آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۱۹۹

 • کناره‌گیری یلن از هیات فدرال‌رزرو

  دنیای اقتصاد: جنت یلن پس از تصمیم ترامپ مبنی‌بر کنار گذاشتن وی از کرسی ریاست فدرال‌رزرو، از عضویت در هیات‌مدیره این بانک استعفا داد. استعفای یلن باعث شد بازار‌ها احتیاط بیشتری از خود به نمایش بگذارند و به انتظار سیگنال جلسه روز آینده «کمیته بازار باز» بنشینند. بازار جهانی طلا هم به نوبه خود درگیر احتیاط بازارها شد، اما افت شدید دوشنبه‌شب فلز زرد نیاز به تعدیل داشت. نیاز اونس به تعدیل، دیروز به کمک دو مولفه تسهیل شد. بازگشت تنش‌های مربوط به بحران ژئوپلیتیک کره‌شمالی مولفه اول را به‌وجود آورد. قرارگیری نام کره‌شمالی در لیست سیاه تامین‌کنندگان مالی تروریسم، بحران کره‌ را احیا کرد تا گرایش به سرمایه‌گذاری روی کالاهای امنی مانند طلا افزایش یابد. اونس فلز زرد با توجه به افزایش تقاضا‌ در بازار صبح دیروز را با شیب صعودی آغاز کرد. گزارش‌های بازار طلای فیزیکی و زینتی در چین از نظر کارشناسان مولفه دوم شکل‌دهنده روند صعودی فلز گرانبها در روز گذشته بود. سود خرده‌فروشان و عمده‌فروشان طلا در بازار‌های چینی پس از ۳ سال افزایش یافته بود و این امر از بازگشت تمایل چینی‌ها به مصرف طلا حکایت داشت. افزایش تقاضای طلا در چین، بازار آسیایی طلا را داغ کرد و موج افزایشی ثانویه را روانه بازار فلز زرد کرد.
 • نفع صادرات از بیداری ارز

  دنیای اقتصاد: بهای کالاهای صادراتی در مهرماه به رشد خود ادامه داد. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد ماهانه شاخص در مهرماه ۷/ ۴ درصد ثبت شده است. این در حالی است که در شهریور نیز شاخص رشد ماهانه ۷/ ۴ درصدی را ثبت کرده و از رشد ۶/ ۳ درصدی شهریور ماه سبقت گرفته است. در تحلیل این رشد تحرکات نرخ ارز نقش اصلی را دارد. نرخ ارز در دو ماه مورد بررسی حرکت مثبتی را پیش گرفته و همین امر، نفع صادرکنندگان را سبب شده است.
 • تایید اصالت بیمه‌گران از طریق اعمال کد یکتای بیمه مرکزی

  حسین مقدس پژوهشگر و کارشناس صنعت بیمه
  با توجه به افزایش چشمگیر جاعلان در صدور بیمه‌نامه‌های جعلی و فاقد اعتبار یا عدم اعمال سوابق خسارتی رانندگان به هنگام تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث از سوی برخی از شرکت‌های بیمه گر، سامانه یکتا با هدف ثبت صحیح سوابق بیمه‌ای رانندگان طراحی شده است که بر اساس توافقات جدید شرکت‌های بیمه با بیمه مرکزی و به‌منظور کاهش میزان اشتباهات شرکت‌ها و نمایندگان‌شان در زمان صدور بیمه‌نامه است و هدف آن ثبت دقیق اطلاعات مربوط به خودرو، خصوصا پلاک ماشین و سوابق دریافت و پرداخت خسارت اتومبیل‌ها است. در این طرح کلیه بیمه‌نامه‌ها در هنگام صدور به بیمه مرکزی ارسال و کد دریافت می‌کنند. همزمان نیز کنترل‌های متعددی توسط بیمه مرکزی روی پیشنهاد بیمه‌نامه انجام می‌گیرد و در صورت نقص هر یک از موارد مورد نیاز از صدور بیمه‌نامه جلوگیری خواهد شد که برخی از مهم‌ترین این کنترل‌ها عبارتند از:
 • صدور بیمه‌نامه المثنی برای زلزله‌‌زدگان استان کرمانشاه

  گروه بنگاه‌ها: شورای هماهنگی شرکت‌های بیمه در استان کرمانشاه در اطلاعیه‌ای تاکید کرد که در صورت فقدان بیمه‌نامه زلزله‌زدگان غرب کشور، مشکلی برای دریافت خسارت وجود ندارد.در اطلاعیه شماره ۳ شورای هماهنگی شرکت‌های بیمه استان کرمانشاه آمده است: آسیب‌دیدگان حادثه زمین لرزه غرب کشور که انواع بیمه‌نامه‌های خود مانند بیمه‌نامه شخص ثالث، حوادث، عمر و آتش سوزی (با پوشش زلزله) را از دست داده‌اند، در امور بیمه‌ای و دریافت خسارت مشکلی نخواهند داشت.از آنجایی که ممکن است بیمه‌گذاران مناطق زلزله‌زده اصل بیمه‌نامه‌های خود را در اختیار نداشته یا در حادثه زلزله از دست داده باشند، می‌توانند با درخواست از شعبه‌های شرکت‌های بیمه و احراز هویت، بیمه‌نامه المثنی دریافت کنند.
 • بانکداری ایمن با سامانه صدور رمز یکبار مصرف بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: سامانه صدور رمز یکبار مصرف بانک سینا برای تکمیل زنجیره خدمات بانکی و افزایش امنیت حساب کاربران، برای ورود به اینترنت بانک راه‌اندازی شد.به گزارش روابط عمومی بانک سینا، کاربران با استفاده از این سامانه بدون نیاز به سخت‌افزار خاص و تنها از طریق ارسال پیامک به سامانه ۷۲۷، می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن رمز یکبار مصرف ورود به اینترنت بانک را دریافت کنند.
 • ایران معین برای تبدیل به بیمه تخصصی عمر آماده است

  گروه بنگاه‌ها: این توانمندی و تخصص در مجموعه بیمه ایران معین وجود دارد که به صورت تخصصی در حوزه بیمه‌های زندگی فعالیت کند.ابراهیم حمیدی در گفت‌وگو با رسانه برخط بیمه نویس گفت: در کمتر از سه سال حدود هشتصد و پنجاه هزار فقره بیمه با ارزشی بالغ بر هفتصد میلیارد تومان حق بیمه تولیدی فروخته ایم.حمیدی افزود: این توانمندی و تخصص در مجموعه بیمه ایران معین وجود داردکه به صورت تخصصی در حوزه بیمه‌های زندگی فعالیت کند.مدیرعامل بیمه ایران معین افزود: در حقیقت ما کاری که در حوزه بیمه زندگی بیمه ایران کرده‌ایم امروز بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر صنعت بیمه، شرکت‌های بیمه را موظف کرده است که حساب‌هایشان را تفکیک کنند و حتی اجازه داده است که شرکت‌های بیمه جنرال، بیمه زندگی تخصصی ایجاد کنند، ما در این زمینه موفق بوده‌ایم و از ابتدا تفکیک کرده‌ایم یک ریال حق بیمه، بیمه زندگی با سایر حق بیمه‌ها مخلوط نشده است.
 • ارسال کمک‌های بانک ایران زمین به مناطق زلزله‌زده

  گروه بنگاه‌ها: بانک ایران زمین ضمن بسیج نیروهای خود در استان‌های غربی جهت امدادرسانی به هموطنان آسیب دیده، با مجوز هیات‌مدیره مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان را جهت خرید اقلام ضروری زلزله‌زدگان اختصاص داد. به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، هیات‌مدیره این بانک برای کمک به هموطنان آسیب دیده مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان را به خرید اقلام ضروری شامل چادر، پتو، کنسرو، خرما و وسایل بهداشتی اختصاص داد، که بخشی از این اقلام در روزهای گذشته بین آسیب‌دیدگان توزیع و بخشی دیگر نیز در حال توزیع است.
 • امکان جایگزینی بیمه شده دوم در بیمه‌نامه دو نفره

