آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۱۷

 • ۱۳ توصیه اقتصاددان معروف به ایران

  نیما صبوری
  دنیای اقتصاد: استیو هانکه، اقتصاددان برجسته دانشگاه جانز هاپکینز، یکی از اثرگذارترین شخصیت‌های جهان به انتخاب مجله«Word trode» و مشاور اقتصادی روسای‌جمهور در ۵کشوربلغارستان، اندونزی، قزاقزستان،ونزوئلا و صربستان، در مقاله‌ای به بررسی مشکلات اقتصاد ایران و ارائه راهکارهایی برای پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور پرداخته است. براساس این مقاله که در پایگاه داده‌های نشریه «فوربس» به چاپ رسیده است، ایران و اقتصاد این کشور تقریبا در رتبه‌بندی تمامی شاخص‌های بین‌المللی اقتصاد کلان در رده‌های انتهایی قرار دارد.
 • مهاجرت تقاضا در بازارها

  دنیای اقتصاد: در روزهایی که مسافران برای تهیه ارز مورد نیاز با مشکلاتی مواجه شده‌اند، بخشی از تقاضاهای ارزی به بازار سکه مهاجرت کرده است. در نتیجه چنین مهاجرتی، سکه ۳۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای یک میلیون و ۸۱۵ هزار تومان رسید. گزارش‌ها نشان‌دهنده آن است که در ساعات انتهایی روز قیمت‌های بالاتری نیز در بازار به ثبت رسیده است.
 • تامین مالی ۲ نیروگاه ازسوی بانک صنعت و معدن

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک صنعت و معدن از تامین مالی احداث نیروگاه‌های اندیمشک و امیدیه، با ظرفیت هزار و ۵۰۰ مگاوات ازسوی این بانک خبر داد.به گزارش روابط عمومی بانک صنعت و معدن، علی‌اشرف‌افخمی رئیس هیات‌مدیره این بانک، در دیدار با غلامرضا شریعتی‌استاندار خوزستان گفت: خوشبختانه نقش این بانک تاکنون در استان خوزستان پررنگ بوده است.
 • گشایش نماد اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران در فرابورس

  گروه بنگاه‌ها: نماد اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران امروز در سه نماد در بازار فرابورس ایران گشایش یافت.به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، در نشست گشایش نماد این اوراق که با حضور‌مسعود خاتونی عضو هیات‌مدیره بانک،‌هادی سالارخیلی رئیس اداره کل سازمان و روش‌های بانک، محمدحسن ابراهیمی مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک و مسوولان فرابورس برگزار شد، سه نماد معاملاتی تملی ۶۱۱، تملی ۶۱۲ و تملی ۷۰۱ گشایش یافت.
 • سه بانک ایرانی در آلمان شعبه می‌زنند

  ایرنا: سفیر جمهوری اسلامی ایران در آلمان اعلام کرد: بانک‌های ایرانی خاورمیانه، سامان و سینا قصد دارند برای تسهیل مراودات تجاری ایران با شرکای خارجی به‌ویژه اروپا در آلمان شعبه تاسیس کنند.«علی ماجدی» که برای شرکت در ششمین همایش تجاری ایران و اروپا به تهران سفر کرده است، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: طبق برنامه، بانک خاورمیانه در شهر مونیخ و بانک سامان در شهر فرانکفورت شعبه می‌زند اما بانک سینا هنوز شهر مورد نظر خود را تعیین نکرده است.
 • دو سناریوی مجلس برای سیاست ارزی

  ایرنا: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از دو سناریوی مجلس در مورد سیاست‌های ارزی دولت خبر داد و گفت: در صورتی که بتوانیم رویکردهای دولت و مجلس را با یکدیگر منطبق کنیم، مبنای تصمیم مجلس، توافق با دولت خواهد بود.«محمدرضا پورابراهیمی» در مورد طرح دوفوریتی کمیسیون اقتصادی مجلس برای مدیریت نظام ارزی کشور، گفت: این طرح مسکوت نیست و تصمیم‌گیری در مورد آن منوط به جمع‌بندی گزارش‌های ارسالی وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی است.
 • دورخیز انقباضی در آمریکا

  دنیای اقتصاد: نرخ تورم معیار فدرال‌رزرو آمریکا، این هفته گزارش خواهد شد. رسیدن نرخ تورم شاخص مخارج مصارف شخصی به هدف ۲ درصدی، احتمال تقویت شتاب انقباضی کمیته بازار آزاد را بالا خواهد برد. در این حالت، ۳ نوبت رشد نرخ بهره دیگر تا پایان سال‌جاری میلادی محقق خواهد شد؛ اما در صورت نارسایی تورمی، شتاب انقباضی کمی کند می‌شود.
 • اهدای نشان عالی مدیر سال به مدیرعامل بانک پاسارگاد

  گروه بنگاه‌ها: در سومین اجلاس مدیران نمونه کشور، نشان‌عالی مدیر سال به مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد اعطا شد.
 • تامین اعتبار نیازهای ارزی شرکت توسعه مهندسی گاز

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک تجارت در دیدار با مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه گاز برای تامین اعتبار نیازهای ارزی این شرکت اعلام آمادگی کرد.
 • افزایش تسهیلات بانک ملت برای اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت، طرح اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به دانشگاهیان برای اعزام به عتبات عالیات را با افزایش سقف این تسهیلات، تا پایان خردادماه سال‌جاری تمدید کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک ملت، با تمدید این طرح و افزایش سقف فردی تسهیلات، دانشجویان و استادان دانشگاه می‌توانند برای اعزام به عتبات عالیات به‌صورت هوایی، از ۲۰ میلیون ریال و سفر زمینی از ۱۳ میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه بانک ملت استفاده کنند. پیش از این، سقف اعطای این تسهیلات برای سفرهای هوایی به عتبات ۱۵ میلیون ریال و برای سفرهای زمینی ۱۰ میلیون ریال بود.
 • افزایش شعاع پوشش پولی بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: به‌واسطه چالش‌های اقتصادی سال‌جاری در درون بازار پول و محیط کسب‌و‌کار، کارکردهای بانک مسکن می‌تواند توسعه یابد و به‌صورت غیر‌مستقیم سایر بخش‌ها را دربرگیرد. رضا بوستانی، صاحب‌نظر اقتصادی با اشاره به وضعیت محیط کلان اقتصاد در سال‌جاری گفت: تنگنای اعتباری موجود در بازار پول به‌واسطه شرایط دیگر بازارها و کاهش جذابیت نرخ در این بازار ممکن است در مقایسه با سال‌های گذشته تشدید شود.

بیشتر