آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۱۷۳

 • خبر «شاپرک» از رونق بازار

  دنیای اقتصاد: جدیدترین گزارش «شاپرک» حکایت از انجام یک میلیارد و چهارصد میلیون تراکنش الکترونیکی به ارزش ۱۵۳ هزار میلیارد تومان در کشور طی شهریورماه سال‌جاری دارد. ارزش اسمی این تراکنش‌ها در مقایسه با ماه آغازین سال در حدود ۱۸ درصد و در مقایسه با مقطع زمانی مشابه در حدود ۲۷ درصد افزایش یافته است. حذف اثر تورم بر انبساط تراکنش‌های الکترونیکی نیز حکایت از رشد ۶/ ۱۰ درصدی ارزش واقعی تراکنش‌های الکترونیک در شهریورماه در مقایسه با فروردین‌ماه دارد. افزون بر این، مقایسه ارقام تجمعی نشان می‌دهد که ارزش واقعی این تراکنش‌ها در ۶ ماه نخست سال‌جاری در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته در حدود ۵/ ۱۳ درصد افزایش یافته است. اگرچه بخشی از انبساط ارزش حقیقی تراکنش‌های الکترونیکی به افزایش ضریب نفوذ دستگاه‌های پرداخت الکترونیک مربوط می‌شود، اما حذف اثر تسهیل دسترسی به ابزار پرداخت الکترونیک طی زمان نیز نشان می‌دهد که سرانه پرداخت الکترونیکی هر فرد ایرانی به‌عنوان شاخصی از مصرف خانوار، ضمن داشتن روند رو به رشد در ۶ ماه نخست سال‌جاری، در مقایسه با نیمه نخست سال گذشته در حدود ۱۱ درصد رشد کرده است. تغییری که می‌توان آن را به منزله افزایش تقاضا و سیگنالی مبنی‌بر رونق اقتصادی تفسیر کرد.
 • پاتک بازارساز به دلالا‌ن ارزی

  دنیای اقتصاد: در آخرین هفته مهرماه، بازارساز ارزی دلالان را غافلگیر کرد. روز سه‌شنبه، صرافی‌های بانکی برخلاف دفعات گذشته دلاری را در بازار عرضه نکردند. در پی این اتفاق، روز چهارشنبه معامله‌گران غیررسمی سعی کردند قیمت را دچار هیجان کنند؛ ولی بازارساز با حضور به موقع در برابر افزایش نوسان ایستاد تا یک بار دیگر نوسان‌گیران را شگفت‌زده کند. رفتارهای متنوع بازارساز دو پیام مهم برای متقاضیان واقعی و نوسان‌گیران داشت: اول آنکه، بازارساز اصراری بر پایین آوردن قیمت ندارد و دوم آنکه در برابر نوسانات هیجانی، با قدرت ایستادگی خواهد کرد
 • سیگنال‌های متناقض در بازار جهانی

  دنیای اقتصاد: رفتار زیگزاگی ترامپ، آینده سیاست پولی و اقتصادی آمریکا را غیرقابل پیش‌بینی کرده است. اونس طلا و شاخص دلار به سه دلیل عمده، روز‌های پنج‌شنبه و جمعه را در جهات مختلفی سپری کردند. دلیل اول به عدم تطابق تقاضای پیش‌بینی شده هندی‌ها برای طلای فیزیکی با مقدار واقعی تقاضا مربوط می‌شود. دلیل دوم، تصویب شکننده بودجه سال آتی میلادی است که منجر به هموار شدن مسیر اجرای طرح کاهش مالیاتی ترامپ شد. آخرین دلیل نیز به گرایش جدید ترامپ برای معرفی نامزد تصدی کرسی ریاست فدرال رزرو، از سمت انقباضی‌ها به سمت انبساطی‌های حمایت‌کننده است.
 • تسهیلات حمایتی بانک صادرات از ٣٦ هزار میلیارد ریال فراتر رفت

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران طی ٦ ماه اول سال ٩٦، در عمل به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، حمایت از اشتغال، رونق تولید و اقشار آسیب‌پذیر، رقمی بیش از ٣٦ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، این بانک طی ٦ ماه ابتدایی سال‌جاری، برای حمایت از بخش تولید داخلی با پرداخت تسهیلات خرید کالاهای بادوام داخلی و همچنین حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط بیش از ١٢ هزار و ٦٩٤ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است.
 • پرداخت بیش از ۵۶۰۰ میلیارد ریال وام ازدواج در بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت در طرح ضربتی ازدواج بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه به زوج‌های جوان پرداخت کرد.به گزارش روابط عمومی بانک ملت، این بانک با هدف تسهیل ازدواج و حمایت از جوانان برای انجام این امر مقدس، تاکنون بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در طرح ضربتی و تا قبل از پایان طرح، به جوانان متقاضی پرداخت کرده است. براساس این گزارش، پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج با وجود پایان طرح ضربتى در ۱۵ مهرماه، همچنان در بانک ملت ادامه دارد. بر این اساس، صف تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در این بانک به کمترین میزان خود رسیده است و این تسهیلات در کوتاه‌ترین زمان ممکن به متقاضیان پرداخت می‌شود.
 • دریافت جایزه بالاترین سطح هوش تجاری کشور ازسوی ایران کیش

  گروه بنگاه‌ها: ایران کیش برنده جایزه بالاترین سطح هوش تجاری کشور شد. به گزارش روابط عمومی ایران کیش دردومین کنفرانس هوش تجاری کشور این شرکت توانست به‌عنوان شرکت برگزیده، تندیس بلوغ هوش تجاری در سطح بهره‌برداری BI Exploitation Phase را از آن خود کند.
 • عرضه خدمات ویژه فرودگاه امام برای مشتریان برتر بانک سامان

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان با هدف ارائه خدمات متمایز به مشتریان برتر خود، امکان استفاده از سالن لانژ فرودگاه امام خمینی (ره) را با تخفیف ویژه برای این مشتریان فراهم کرد.
 • آغاز ماراتن برنامه‌نویسی بیمه در کشور

  گروه بنگاه‌ها: نخستین جلسه ماراتن برنامه‌نویسی بیمه در کشور با حضور تیم‌های برگزیده در دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد. به گزارش روابط عمومی بیمه آرمان، در این ماراتن که تا سه روز به طول می‌انجامد، تیم‌های منتخب برای برخی از چالش‌های صنعت بیمه که از قبل در اختیار آنها گذاشته شده است، ایده‌ها و راهکارهای خود را برای ظهور و بروز فناوری‌های نو در صنعت بیمه ارائه می‌کنند. علی رضا بیانیان، مدیر‌عامل بیمه آرمان دراین باره گفت: بر کسی پوشیده نیست که بازاریابی بیمه در ایران سنتی است و لازم است صنعت بیمه با جذب استارت‌آپ‌ها به سمت مدرن شدن حرکت کند.
 • بانک مرکزی اروپا: نرخ بهره پایین اقتصاد کلان بهتری را به همراه دارد

  رئیس بانک مرکزی اروپا گفت: نرخ بهره پایین می‌تواند پنجره‌ای برای دولت‌های منطقه یورو برای اعمال اصلاحات اقتصادی باز کند تا فضای اقتصاد کلان بهتری داشته باشند. به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، «ماریو دراگی» رئیس بانک مرکزی اروپا گفت: اجرای سیاست پولی با تکیه به نرخ بهره پایین می‌تواند فرصتی را برای دولت‌های منطقه یورو به‌منظور اعمال اصلاحات موردنیاز برای تقویت رشد اقتصادی به جای در پیش گرفتن نرخ بالا بهره فراهم کند. «دراگی» گفت: تحقیقات بانک مرکزی اروپا نشان می‌دهد هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که گواه این مطلب باشد که با افزایش نرخ بهره بانکی اصلاحات بیشتری رقم می‌خورد. در حقیقت خلاف این موضوع بیشتر صدق می‌کند. نرخ پایین بهره می‌تواند اصلاحات بیشتری را در بر داشته باشد و منجر به فضای بهتر اقتصاد کلان می‌شود.
 • اطلاعیه بانک آینده درباره تعاونی افضل توس