  گروه بنگاه‌ها: بیمه مرکزی برای تعیین دقیق رتبه شرکت‌های بیمه در تولید بیمه‌های اندوخته‌دار، نسبت به ارائه آمار تفکیکی این رشته اقدام کنند.احمد سربخشیان، مدیر بیمه‌های عمر و پس‌انداز بیمه آسیا اعلام کرد: دارندگان بیمه‌های جامع عمروپس‌انداز بیمه آسیا می‌توانند تمام تراکنش‌های مالی بیمه‌نامه خود را در سایت شرکت بیمه آسیا رویت کنند وهمچنین میزان سود روزشمار متعلق به بیمه‌نامه‌ و سود مشارکت در منافعی که ماحصل عملیات مالی سال گذشته‌ بوده، قابل رویت است و این موضوع شفافیت بالای موجود در این نوع بیمه را نشان می‌دهد.سربخشیان با اشاره به الزام قانونی در برنامه ششم توسعه و نیز تاکید بیمه مرکزی بر توسعه بیمه‌های زندگی و افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور افزود: با توجه به تاکید مدیرعامل شرکت بیمه آسیا، در کنار توسعه فروش این محصول بیمه‌ای، نگاه ویژه‌ای به پذیرش و مدیریت ریسک‌های بیمه‌ای با توجه به شاخص‌های تقاضای بازار داشته و به مبحث توسعه بیمه‌های زندگی با رویکرد افزایش آگاهی و فرهنگ‌سازی عمومی، توجه ویژه‌ای دارد.
 • مصادیق جدید قاچاق ارز مشخص شد

  سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از بررسی مواد مراعا مانده لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تعیین مصادیق جدید قاچاق ارز در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.
 • تغییر ساختار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه کمیسیون اقتصادی تغییراتی در ساختار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و وظایف اصلی آن به تصویب رسید و تغییری در ماموریت‌های این ستاد برای بهبود شرایط مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور مورد تایید قرار گرفت.
 • ماه طلایی سکه تمام

  دنیای اقتصاد: روز سه‌شنبه، سکه و دلار میل بیشتری به کاهش قیمت داشتند، هر چند افت روز آخر نیز نتوانست تاثیری در روند ماهانه این دو بگذارد. در آخرین روز آبان‌ماه، سکه تمام بهار آزادی ۱۶ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روی قیمت یک میلیون و ۴۲۱ هزار تومان قرار گرفت. این بیشترین میزان افت روزانه فلز گرانبهای داخلی در سال ۹۶ بود. با وجود این رکورد کاهشی، سکه در آبان‌ماه بازدهی ۶/ ۹ درصدی را به ثبت رساند که بیشترین میزان رشد ماهانه از بهمن سال ۹۲ بود.
 • ادغام بانک‌ها؛ چالش‌ها و ملاحظات

  علیرضا جلالی فراهانی مدیر مرکز تحقیقات و تحولات استراتژیک بانک ملت
  نظام بانکی کشور در سال‌های اخیر با چالش‌های بسیاری روبه‌رو بوده است که از آن جمله می‌توان به تنگنای اعتباری، انجماد دارایی‌ها، مطالبات معوق و رقابت غیرحرفه‌ای در جذب سپرده اشاره کرد. از سوی دیگر، گسترش موسسات اعتباری بدون مجوز بانک مرکزی خصوصا در نیمه دوم دهه ۸۰ شمسی نیز خود مزید بر علت شد. شدت این معضلات و مشکلات به‌ اندازه‌ای بود که باعث شد رئیس کل بانک مرکزی در آذر ۱۳۹۵ در مصاحبه‌ای بیان کند که «حال نظام بانکی خوب نیست».

بیشتر