آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۷۳

 • ایست به کاهش قیمت سکه

  دنیای اقتصاد: پس از ۳ روز کاهش متوالی، روز پنج‌شنبه مسیر قیمتی سکه تغییر کرد. در آخرین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی ۲۰ هزار تومان افزایش را تجربه کرد تا به کانال بالاتر و قیمت ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برسد. به‌رغم پایان افزایشی، فشار قیمتی بر این فلز گرانبها طی هفته گذشته چنان زیاد بود که دومین بازدهی منفی هفتگی متوالی را به ثبت رساند.
 • تغییر رفتار پول در زمستان

  دنیای اقتصاد: بررسی آمارهای بانک مرکزی در فصل آخر سال گذشته، حاکی از تغییر رفتار «پول» است. براساس آخرین آمارهای بانک مرکزی رشد سالانه پول در انتهای پاییز در سطح ۱۲ درصد قرار داشته است؛ اما با شروع زمستان این متغیر تا سطح ۱۹ درصد جهش پیدا کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش جذابیت در بازارهای دارایی نظیر ارز و طلا و همچنین اثرگذاری کاهش نرخ سود بانکی در این تغییر رفتار موثر بوده است. اگرچه انتشار اوراق سپرده ریالی در انتهای سال گذشته، باعث شد رشد پول متوقف شود و حتی در اسفندماه از سطح آن کاسته شود، در نیمه دوم سال گذشته برخلاف رشد پول، از سطح رشد شبه پول کاسته شد تا در مجموع رشد نقدینگی روند نزولی را تجربه کند و به سطح ۲۲ درصد در انتهای سال برسد. کارشناسان معتقدند رشد بالای نقدینگی یکی از تهدیدات ثبات اقتصادی محسوب می‌شود و لازم است با تسریع اصلاحات بانکی این رشد با واقعیات اقتصادی کشور مطابقت پیدا کند. همچنین باید با جذاب ساختن بازارهای متشکل موازی با بازار پول و بهبود فضای کسب‌و‌کار، جریان نقدینگی به سمت فعالیت‌های مولد سوق پیدا کند. در ادبیات اقتصادی دو بخش اصلی نقدینگی، «پول» معادل اسکناس و مسکوک و سپرده‌های دیداری و «شبه‌پول» معادل سپرده‌های غیردیداری تعریف شده است.
 • ۳ دروغ تجاری کاخ سفید

  دنیای اقتصاد: با گذشت ۵۰۰ روز از آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، اظهارات وی فاصله محسوسی با حقایق دارد و در مواردی به‌طور تصادفی همخوانی قابل مشاهده است. ترامپ حتی ناخواسته به نداشتن علاقه به دانستن حقیقت نیز اقرار کرد؛ اعتراف ترامپ زمانی که درخصوص کسری تراز تجاری آمریکا با کانادا خطاب به نخست‌وزیر این کشور جملاتی بر زبان آورد، فاش شد: صحبت از «کسری تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری»، در حالی که رقم واقعی نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار است، نشان داد ترامپ آگاهی خاصی نسبت به کسری تجاری کشورش ندارد. سیاست‌های اقتصادی کاخ سفید زمانی ناسنجیده‌تر از پیش به نظر رسید که در رابطه با وضعیت تجارت آمریکا بدون توجه به حقایق کمی و کیفی موجود، ضمن کتمان واقعیت‌ها به دروغ‌‌پردازی در این باره نیز مشغول شد. در واقع، ۳ دروغ در این خصوص وجود دارد که تا به حال تلاشی برای اصلاح آنها از سوی مقامات کاخ سفید انجام نشده است.
 • بازوی توانمند توسعه بنگاه‌های اقتصادی

  سیامک ظاهری حسابدار رسمی
  بر اساس اشاره موضوع بند ۲۷ ماده یک قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی، در تعریف سرمایه‌گذار نهادی به یکی از شش‌گانه‌های زیر بسنده شده است:
 • برنامه ۳ ساله بانک تجارت برای کاهش شعب

  گروه بنگاه‌ها: معاون مدیرعامل بانک تجارت در امور استان‌ها از برنامه این بانک برای بهینه‌سازی شبکه شعب، کاهش شعب غیرضرور و اصلاح ساختار سازمانی بانک تجارت خبر داد.
 • اقدامات بانک ملت برای کاهش مصرف برق

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال افزایش دمای هوا در اکثر نقاط کشور و اوج‌گیری مصرف برق، بانک ملت در راستای همگامی با برنامه‌های کاهش مصرف برق در کشور اقدامات جدیدی را به مرحله اجرا گذاشته است.
 • مبادله ۹۶ هزار میلیارد ریال از طریق سامانه همراه بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: میزان تراکنش‌های «همراه‌بانک صادرات ایران» در خردادماه، از ٩٦ هزار میلیارد ریال فراتر رفت.
 • برگزاری دوره فرصت‌های سرمایه‌گذاری در طلا و تحلیل بازار ارز

  دنیای‌اقتصاد: دوره فرصت‌های سرمایه‌گذاری در طلا و تحلیل بازار ارز توسط واحد آموزش روزنامه «دنیای‌اقتصاد» فردا یکشنبه ۲۴ تیرماه برگزار می‌شود. علاقه‌مندان در این کارگاه با روند حرکت ارز، اونس و سکه در بازار ایران آشنا شده و فرصت‌های سرمایه‌گذاری متنوعی را متناسب با سطح ریسک‌پذیری خود خواهند شناخت. در این دوره فرصت‌های سکه و طلای فیزیکی و هم فرصت‌های بورسی و فرصت‌های بازار آتی تشریح می‌شود. همچنین روند نوسانات بازار ارز و تقویم نوسانات آن تشریح شده و روند حرکتی آنها تا پایان سال و اثرات برگزیت (خروج انگلستان از اتحادیه اروپا) بر پوند و یورو برای علاقه‌مندان پیش‌بینی می‌شود. برخی سرفصل‌های این دوره شامل تقویم تحولات ماهانه بازار ارز و طلا (میلادی و شمسی) تا پایان ۱۳۹۷،‌ تحلیل روند سکه و تحویل پیش‌فروش و کارت سکه، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در طلای فیزیکی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری بورسی در طلا، ‌فرصت‌های بازار آتی سکه و ‌اثرات نوسانات ارزی بر زندگی شخصی و راهبردهای شرکت‌ها است. علاقه‌مندان می‌توانند با واحد آموزش «دنیای‌اقتصاد» با شماره تلفن‌های ۸۷۷۶۲۴۱۱ و ۸۷۷۶۲۴۱۶ تماس بگیرند یا برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام به سایت tc.den.ir مراجعه کنند.
 • بانک مرکزی اروپا در تابستان ۲۰۱۹ نرخ بهره را افزایش می‌دهد

  یکی از اعضای شورای سیاست‌گذاری بانک مرکزی اروپا گفت: درصورتی‌که تورم اروپا در سطح مناسبی باشد، اولین افزایش نرخ بهره از سوی بانک اروپا در اوایل تابستان ۲۰۱۹ میلادی انجام خواهد گرفت. به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، «فرانسیس ویلروی گالهو» گفت: در صورتی که شرایط تورم به‌گونه‌ای پیش رود که این فرصت را برای بانک مرکزی اروپا به‌منظور افزایش نرخ بهره بانکی مهیا کند، اولین افزایش نرخ بهره در تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی انجام خواهد گرفت.
 • لزوم حفظ احترام سهامداران

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها: «نسل سوخته» موضوعی بود که اولین بار سال ۱۳۹۴ ازسوی یونس مظلومی، مدیرعامل سابق بیمه رازی مطرح شد. مظلومی در آن زمان از برخی مدیران میانی صنعت بیمه به‌عنوان نسل سوخته یاد کرد و اینکه بسیاری از کارشناسان بیمه در دهه ۷۰ به این صنعت وارد شده‌اند و قریب ۲۴ سال تجربه بیمه‌گری دارند و چند سال آینده زمان بازنشستگی آنها آغاز می‌شود؛ اما حضور مدیران نسل قبل از آنها اجازه حضور در پست‌های کلیدی را به این گروه نداده است. مظلومی یادآور شد: «وضعیت صنعت بیمه بازرگانی کشور هر چه ‌که باشد، خوب یا بد، نتیجه مدیریت نسل قبلی است و آیا وقت آن نرسیده صنعت بیمه با پوست‌اندازی، مدیریت را به مدیران نسل بعد واگذار کند؟»
 • تعریف ماموریت رونق ساز برای بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: از نگاه مسوولان حوزه مسکن و ساختمان، بانک مسکن مهم‌ترین نهادی است که دولت می‌تواند برای جبران و رویارویی با چرخه‌های رکود و رونق در اختیار داشته باشد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر