آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۶۹

 • روی دیگر اقتصاد آمریکا در عصر ترامپ

  دنیای اقتصاد: اقتصاد آمریکا در عصر ترامپ براساس ظواهر در مسیر پرشتابی پیشروی می‌کند. آمارهایی که از این رویکرد پشتیبانی می‌کنند، بدون در نظر گرفتن همزمان سطح، سمت و سرعت ‌مولفه‌های کلان اقتصادی، تنها سطوح مثبت شاخص‌ها را منعکس می‌کنند؛ در حالی‌که با ارزیابی هر سه وجه، ماجرا فرق خواهد کرد. به‌عنوان مثال، نرخ بیکاری ۸/ ۳ درصدی ماه مه ‌میلادی به رکورد ۱۸ ساله رسیده بود و از برقراری وضعیت اشتغال کامل حکایت داشت.
 • دامنه مجاز نوسانات دلار

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، سکه و دلار در مسیر افزایشی قرار گرفتند؛ ولی از دامنه مجاز نوسانی خود خارج نشدند. روز شنبه، دلار بین انتهای کانال ۷ هزار تومانی و ابتدای مرز ۸ هزار تومانی حرکت کرد؛ این ارز که روز پنج‌شنبه تا قیمت ۷ هزار و ۷۵۰ تومان عقب گرد کرده بود، روز جمعه در معاملات پشت خطی خود را به کانال ۸ هزار تومانی رساند.
 • سهم ۵ درصدی کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی از پروژه‌ها

  گروه بنگاه‌ها: رئیس شورای‌عالی کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی با اشاره به الزام قانونی بانک‌ها برای استفاده ازخدمات این کانون گفت: با وجود این بخشنامه، سهم ما از اجرای پروژه‌ها ۵ درصد بوده است.به گزارش «ایبِنا» علیرضا شیرمحمدی، نایب‌رئیس اول کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی، در نشستی خبری گفت: این کانون می‌تواند در زمینه طرح اشتغال فراگیر که ازسوی وزارت کار و با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و از طریق نظام بانکی در حال اجراست، نقش‌آفرینی کند.وی با بیان اینکه منابع کشور برای سرمایه‌گذاری دولت و بخش خصوصی محدود است، گفت: یکی از دلایل انحراف منابع، ارزیابی نادرست و همچنین نظارت ناکافی بر اجرای طرح‌هاست.شیرمحمدی اعلام کرد: کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی در ۱۰ سال گذشته ۴ هزار طرح و پروژه را در بخش‌های مختلف با کمک ۲۰۰ شرکت دارای رتبه‌بندی زیرمجموعه خود اجرایی کرده که ۹۵ درصد آنها با موفقیت به بهره‌برداری رسیده‌اند و از بروز معوقات بانکی جلوگیری شده است.
 • کمک‌های جدید سه بانک کشور به مناطق زلزله‌زده

  گروه بنگاه‌ها: براساس تفاهم‌نامه‌ای بین بانک‌های ملی، سپه و صنعت و معدن با استانداری، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمانشاه، تجهیز پنج باب فضای آموزشی در مناطق زلزله‌زده و خرید یک دستگاه سی‌تی‌آنژیوگرافی انجام می‌شود.
 • آخرین وضعیت ارز مسافری

  مدیرکل حوزه ارز ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: فعلا بانک مرکزی برنامه‌ای برای قطع ارز مسافری ندارد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمد پرهام‌فر با بیان اینکه فعلا بانک مرکزی برنامه‌ای برای قطع ارز مسافری ندارد، گفت: در حال حاضر برای مبادی زمینی سقف ارز همراه مسافر برای خروج، ۲هزار یورو و برای مبادی هوایی ۵ هزار یورو در نظر گرفته شده است و بیشتر از این رقم اگر اظهار نشود قاچاق محسوب می‌شود.
 • وام ضروری بازنشستگان ارتقا یافت

  مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: میزان وام ضروری بازنشستگان از شهریور امسال از چهار میلیون تومان به پنج میلیون تومان افزایش خواهد یافت.
 • عقب‌نشینی نرخ بیکاری آمریکا

  دنیای اقتصاد: آمارهای وزارت کار آمریکا نشان می‌دهد که اقتصاد این کشور ظرف ماه ژوئن (خرداد تا تیرماه شمسی)، ۲۱۳ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است.
 • انسداد ۱۱۰۰ درگاه پذیرنده اینترنتی متخلف