  گروه بنگاه‌ها: بانک آینده در اطلاعیه‌ای آخرین وضعیت پرداخت‌ها به سپرده‌گذاران تعاونی اعتباری افضل توس را اعلام کرد.در این اطلاعیه آمده است: بانک آینده، هم‌زمان با آغاز فرآیند شناسایی دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی افضل توس، براساس اطلاعات و مستندات ارائه شده از سوی تعاونی مذکور و پس از اخذ تایید بانک مرکزی، از یکم مهرماه تا بیست و پنجم مهرماه سال‌جاری، پذیرای سپرده‌گذاران با مانده سقف ۳۰ میلیون ریال و تعیین تکلیف سپرده‌های آنها بوده است.
 • برگزاری دومین همایش آموزشی صندوق تامین خسارت‌های بدنی کشور

  گروه بنگاه‌ها: دومین همایش آموزشی شعب صندوق تامین خسارت بدنی کشور در مشهد برگزار شد.
 • بیمه کوثر هفت ساله شد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه کوثر به‌مناسبت سالروز تاسیس این شرکت پیامی صادر کرد.در پیام مجید مشعل‌چی فیروزآبادی آمده است: هفت سال است در کنار یکدیگریم و اینک در افق پیشرفت‌ها، توفیقات و دستاوردهایی که با همت شما همکاران گرامی حاصل شده است، هشتمین سال تاسیس شرکت بیمه کوثر را به نظاره نشسته‌ایم.
 • برگزاری جشنواره قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: اولین جشنواره قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک سینا در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی این بانک برگزار شد.در این مراسم نماینده دادستانی کل کشور، نمایندگان بانک مرکزی جمهوری اسلامی، جمعی از اعضای هیات‌مدیره، مدیران و کارکنان بانک سینا حضور داشتند.
 • برگزاری جلسه کمیته اجرایی کنسرسیوم بیمه‌های انرژی

  گروه بنگاه‌ها: جلسه کمیته اجرایی کنسرسیوم بیمه‌های انرژی در مرکز همایش‌های بیمه ملت برگزار شد.
 • افتتاح شرکت صبا نوآوران فردوس با تسهیلات بانک صنعت و معدن

  گروه بنگاه‌ها: با استفاده از تسهیلات بانک صنعت و معدن شرکت صبا نوآوران فردوس در ۲ سایت در شهرک صنعتی سلفچگان منطقه همتی استان قم و شهرک صنعتی شمس‌آباد استان تهران به بهره‌برداری می‌رسد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، برای اجرای این طرح که مولد برق مقیاس کوچک است مبلغی معادل ۲۴ میلیون دلار تسهیلات ارزی ازسوی این بانک از محل منابع صندوق توسعه ملی مصوب شده است.براساس این گزارش، با بهره‌برداری از شرکت صبا نوآوران فردوس برای ۳۱ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود.صنایع کوچک و متوسط استان قم تسهیلاتی حدود ۱۷۲ میلیارد تومان و استان تهران تسهیلاتی بالغ‌بر ۱۹۷ میلیارد تومان در قالب طرح رونق تولید از بانک صنعت و معدن دریافت کرده‌اند.
 • افزایش خدمات به مشتریان در فضای مجازی، سیاست بانک ایران زمین

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ایران زمین، با اشاره به فعالیت این بانک در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، ارائه خدمت به مشتریان بر پایه شبکه‌های اجتماعی را از ضروریات بانکداری دیجیتال دانست.
 • همسویی بانک رفاه با اولویت‌های مهم اقتصادی دولت

  گروه بنگاه‌ها: حمایت از تعاونی‌ها و بنگاه‌های زودبازده یکی از اولویت‌های مهم دولت در حوزه اقتصادی است و لازم است بانک رفاه فعالانه در این حوزه نقش‌آفرینی کند.به گزارش روابط‌عمومی بانک رفاه، حسین رحمتی، عضو هیات‌مدیره در دومین همایش سراسری مدیران صف و ستاد این بانک با اعلام این مطلب، افزود: بررسی کامل پرونده‌های تسهیلاتی و اعتبار سنجی مشتریان موجب می‌شود مشتریان واقعی شناسایی شده و از ایجاد مطالبات جلوگیری شود. وی با بیان اینکه تسهیلات اعطایی در بخش‌های مختلف تولید، صنعت و اشتغال به مصرف واقعی می‌رسد، ادامه داد: بانک رفاه از بانک‌های منضبط نظام بانکی است و خوشبختانه بانک مرکزی حمایت لازم را از بانک‌های منضبط در حوزه‌های ریالی و ارزی به‌عمل می‌آورد.
 • خط اعتباری ۱۵ میلیارد یورویی چین در راه است

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک توسعه صادرات در سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو از امضای تفاهم‌نامه خط اعتباری ۱۵ میلیارد یورویی چین خبر داد.به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات، علی صالح‌آبادی با اشاره به اینکه این همکاری به‌زودی به مرحله اجرا خواهد رسید، گفت: قراردادهای ۸ میلیارد یورویی کره جنوبی، یک میلیارد یورویی اتریش، ۱۰ میلیارد دلاری چین و ۵۰۰ میلیون یورویی دانمارک از خطوط اعتباری مهم پس از برجام بوده است.
 • اطلاعیه موسسه ملل درخصوص تعاونی وحدت

  گروه بنگاه‌ها: روابط‌عمومی موسسه ملل اعلام کرد: آن دسته از مشتریان تعاونی وحدت که حرف اول نام خانوادگی آنان الف، ب، پ، ت، ث بوده، ملل‌کارت آنان به میزان مانده حساب شارژ و قابل‌برداشت است.روابط‌عمومی این موسسه اعلام کرده است: به اطلاع آن دسته از مشتریان تعاونی اعتبار منحله وحدت که بر اساس اطلاعیه شماره ۴ کار احراز هویت آنان انجام و موفق به دریافت ملل‌کارت شده‌اند می‌رساند، کسانی که حرف اول نام خانوادگی آنان الف، ب، پ، ت، ث بوده، ملل‌کارت آنان به میزان مانده حساب شارژ و در شبکه بانکی قابل‌برداشت است.درخصوص سایر مشتریان نیز طبق اطلاعیه شماره۴ اقدام خواهد شد.
 • ماموریت ۴ ساله بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک مسکن در همایش فصلی مدیران بانک، ضمن تشریح ابعاد مختلف سند توسعه بانک تا افق ۱۴۰۰، ماموریت‌های ۴ ساله پیش‌رو را تشریح کرد.محمد‌هاشم بت‌شکن، با بیان اینکه بانک مسکن در ابتدای سال ۹۲ در ریل انحرافی قرار داشت، گفت: طی ۴ سال گذشته موفق شدیم با اصلاحات بنیادین در سیاست‌ها و روال نامناسب گذشته بانک مسکن را به ریل اصلی خود وارد کنیم.وی شیوه تامین مالی مسکن مهر تا قبل از سال ۹۲ را که باعث شد بانک با بدهی سنگین به بانک مرکزی مواجه شود از جمله مصادیق اشتباهات و انحرافات گذشته عنوان کرد و افزود: هم‌اکنون با توجه به تعیین تکلیف تسهیلات پرداخت شده مسکن مهر به شکل خط اعتباری از سوی بانک مرکزی و همچنین دوره زمانی مشخص برای استمهال و پرداخت اقساطی آن به بانک مرکزی، سند بانک مسکن تا ۱۴۰۰ را تدوین کردیم که در قالب آن در سال ۱۴۰۰ بانک مسکن به مدیر نظام تامین مالی مسکن تبدیل خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر