آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۰۹

 • با‌ثبات‌ترین ارز نوسانی شد

  دنیای اقتصاد: مقامات پولی هنگ‌کنگ هفته گذشته برای مقابله با تضعیف «دلار بندر» در برابر دلار آمریکا وارد عمل شدند. مداخله زمانی آغاز شد که نرخ برابری دو دلار از محدوده مجاز خارج شد. کریدور مجاز که از سوی هیات ارزی هنگ‌کنگ در سال ۲۰۰۵ میلادی اعمال شده بود، بین ۷۵/ ۷ تا ۸۵/ ۷ است.
 • الگوی بهینه تزریق ارز

  دنیای اقتصاد: اقتصاد تک محصولی نیجریه پس از افت ناگهانی قیمت نفت در سال ۲۰۱۴، سعی کرد با یک نظام سهمیه‌بندی، نرخ ارز را کنترل کند، اما این سیاست با شکست روبه‌رو شد. در این کشور پیش از کاهش قیمت نفت، نظام شناور ارزی با مداخله حداقلی بانک مرکزی حاکم بود، اما شوک ارزی باعث شد یک نرخ دستوری ملاک قرار گیرد. در نتیجه تا سال ۲۰۱۶، حداقل ۷ نرخ در اقتصاد این کشور ظهور کرد و خرید و فروش نیز در بازار سیاه جریان داشت. پس از ناکامی در اجرای سیاست سهمیه‌بندی دولت نیجریه اجازه داد نهادهای کارشناسی برای مقابله با نوسان، برنامه‌ای جامع طراحی کنند. به دنبال این تصمیم بانک مرکزی نیجریه، برنامه اورژانسی با کمک بانک جهانی و بانک توسعه آفریقا تهیه کرد. در گام نخست، اجرای سیاست تک‌نرخی و آزادسازی ارز بود که با اصلاحات موازی مانند قاعده‌مند کردن هزینه‌های دولت و تعیین سقف استقراض پول همراه شد. نرخ تعیین شده برای ارز، براساس میانگین وزنی از ۷ نرخ موجود محاسبه شد. در گام بعد شیوه تزریق ارز تغییر کرد و بانک مرکزی مداخله ارزی با مکانیزم حراج هلندی را در دستور کار قرار داد. اقتصاد ایران به لحاظ حضور نفت در اقتصاد با نیجریه شباهت دارد؛ گرچه از ریسک‌های سیاسی بیرونی متفاوت است، اما الگوی تزریق ارز در این کشور می‌تواند محل تامل سیاست‌گذار باشد.
 • اجازه خروج ارز از کشور داده نخواهد شد

  وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه اجازه نخواهیم داد ارز از کشور خارج شود، گفت: به گونه‌ای سیاست‌گذاری خواهیم کرد که واحدهای تولیدی ارز را به کشور وارد کنند.
 • حساب‌های بانکی بنیاد شهید متمرکز شد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک دی با بیان اینکه بخش قابل‌توجهی از حساب‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران در بانک دی متمرکز است، گفت: به‌زودی تمامی حساب‌های خانواده شهدا و جامعه بزرگ ایثارگری به بانک دی منتقل می‌شود.محمدرضا قربانی مدیرعامل این بانک، با بیان اینکه فروش دارایی‌های مازاد بانک در دستورکار است، افزود: افزایش سرمایه، وصول مطالبات معوق، تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای بهبود کفایت سرمایه و جذب منابع ارزان قیمت، از دیگر برنامه‌های بانک دی در سال ۱۳۹۷ است.وی با بیان اینکه سرانه جذب منابع بانک دی نسبت به بانک‌های خصوصی در رتبه مناسبی قرار دارد، تصریح کرد: سهم بانک دی در میان بانک‌ها مناسب است و قصد داریم سهم بیشتری از منابع را در سال‌جاری جذب کنیم.قربانی با بیان اینکه مانده منابع بانک دی در پایان سال ۱۳۹۶ به ۲۰۱ هزار میلیارد ریال رسید، افزود: قصد داریم در سال‌جاری ۷۰ هزار میلیارد ریال دیگر منابع جذب کنیم.
 • زیان ناشی از توقف عملیات در بیمه‌گری

  علی نیازی مدیر اتکایی بیمه سینا
  امروزه مدیریت سود یکی از موضوعات بحث‌برانگیز و جذاب در پژوهش‌های حسابداری به‌شمار می‌رود و سرمایه‌گذاران به‌عنوان یکی از معیارهای مهم تصمیم‌گیری، به رقم سود توجه خاصی دارند. پژوهش‌ها نشان داده است که نوسان کم و پایدار سود حکایت از کیفیت آن دارد. به‌این‌ترتیب سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر بیشتر در سهام شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که روند سود آنها با ثبات‌تر است. یکی از روش‌هایی که گاهی اوقات برای آرایش اطلاع‌رسانی وضعیت مطلوب شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، «مدیریت سود» است. سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی با استفاده از تکنیک‌های آماری، نوسان سودآوری انواع پرتفوی را محاسبه کرده و پرتفو‌هایی که نوسان سودآوری کمتری دارند را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند. در واقع، سرمایه‌گذار به این ایده می‌رسد که پرتفوی انتخابی با همان ریتم، سوددهی خواهد داشت. پس تقاضای خرید برای سهام آن بنگاه به‌وجود خواهد آمد و ریسک از دست‌دادن ارزش سهام منتفی شده و سهامداران و سایر ذی‌نفعان شرکت به‌تبع آن منتفع می‌شوند.
 • ارز مرجع در بیمه مرکزی ایران