  گروه بنگاه‌ها: بیش از یک هزار و ۱۰۰ درگاه پذیرنده اینترنتی متخلف از ابتدای سال‌جاری در شبکه پرداخت الکترونیک کشور غیرفعال شد.به گزارش روابط‌عمومی شاپرک، پس از هماهنگی‌های انجام شده میان دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با امنیت و سلامت فضای مجازی، این امکان فراهم شد تا فرآیند شناسایی و مسدودسازی درگاه‌های متخلف در شبکه پرداخت الکترونیک کشور با سرعت بیشتری از سوی شاپرک و شرکت‌های ارائه خدمات پرداخت الکترونیک دنبال شود و در نتیجه مسدودسازی این درگاه‌ها تسریع شد.
 • تسهیلات ۴۶۶ میلیارد ریالی بانک سامان به بنگاه‌های کوچک و متوسط

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان در یک ماه گذشته، بیش از ۴۶۶ میلیارد ریال تسهیلات در اختیار بنگاه‌های کوچک و متوسط قرار داده است. علیرضا معرفت، سرپرست قائم‌مقام مدیرعامل بانک سامان، با اعلام این خبر به سامان رسانه گفت: بانک سامان به منظور حمایت از تولید ملی، رفع نیازهای مالی بنگاه‌های اقتصادی را در دستورکار خود قرار داده و تلاش کرده است با اعتبارسنجی مناسب، مشکلات مالی آنها را تا حد ممکن برطرف کند. سرپرست قائم‌مقام مدیرعامل بانک سامان تصریح کرد: با تشکیل کارگروه حمایت از کالای ایرانی بررسی پرونده‌ها و طرح‌ها سرعت بیشتری گرفته است. معرفت گفت: در بازه ۸ خرداد ۹۷ تا ۴ تیر ۹۷ بیش از ۴۶۶ میلیارد و ۱۲۰ میلیون ریال تسهیلات به ۵۷ تولیدکننده کالای ایرانی پرداخت شده است. وی افزود: بخش‌های اقتصادی مشمول این تسهیلات متنوع است و طیف گسترده‌ای از صنایع معدنی، صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، ریسندگی و بافندگی، پلاستیک، کیف و کفش، مواد شیمیایی و ... را شامل می‌شود. سرپرست قائم‌مقام، مدیرعامل بانک سامان خاطرنشان کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، روند اعطای این خدمات و پرداخت تسهیلات به منظور حمایت از کالای ایرانی با قدرت ادامه خواهد یافت.
 • بازگشایی نماد معاملاتی بانک دی

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال تهیه و انتشار گزارش‌های مورد نیاز سازمان بورس، اعم از گزارش‌های عملکرد فعالیت ماهانه و همچنین صورت‌های مالی میان دوره‌ای ۳ ماهه، ۶ ماهه، ۹ ماهه و ۱۲ ماهه، نماد بانک دی در بازار سرمایه بازگشایی و به معاملات بازار سرمایه بازگشت. به گزارش روابط عمومی بانک دی، این بانک برای اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و با هدف حفظ منافع سهامداران، اقداماتی در خصوص فروش دارایی‌های منجمد جهت افزایش سرمایه در دستور کار قرار داده است. براساس این گزارش، بانک دی سرمایه‌گذاری‌های مناسبی در بخش املاک نیز انجام داده که با توجه به بهبود وضعیت معاملات املاک و رشد نرخ در این بازار، می‌تواند سود مناسبی را از این محل شناسایی کند.
 • پیگیری برای انعقاد پیمان پولی با ۳ کشور

  رئیس‌کل بانک مرکزی از پیگیری‌ها برای اجرایی شدن پیمان‌های پولی با کشورهای عراق، روسیه و جمهوری‌آذربایجان خبر داد. به گزارش خانه ملت، ولی‌الله سیف درباره وضعیت پیمان‌های پولی گفت: به ظرفیت‌های پیمان‌های پولی دو و چندجانبه آگاه هستیم و در این رابطه با برخی از کشورها پیمان‌هایی منعقد شده است. رئیس شورای پول و اعتبار تصریح کرد: مدلی که درباره پیمان‌های پولی در دنیا اجرا می‌شود فضایی درخصوص کل عملیات تجاری ایجاد نمی‌کند؛ بنابراین انجام این مهم تمام مشکلات را حل نمی‌کند. وی افزود: از موضوع انعقاد پیمان‌های پولی غفلت نشده و حتی نوع نگاه کشورهای مختلف به این موضوع رصد شده است. رئیس کل بانک مرکزی در پایان یادآور شد: پیمان پولی دو جانبه ایران و ترکیه عملیاتی شده و در این رابطه به چند ال سی نیز عمل شده و در آینده موضوع انعقاد پیمان‌های پولی با کشورهای عراق، روسیه و آذربایجان پیگیری می‌شود.

بیشتر