آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۱۹۱

 • ۱۵ دقیقه ۵ میلیارد دلاری طلا

  دنیای اقتصاد: معامله فروش ۱۲۵ تن طلا به ارزش ۵ میلیارد دلار ظرف یک ربع ساعت همه چیز را در بازار طلا دگرگون کرد.تا ساعت ۱۹ روز جمعه، همه چیز به سود طلا پیش می‌رفت، اما یک ربع بعد، یورش ناگهانی معامله‌گران آتی برای سود‌گیری، قیمت اونس طلا را حدود ۱۰ دلار پایین کشید. قیمت اونس طلا پیش از ساعت ۱۹، ۱۲۸۳ دلار ثبت شده بود.
 • وام ارزی در اتاق شیشه‌ای

  دنیای اقتصاد: جزئیات تخصیص ۵۹ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی، طی ۶ سال و نیم اخیر منتشر شد. در این مدت حدود ۳۴ میلیارد دلار از منابع صندوق برای پرداخت به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی مسدود شده است. از این میزان بیش از یازده میلیارد دلار به صورت قطعی پرداخت شده است. علاوه بر این، یازده میلیارد دلار دیگر نیز به طرح ملی آب و خاک اختصاص یافته است. ۳/ ۲ میلیارد دلار از منابع صندوق نیز مجددا به حساب خزانه‌داری کشور واریز شده است. در کنار وام‌های ارزی مورد اشاره ۶/ ۶ میلیارد دلار نیز در بانک‌ها سپرده‌گذاری ارزی شده تا از این طریق به فعالان اقتصادی تسهیلات پرداخت شود. حدود ۵/ ۵ میلیارد دلار نیز از منابع صندوق با نرخ مبادله‌ای به ریال تبدیل شده است. این ارقام نیز صرف تسهیلات و سپرده‌گذاری ریالی شده است. هدف نخست تسهیلات ارزی بخش صنایع بالادستی نفت و گاز بوده و عمده تسهیلات ریالی نیز در بخش آب، کشاورزی و سرمایه در گردش صنایع عنوان شده است. گزارش صندوق توسعه ملی، اقدامی در راستای شفاف‌سازی از جریان منابع ذخایر ارزی محسوب می‌شود؛ اما گام تکمیلی، ارائه آمار تسهیلات‌گیرندگان ارزی اعم از حقیقی و حقوقی است. «دنیای اقتصاد» علاوه بر پوشش کارنامه صندوق، عملکرد صندوق‌های مشابه در دیگر کشورهای دنیا را بررسی کرده است.
 • اعطای تسهیلات وام ازدواج در بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: پس از گذشت ۲ماه‌و نیم از اجرای طرح ضربتی تسهیلات ازدواج، ۱۸ هزار و ۳۰۱ زوج در سراسر کشور توسط بانک مسکن تامین مالی شدند.
 • تسهیلات اعطایی بانک رفاه به بخش‌های مختلف اقتصادی

  گروه بنگاه‌ها: بانک رفاه در ۷ ماه نخست سال‌جاری، در بخش‌های آب و کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و متفرقه بالغ‌بر ۱۸۲.۳۰۵ میلیارد ریال تسهیلات اعطا کرد.به گزارش روابط عمومی بانک رفاه؛ در ۷ ماه نخست سال‌جاری، تعداد ۲.۳۷۵ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه مشاغل خانگی، اشتغال‌زایی و کارفرمایان طرح‌های مددجویی به مبلغ ۲۷۷ میلیارد ریال به معرفی‌شدگان کمیته امداد خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سوی بانک رفاه پرداخت شده است.بانک رفاه همچنین در مدت یاد شده بالغ‌بر ۱.۹۹۹ میلیارد ریال تسهیلات از محل قراردادهای سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی اعطا کرده است.
 • استفاده از تمامی ابزارها برای افزایش بهره‌وری و سودآوری

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک مهر اقتصاد در نشست هم‌اندیشی و کارگروه‌های تخصصی مدیران صف و ستاد بانک گفت: این همایش آموزشی به‌منظور طرح مسائل، مشکلات و ابلاغ برنامه‌ها و سیاست‌های کلان در ماه‌های پایانی سال، به‌منظور ارتقای سودآوری با محوریت مباحث آموزشی و کارگروه‌های تخصصی برگزار شده است.
 • دریافت جایزه ملی مدیریت منابع انسانی ازسوی بیمه سامان

  گروه بنگاه‌ها: برای نخستین بار در صنعت بیمه کشور، جایزه ملی مدیریت منابع انسانی به بیمه سامان تعلق گرفت. بیمه سامان در اولین کنفرانس مدیریت منابع انسانی از بین ۱۵۷ شرکت دولتی و خصوصی موفق به دریافت جایزه استاندارد ۳۴۰۰۰ مدیریت منابع انسانی شد.
 • بستر های حقوقی تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط

  علی درزی
  تامین مالی در تجارت از اهمیت بالایی برخوردار است به نحوی که برخی تخمین می‌زنند بیش از ۹۰ درصد تجارت جهان مبتنی بر یک یا چند نوع از ابزارهای تامین مالی است. در همین راستا است که آن را به درستی موتور توسعه اقتصاد جهان می‌نامند و به عبارتی دیگر می‌توان گفت یکی از عوامل اصلی عدم رشد و توسعه اقتصادی عدم دسترسی به منابع مالی است.
 • پرش سکه از پشت خط

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، سکه از مرز روانی یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان عبور کرد؛ روز شنبه، سکه۱۱ هزار تومان رشد کرد و به بهای یک میلیون و۳۶۰ هزار تومان رسید.
 • بانک ملت صدرنشین بانک‌ها در تعداد و مبلغ تراکنش‌ها

  گروه بنگاه‌ها: براساس گزارش‌های منتشر شده از سوی شاپرک، بانک ملت در سه ماه تابستان بیشترین سهم از مبلغ و تعداد تراکنش‌های سیستم بانکی را به خود اختصاص داده است.
 • ١٠ هزار میلیارد ریال از مطالبات بانک صادرات وصول شد

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران در راستای پیگیری وصول مطالبات و بالا بردن توان پرداخت تسهیلات به بخش‌های مولد اقتصادی طی ۶ ماه ابتدای سال ٩٦، نزدیک به ١٠ هزار میلیارد ریال از مطالبات خود را وصول کرد.
 • سامانه کشف تقلب در بانک پارسیان راه‌اندازی می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: شرکت تامین خدمات سیستم‌های کاربردی کاسپین با همکاری پدافند غیرعامل اقدام به طراحی سیستم کشف تقلب در سامانه‌های بانکی کرده است. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان، مصطفی جاویده، مدیرگروه معماری نرم‌افزار و تکنولوژی‌های نوین و مدیر پروژه‌های هوش تجاری شرکت تامین خدمات سیستم‌های کاربردی کاسپین در این مورد گفت: در حال حاضر با همکاری دانشگاه تربیت مدرس در حال تست سیستم کشف تقلب در بانک پارسیان هستیم؛ چراکه کوچک‌ترین اشکال در این سیستم می‌تواند اعتبار افراد را زیر سوال ببرد و بر همین اساس، این طرح نیاز به تست بسیار زیادی دارد.

بیشتر