آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۶۶

 • رفتار بانک‌ها در نوسان ارزی

  دنیای اقتصاد: بررسی‌های آماری از بانک‌ها در یازده ماه نخست سال گذشته حاکی از آن است که در این مدت ۵ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی کاسته شده است. ازسوی دیگر در این بازه زمانی حدود ۸ میلیارد دلار به ذخایر خارجی بانک‌های تجاری افزوده شده است. این رفتار حاکی از آن است که در زمان نوسان ارزی، سیاست‌گذار پولی عرضه ارز را برای کنترل قیمت ارز افزایش داده و از سوی دیگر بانک‌ها نیز ذخایر خارجی خود را در ترازنامه برای مقابله با ریسک نوسان ارزی افزایش داده‌اند.
 • تورم ترکیه در سقف ۱۵ساله

  دنیای اقتصاد: نرخ تورم ترکیه به سقف ۱۵ سال اخیر اصابت کرد. نرخ تورم در ماه ژوئن نسبت به یک سال قبل از آن، به ۴/ ۱۵ درصد افزایش یافته است که بیش از ۱۰ درصد با هدف نهاد پولی فاصله دارد. بلافاصله پس از انتشار این گزارش، بازار ارز نیز واکنش معمول خود را بروز داد. لیر با حساسیت پیوسته خود در طول دو دهه اخیر، نسبت به فضای تورمی با تضعیف ۴/ ۱ درصد در برابر دلار آمریکا روبه‌رو شد. دیدگاه نامتعارف اردوغان عامل بی‌ثباتی اقتصادی ترکیه است. «دنیای اقتصاد» عامل ثبت تورم تاریخی در ترکیه را بررسی کرده است.
 • سنسور تورم در استان‌ها

  دنیای اقتصاد: اهالی مناطق شهری استان تهران در ماه گذشته، کمتر از سایر نقاط کشور تورم را حس کردند. مطابق گزارش مرکز آمار، تورم ماهانه خانوارهای شهری این استان ۸/ ۰ درصد گزارش شده است. پیش‌تر مرجع آماری کشور تورم ماهانه برای خانوارهای کل کشور را ۹/ ۱ درصد اعلام کرده بود. بدترین وضعیت تورمی خانوارهای شهری در ماه گذشته مربوط به استان‌های زنجان، سمنان و خراسان جنوبی بوده است.
 • رشد ۴۰ درصدی پرتفوی سرمد در سه ماه نخست سال ۹۷

  گروه بنگاه‌ها: مراسم افتتاحیه شعبه ایلام بیمه سرمد، با حضور مجتبی کاتب، رئیس هیات‌مدیره، محمدرضا سمیع توران‌سرایی مدیر بانک صادرات استان و شرافت معاون وی، روسای دوایر و شعب بانک صادرات، کتیراتی مدیر استان‌ها و شبکه فروش، حامی‌فرد مدیر روابط‌عمومی، احمدی مدیر استان ایلام این شرکت و مدیران شعب سایر شرکت‌های بیمه‌ای، در محل سالن اجتماعات بانک صادرات استان برگزار شد.
 • برنامه ویژه بیمه معلم در زادروز مولانا

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه معلم، به‌منظور بزرگداشت هشتصدمین زادروز مولانا؛ شاعر و فیلسوف ایرانی که مزارش در قونیه ترکیه قراردارد، تندیس این شاعر را به آرامگاه وی تقدیم می‌کند. به گزارش روابط ‌عمومی بیمه معلم، متولی برگزاری بزرگداشت مولانا از طرف کشور ایران انجمن مولاناشناسی ایرانی مستقر در قونیه است و بیمه معلم با حمایت از دوچرخه‌سواران ایرانی ارسال تندیس به قونیه توسط رکاب زنان را برعهده گرفته است که این تندیس در آرامگاه وی به مناسبت هشتصدمین زادروز مولانا جاگذاری می‌شود.
 • صدور مجوز ادامه فعالیت بیمه کوثر در رشته شخص‌‌ثالث

  گروه بنگاه‌ها: مجوز ادامه فعالیت شرکت بیمه‌‌‌کوثر در رشته شخص‌‌ثالث ازسوی بیمه ‌مرکزی صادر شد.به گزارش روابط‌عمومی و اعلام مدیر بیمه‌های اتومبیل بیمه‌کوثر، این شرکت به‌دلیل بهره‌مندی از نیروی انسانی توانمند و خبره، نرم‌افزار مناسب و امکان پرداخت خسارت حداکثر تا ۷۲ ساعت و دارا بودن ۳۲سرپرستی و ۱۶۴ کارشناس خسارت سیار در سراسر کشور و بالاترین سطح توانگری، توانست این مجوز را دریافت کند.
 • ادامه فعالیت واحدهای خارجی بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ملی ایران تاکید کرد: خروج آمریکا از برجام، خللی در فعالیت واحدهای خارجی این بانک ایجاد نکرده و نمی‌کند.
 • تسهیل در پرداخت خسارت‌های ارزی صندوق ضمانت صادرات ایران

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی ارز مورد نیاز صندوق ضمانت صادرات ایران جهت انجام کلیه خدمات ارزی را تامین می‌کند. به گزارش روابط‌عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران ، اداره سیاست‌ها ومقررات ارزی بانک مرکزی با صدور بخشنامه نامه شماره ۹۷۲۴۱/ ۹۷ مورخ ۲۸/ ۳/ ۱۳۹۷ خطاب به اداره بین‌الملل بانک‌ها اعلام کرد: تامین و انتقال ارز صندوق ضمانت صادرات ایران بابت پرداخت هزینه‌های بیمه اتکایی به بیمه‌گران خارجی، پرداخت خسارت بیمه‌نامه‌ها و ضمانت‌نامه‌های اعتباری ارزی به صادرکنندگان و سیستم بانکی وسایر نیازهای ارزی با تایید بالاترین مقام این صندوق بلامانع است. تسهیل درتامین نیازهای ارزی صندوق ضمانت صادرات ایران می‌تواند کمک شایانی درگسترش پوشش‌های بیمه‌ای و ضمانت‌نامه‌ای و در نهایت رشد اقتصادی کشور کند.
 • عامل اصلی افزایش نقدینگی

  معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری عامل اصلی رشد نسبی نقدینگی در ۴ سال اخیر را افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی عنوان کرد.به گزارش «ایسنا» محمد نهاوندیان در نشست با نخبگان استان کرمان با بیان اینکه باید مدیریت اقتضایی را در شرایط کنونی پیگیری کنیم، ادامه داد: اگر تحلیل مطالعات ما این باشد که رشد نقدینگی در اقتصاد ایران متناسب با رشد تولید در بخش واقعی اقتصاد نبوده، به سبب آن بوده که در نظام بانکی انضباط لازم را نداشته‌ایم. در گذشته عامل اصلی رشد نسبی نقدینگی، بدهی دولت به سیستم بانکی و بانک مرکزی بوده اما در ۴ سال گذشته این موضوع کند و نقش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی عامل افزایش نقدینگی شده که نشان می‌دهد یک مشکل حل اما مشکل دیگری نمایان شده است.
 • سیگنال بازار دوم به سکه و دلا‌ر

  دنیای اقتصاد: تایید خبر تشکیل بازار ثانویه ارز، بازار ارز و سکه را کاهشی کرد. در چهارمین روز هفته سکه با بیش از ۴۰ هزار تومان کاهش به قیمت ۲ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. دلار نیز در پی این خبر دو کانال عقب‌نشینی کرد. به گفته تحلیلگران، در‌صورتی‌که در بازار ثانویه، سقف و کف قیمتی وجود نداشته باشد، قیمت‌ها در بازار غیر‌رسمی سیر کاهشی خواهند گرفت. اما اخباری مانند مالیات از خریداران سکه‌های پیش‌فروش می‌تواند اثر افزایشی به‌دنبال داشته باشد.
 • تغییر مدیرعامل گروه مالی ملت

  گروه بنگاه‌ها: مراسم تودیع غلامرضا زال‌پور و معارفه علیرضا ابراهیم‌پور، مدیران‌عامل پیشین و جدید گروه مالی ملت با حضور رئیس هیات‌مدیره بانک ملت برگزار شد.
 • مجامع شرکت‌های گروه نوین برگزار شد

  گروه بنگاه‌ها: مجامع عمومی عادی سالانه شرکت‌های گروه نوین با رشد قابل توجه در سودآوری با موفقیت برگزار و صورت‌های مالی این شرکت‌ها برای سال‌مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶ در موعد مقرر به تصویب سهامداران این شرکت‌ها رسید. به گزارش روابط‌ عمومی بانک اقتصادنوین، به‌منظور ارتقای شفافیت مالی و رعایت قوانین و مقررات نهادهای ناظر پولی، مالی و سایر قوانین کشوری، عملکرد ۱۵ شرکت از مجموعه شرکت‌های گروه نوین در سال‌مالی ۱۳۹۶ با حضور تمامی سهامداران این شرکت‌ها بررسی و درخصوص دستور جلسات این مجامع اتخاذ تصمیم شد. براساس این گزارش، شرکت‌های گروه نوین با هدف تکمیل زنجیره خدمات و ارائه خدمات جامع پولی و مالی به مشتریان تاسیس شده است که این شرکت‌ها طیف متنوعی از خدمات پولی و مالی نظیر خدمات بازار سرمایه، بیمه، پرداخت الکترونیکی، لیزینگ، مشاوره، اعتبارسنجی، صرافی و... را به مشتریان ارائه می‌کنند که این خدمات و محصولات در کنار خدمات و محصولات بانک اقتصادنوین پاسخگوی تمامی نیازهای بانکی و مالی مشتریان است.

بیشتر