگی ایرانی صادر می‌کند. به گزارش روابط عمومی بانک سامان، با استفاده از این کارت، تمام اشخاص حقیقی شامل پرسنل و بازنشستگان سازمان‌های دولتی، سپرده‌گذاران بانک سامان و افرادی که برای دریافت این کارت به جمع مشتریان بانک می‌‌پیوندند، امکان خرید اقساطی کالا‌‌های صوتی- تصویری و خانگی از تمام فروشگاه‌های‌ مجاز اسنوا در سراسر کشور یا درگاه‌های اینترنتی طرف قرارداد را خواهند داشت. براساس این گزارش، بانک سامان برای فرهنگ‌سازی خرید کالای ایرانی، سود این کارت اعتباری را کمتر از سود سایر خدمات مشابه درنظر گرفته است. این گزارش می‎افزاید، سقف اعتبار این کارت اعتباری ۳۰۰ میلیون ریال (۳۰ میلیون تومان) است و برای هر مشتری فقط یک کارت صادر می‌شود. بنا بر این گزارش، متقاضیان دریافت ‌کارت اعتباری اسنوا می‌توانند به یکی از شعب بانک سامان در سراسر کشور مراجعه کنند یا با مرکز سامان ارتباط تماس بگیرند.
 • رونمایی از نسل جدید کارتخوان‌های تاپ در جایگاه‌های سوخت

  گروه بنگاه‌ها: نسل جدید کارتخوان‌های عرضه سوخت با هدف استفاده از کارت سوخت خودروها و تسهیل در پرداخت هزینه از سوی مشتریان رونمایی شد.
 • کریم‌خان زند عضو شورای‌عالی بیمه شد

  گروه بنگاه‌ها: حسین کریم‌خان زند به نمایندگی از سندیکای بیمه‌گران ایران به سمت عضو شورای‌عالی بیمه منصوب شد. کریم‌خان زند مدیرعامل شرکت بیمه نوین است. پیش از این محمد آسوده مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان عهده‌دار این سمت بود.
 • حادثه کردستان تحت پوشش بیمه ایران

  گروه بنگاه‌ها: در نیمه شب سه‌شنبه ۱۹ تیر امسال، در اثر برخورد اتوبوس مسافربری هنگام خروج از ترمینال با تانکر حامل سوخت، انفجار تانکر حمل سوخت موجب آسیب دیدن جمعی از مسافران اتوبوس شد.
 • آسماری ۱۵۵ ریال سود تقسیم کرد

  گروه بنگاه‌ها: طبق مصوبه مجمع عمومی عادی سالانه بیمه آسماری سود تحقق یافته سال مالی ۹۶ به ازای هر سهم ۱۷۴ریال بوده که مبلغ ۱۵۵ ریال به‌صورت سود تقسیمی به سهامداران تخصیص یافت. به گزارش روابط عمومی بیمه آسماری، مجمع عمومی عادی سالانه بیمه آسماری ۲۵ تیر ماه با حضور بیش از ۹۲ درصد از صاحبان سهام برگزار شد و صورت‌های مالی منتهی به ۲۹ اسفند سال ۱۳۹۶ به تصویب رسید.
 • ۳۱۲ میلیون دلار ارز مسافرتی پرداخت شد

  ایرنا: بانک مرکزی از ۲۱ فروردین‌ماه امسال در مجموع معادل ۳۱۲ میلیون دلار ارز بابت سفرهای خارجی هموطنان پرداخت کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر