آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۱۸۹

 • ارتعاش نرخ سود در سپرده‌های بانکی

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد ماهانه مانده سپرده‌ها پس از ابلاغ دستورالعمل کمی کاهش یافته است، بر این اساس رشد ماهانه مانده سپرده‌ها در شهریورماه معادل ۹/ ۱ درصد بوده که نسبت به ماه قبل۳/ ۰واحد درصد کاهش یافته است. همچنین نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه سپرده‌ها نیز به ۹/ ۲۱ درصد رسیده است. براساس این آمارها می‌توان عنوان کرد پس از ابلاغ دستورالعمل درخصوص رعایت نرخ سود تعیین شده، قدری از ورودی رشد سپرده‌های بانکی کاسته شده است. البته فرصت یک هفته‌ای بانک مرکزی، در اجرای این بخشنامه باعث شده که نقدینگی سرگردان نیز تبدیل به سپرده‌های بانکی شود و رشد مانده سپرده‌ها تغییر قابل‌توجهی نسبت به ماه‌های قبل نداشته باشد.
 • توقف بلندپروازی موقت طلا

  دنیای اقتصاد: تلاش یک ساعتی اونس طلا برای ورود به کانال افزایشی بی‌نتیجه ماند. اونس فلز زرد دوشنبه‌شب بین ساعت ۲۰ و ۲۱ شب، ۱۰ دلار رشد کرد و به یک قدمی قیمت ۱۲۸۳ دلاری رسید. تقویت موقت طلا به عقیده تحلیلگران، متوجه تنش‌های ژئوپلیتیک عربستان بود. اونس طلا طبق قاعده همیشگی در مواقعی که بحران‌های بین‌المللی بروز می‌کنند، تقویت می‌شود و این‌بار نیز با تصفیه‌حساب داخلی سعودی‌ها، طبق عادت همیشگی رشد کرد.
 • قیمت سکه به سقف خورد؟

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، شگفتی صعود سکه تا آستانه مرز روانی یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان ادامه یافت؛ با این حال، نبود توان عبور از این سطح موجب شد فلز گرانبهای داخلی مسیر خود را تغییر و در نهایت با قیمت یک میلیون و ۳۴۴ هزار تومان به کار خود پایان دهد. این قیمت ۷ هزار تومان بالاتر از روز دوشنبه بود، ولی بازگشت سکه از نزدیکی مرز روانی موجب شد که برخی در ادامه روند افزایشی تردید کنند.
 • انتخاب مدیرعامل جدید بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: با رای اعضای هیات‌مدیره، محمد بیگدلی به‌عنوان مدیرعامل جدید بانک ملت انتخاب شد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، در جلسه روز دوشنبه ١٥ آبان ماه ٩٦ هیات‌مدیره بانک ملت، با استعفای دکتر هادی اخلاقی‌فیض‌آثار مدیرعامل این بانک موافقت و از زحمات و تلاش‌های وی در طول زمان تصدی این پست قدردانی شد.
 • گسترش همکاری بانک صادرات و صندوق نوآوری

  گروه بنگاه‌ها: مراسم انعقاد تبادل تفاهمنامه همکاری میان صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک صادرات برگزار شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» قائم‌مقام مدیرعامل و نایب‌رئیس هیات‌مدیره بانک صادرات در این مراسم با اشاره به ضرورت تامین مالی برای شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: در اقتصاد کشور ما شرکت‌های قدیمی و بزرگی هستند که سال‌ها است عمده منابع کشور را به خود اختصاص داده و بخش زیادی از مطالبات معوق بانک‌ها نیز مربوط به این شرکت‌های بزرگ است که هر سال حجم بالایی از تسهیلات بانک‌ها به آنها تعلق می‌گیرد.
 • ۵۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید

  رئیس‌کل بانک مرکزی از سیاست این بانک در نحوه حمایت از تولید و اشتغال پرده برداشت. تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی، تامین مالی طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی حداقل ۶۰ درصد و بازسازی و نوسازی واحد‌های اقتصادی از برنامه‌های ویژه نظام بانکی در حوزه تولید و اشتغال خواهد بود. کارشناسان پیش از این نگرانی خود را در تامین مالی چنین مسائلی و به ویژه در زمینه پول‌پاشی اشتغالی را مطرح کرده بودند، ولی رئیس‌کل بانک مرکزی از تخصیص هدفمند منابع برای اشتغال و تولید که بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود، خبر داده است.
 • تمایل یک شرکت چندملیتی به سرمایه‌گذاری در بیمه ایران

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها: وقتی نیمه مهرماه گذشته قائم‌مقام بیمه مرکزی در پانل چهارمین نشست روابط اقتصادی ایران – اروپا اعلام کرد که «صنعت بیمه ایران برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی آمادگی دارد» کسی گمان نمی‌کرد که آرمسترانگ چن، شریک، متخصص در داوری و خدمات مالی شرکت King & Wood Mallesons ظرف کمتر از یک ماه در کیش اینوکس ۲۰۱۷ حاضر شود و در نشست تخصصی بیمه با محوریت ظرفیت‌ها و توانمندی‌های صنعت بیمه کشور شرکت کند.
 • برگزاری همایش سراسری نمایندگان بیمه دی

  گروه بنگاه‌ها: گردهمایی سراسری نمایندگان بیمه دی با حضور مدیرعامل، معاونان، مدیران ستاد و شعب، کارشناسان و نمایندگان کل کشور بیمه دی در هتل بزرگ ارم تهران برگزار شد.
 • ذره‌بین پولشویی روی ارزهای زیر ۱۰ هزار یورو

  ضوابط ناظر بر ارز همراه مسافر در جهت سهولت مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم اصلاح شد. بند جدیدی به دستورالعمل قبلی اضافه شده است که تعقیب ارزهای زیر ۱۰هزار یورو را نیز برای ضابطان ممکن می‌کند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، اصلاحیه دستورالعمل اجرایی ضوابط ناظر بر ارز‌‌، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر» برای اجرا به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شد.طبق بند ۱۹، در راستای اجرای قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، اگر ماموران یا ضابطان قانونی مربوطه برای مبالغ کمتر از سقف ۱۰هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها، ظن به پولشویی، تامین مالی تروریسم یا سایر جرائم منشأ مرتبط پیدا کنند، طی روال مشابه مبالغ بالاتر از سقف مقرر (۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها) در این‌خصوص نیز تسری خواهد یافت. ‌
 • رمزگشایی از تغییرات صدور ضمانت‌نامه

  مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی درباره تغییرات ایجادشده در دستورالعمل صدور ضمانت‌نامه‌ بانکی توضیحاتی را ارائه داد. حمیدرضا غنی‌آبادی، در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به چرایی بازنگری در دستورالعمل صدور ضمانت‌نامه‌ها مصوب سال ۱۳۹۳ توضیح داد: در حدود سه سال اخیر که از اجرایی شدن این دستورالعمل می‌گذرد برخی ابهامات درخصوص آن مطرح بود. همچنین بازخوردهایی دریافت شد که نشان می‌داد برخی سوء‌استفاده‌ها از ابزار ضمانت‌نامه در شبکه بانکی به وقوع پیوسته و دستورالعمل یاد شده بعضا به‌طور صحیح در شبکه بانکی اجرایی نشده است، از این‌رو برای رفع مشکلات موجود تصمیم بر بازنگری گرفته شد.

بیشتر