  گروه بنگاه‌ها: بیمه مرکزی کشور مانند گذشته فعالیت‌های خود را با یورو ادامه خواهد داد.عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» مبنی‌بر اینکه تغییر پایه مبادلات از دلار به یورو چه تاثیری بر قراردادهای صنعت بیمه دارد، گفت: در صنعت بیمه تاثیری ندارد؛ زیرا همین الان هم بیمه مرکزی ایران با یورو کار می‌کند.همتی با بیان اینکه منابع ارزی بیمه گری عمدتا به یورو نگهداری می‌شود، گفت: قراردادهای اتکایی نیز به یورو است.رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران افزود: صرفا چون در حسابداری بیمه مرکزی منابع به دلار ثبت می‌شد، با دستورالعمل جدید این مشکل هم حل می‌شود و حساب‌ها با همان یورو ثبت می‌شود. هیات دولت تمامی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی را موظف کرد ارز یورو را به‌عنوان ارز مبنای گزارشگری و انتشار آمار، اطلاعات و داده‌های مالی خود، مورد استفاده قرار دهند.
 • عرضه کارت اعتباری بیمه ملت به بازار

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت بیمه ملت از عرضه «کارت اعتباری» یکی از محصولات جدید این شرکت خبر داد و گفت: بیمه‌ملت در سال حمایت از کالای ایرانی با هدف حمایت از محصولات داخلی نسبت به عرضه و توسعه این محصول اقدام خواهد کرد.به گزارش روابط عمومی بیمه ملت، علیرضا ابراهیم پور مدیرعامل این شرکت، با تاکید بر اینکه فروشندگان و مشتریان آنان می‌توانند از خدمات کارت اعتباری بهره‌مند شوند، ادامه داد: این محصول نوعی بیمه بازپرداخت اقساط است که در دو سطح معاملاتی خُرد و کلان (B B, B C) قابلیت ارائه دارد.
 • دو روایت از آینده سکه

  دنیای اقتصاد: سکه تمام بهار آزادی در اولین ماه سال ۹۷ یک رکورد کم سابقه برجا گذاشت. در آخرین روز فروردین، سکه با ۶ هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و ۸۲۶ هزار تومان رسید. این قیمت که بیش از ۲۰۰ هزار تومان بالاتر از بهای این فلز گرانبها در انتهای اسفندماه بود، منجر به ثبت رشد ۸/ ۱۲ درصدی ماهانه شد.
 • پیش‌بینی سوددهی بانک صادرات در سال آینده

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک صادرات ایران از پیگیری برنامه‌های این بانک برای افزایش سرمایه خبر داد و گفت: در حال حاضر نیاز همه بانک‌ها افزایش سرمایه است.
 • حضور فعال بانک تجارت در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت با برپایی غرفه در یازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه، آخرین خدمات و سرویس‌های سوپرمارکت مالی خود را به نمایش گذاشت. به گزارش روابط عمومی بانک‌تجارت، شرکت‌های عضو هلدینگ مالی بانک تجارت با حضور در سالن ۳۸ محل دائمی نمایشگاه‌های تهران به مدت چهار روز، از دوشنبه ۲۷ فروردین تا پنج‌شنبه هفته گذشته به معرفی خدمات خود پرداختند.
 • انعقاد چهار تفاهم‌نامه بانک توسعه تعاون برای توسعه اشتغال فراگیر و روستایی

  گروه بنگاه‌ها: بانک تعاون با هدف اجرای طرح توسعه اشتغال فراگیر و روستایی چهار تفاهم‌نامه با موسسه بین‌المللی توسعه خدمات مالی خرد روستایی تاک، دفتر توسعه‌ فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری وزارت جهاد کشاورزی، سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران وسازمان بسیج سازندگی به امضا رساند.
 • اولین شعبه بانک تمام روباتیک چین آغاز به‌کار کرد

  بانک ساخت‌و‌ساز چین شعبه‌ای را در شانگهای افتتاح کرده که فقط با نیروی فناوری محض اداره می‌شود.به گزارش «ایبِنا» به نقل از بانکینگ تِک، بانک ساخت‌و‌ساز چین شعبه‌ای را در شانگهای افتتاح کرده که در آن هیچ نیروی انسانی وجود ندارد و به جای آن از هوش مصنوعی، فناوری واقعیت مجازی و تشخیص صورت برای ارائه خدمات بانکداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.این اقدام حرکتی در جهت روباتیک شدن در صنعت بانکداری چین محسوب می‌شود؛ ضمن اینکه مسوولان بانک ساخت‌و‌ساز چین اعلام کردند یک‌هزار و ۶۰۰ دستگاه هوشمند در ۳۶۰شعبه این بانک در شهر شانگهای راه‌اندازی کرده‌اند که کاهش هزینه‌ها را در بخش نیروی انسانی و سهولت در امور مشتریان به همراه داشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر