آرشیو روزنامه شماره ۴۱۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۱۵۷

 • نوسان‌گیران در نقطه پنالتی

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه، نقطه مهمی برای نوسان‌گیران ارزی محسوب می‌شود؛ به تعبیری می‌توان گفت قیمت دلار هم‌اکنون برای نوسان‌گیران در نقطه پنالتی قرار دارد؛ اگر این پنالتی برای بازیگران غیررسمی تبدیل به گل شود و قیمت دلار از محدوده ۳ هزار و ۹۲۰ تومان عبور کند، روند قیمت پس از خود را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. این در حالی است که اگر این اتفاق رخ ندهد و هدف نوسان‌گیران در بالا بردن قیمت (گل کردن پنالتی) محقق نشود، تغییر خاصی نیز در روند بازار رخ نخواهد داد. افزایش نرخ حواله درهم و بالا رفتن تحرکات معامله‌گران آتی در انتهای هفته، دو موضوعی هستند که نگاه افزایشی نوسان‌گیران را تقویت کرده‌اند. در این شرایط، اگر قیمت تحت‌تاثیر این دو متغیر افزایشی نشود، انتظارات صعودی نیز تا حدی در کوتاه‌مدت تعدیل خواهد شد.
 • ۵ ملاحظه IMF برای اقتصاد ایران

  در دیدار هیات صندوق بین‌المللی پول با قائم‌مقام بانک مرکزی، «کاترینا پرفیلد»؛ رئیس این هیات، با بیان اینکه به‌منظور بهبود رشد اقتصادی، تمرکز بر ثبات و پایداری در شاخص‌های اقتصادی ضروری است، گفت: همگام با تثبیت «نرخ تورم» و «نرخ ارز»، باید اصلاحاتی در حوزه‌های «بانکی و مالی»، «بازار کار» و «قوانین» انجام شود. وی همچنین نرخ رشد اقتصادی ایران در سال گذشته را قابل‌ملاحظه دانست و بر اهمیت توجه به بخش غیر‌نفتی در سال‌های پیش رو تاکید کرد. این هیات سالانه از سوی صندوق بین‌المللی پول به‌منظور پیش‌بینی وضعیت اقتصاد کلان، به کشور‌های عضو فرستاده می‌شود، تصویری از اقتصاد کلان آنها دریافت می‌کند و مشاوره‌های گسترده در ۴ بخش واقعی، خارجی، وضع عملیات مالی دولت و برنامه‌های پولی و اعتباری در قالب گزارشی موسوم به گزارش ماده ۴ صندوق بین‌المللی پول ارائه می‌کند.
 • رکورد منفی طلا در۲۰۱۷

  دنیای اقتصاد: طلا رکورد پایین‌ترین بازدهی ماهانه در سال ۲۰۱۷ را در هفته جنجالی یورو و دلار تجربه کرد. هفته جنجالی دو ارز مهم دنیا شرایطی متفاوت برای این دو به همراه داشت. انتخابات پارلمانی آلمان اولین زنگ نزول یورو را به صدا درآورد. پس از آن کاهش نرخ مشارکت بخش خصوصی در آلمان و فرانسه به همراه جبهه‌‌گیری اروپای شرقی مقابل مرکل و اتحادیه اروپا ضربات دیگری بودند که نفس یورو را پس از ۶ ماه رشد بریدند. اما دلار به عکس یورو، بهترین هفته خود را در سال‌جاری میلادی تجربه کرد. پس از سخنرانی جنت یلن و عیان شدن سیاست افزایش نرخ بهره برای سومین بار در سال ۲۰۱۷، دلار توانست اولین حرکت فنری خود را در هفته انجام دهد. پس از آن پرده‌برداری ترامپ از جزئیات طرح کاهش مالیاتی جمهوری‌خواهان دومین مقطع رشد دلار را رقم زد.
 • حجم تعاملات بین‌المللی بانک ملت به ۱۴ میلیارد دلار می‌رسد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ملت با اشاره به گشایش‌های صورت گرفته نظام بانکی در دوران پسابرجام، از افزایش تعاملات بین‌المللی خبر داد و درباره تسهیلات داخلی نیز از برچیده شدن صف متقاضیان دریافت وام ازدواج پس از مهرماه خبر داد.هادی اخلاقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا درباره وضعیت روابط بانکی در دوران پسابرجام گفت: در دوران قبل از شکل‌گیری برجام، یکی از چالش‌های بزرگ نظام بانکی فقدان تعاملات بین‌المللی بود. مدیرعامل بانک ملت افزود: با شکل‌گیری برجام به تدریج روابط نظام بانکی در سطح بین‌الملل رو به گسترش است. به‌عنوان نمونه اگر در سال ۱۳۹۴ توانستیم ۴۰ رابطه کارگزاری با دنیا برقرار کنیم این روابط در سال ۹۵ به ۱۴۶ و در سال‌جاری نیز در بانک ملت به بیش از ۱۶۰ رابطه کارگزاری در دنیا رسید.
 • پرداخت ضربتی ٤٣ هزار فقره وام ازدواج در بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران در اجرای طرح ضربتی پرداخت وام قرض‌الحسنه ازدواج و جهیزیه، طی ٢ ماه گذشته با تامین اعتباری بالغ بر ٤٥١٢ میلیارد ریال، بیش از ٤٣ هزار فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج و جهیزیه پرداخت کرد.
 • علاقه شرکت‌های اتریشی برای همکاری با ایران

  ایرنا: مدیر بخش بازارهای مالی جهانی در اوبربانک اتریش با تاکید بر علاقه شرکت‌های کوچک و متوسط اتریش (SMEs) برای کار با ایران، قرارداد خط اعتباری اوبربانک با ۱۴ بانک ایرانی را در این زمینه حائز اهمیت دانست. هلموت ادلبائور گفت: ایران متاسفانه برای سال‌های زیاد تحت تدابیر محدود‌کننده‌ای بود و در حال حاضر این قرارداد اولین قدم در مسیر صحیح است تا درها به سوی تعامل ایران با شرکت‌های اروپایی باز شود.
 • مانیتور ارزانی و گرانی در نیم‌سال

  دنیای اقتصاد: از ۱۰ گروه عمده مواد خوراکی، نوسان قیمتی ۶ گروه در سال‌جاری کمتر شد. بر‌اساس گزارش بانک مرکزی، نیمه اول امسال دوران کم‌نوسان‌تری برای خوراکی‌ها در قیاس با سال گذشته به حساب می‌آید؛ چراکه در این مدت ۶ گروه نوسان کمتر و ۲ گروه نوسان برابر و ۲ گروه نیز نوسان بیشتری را تجربه کردند. بانک مرکزی گزارش متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران را برای هفته منتهی به ۳۱ شهریور منتشر کرد. این گزارش آخرین گزارش قیمت خوراکی‌ها در نیم‌سال اول محسوب می‌شود. «دنیای اقتصاد» با رصد روند قیمتی خوراکی‌ها در نیم‌سال اول ۹۶، گرانی‌ آنها را با مدت مشابه سال گذشته مقایسه کرده است. این بررسی با مقایسه قیمت‌ خوراکی‌ها در آخرین گزارش نیم‌سال اول با آخرین گزارش اسفند سال قبل، صورت گرفته است.
 • افزایش همکاری بیمه‌ای فرانسه و ایران

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال موافقت برای مشارکت در قرارداد مازاد خسارت بازار بیمه کشوربا گروه «اسکور» فرانسه، رئیس‌کل این گروه در دیدار با دکتر عبدالناصر همتی، ابراز امیدواری کرد باشروع دوره جدید همکاری این گروه با بیمه‌های ایرانی این روابط در سایر امور بیمه‌ای توسعه یابد. به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، کسلر رئیس‌کل گروه اسکور در دیدار صبحانه کاری با رئیس‌کل بیمه مرکزی، بر توسعه روابط بیمه اتکایی بین اسکور و بیمه مرکزی تاکید کرد. همچنین در این دیدار که رئیس بیمه اتکایی اسکور نیز حضور داشت با توجه به سرمایه‌گذاری‌های پیش‌روی فرانسه در ایران و نیازهای بیمه‌ای پروژه‌ها بر همکاری متقابل بیمه‌ای تاکید شد.
 • تشریح بازار بزرگ بیمه‌ای ایران برای سرمایه‌گذاران اروپایی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه تعاون در مجمع کسب‌وکار اروپا به تشریح بازار بزرگ و جوان ایران در بخش‌های بیمه‌ای پرداخت.دکتر یونس مظلومی، مدیرعامل بیمه تعاون که به‌عنوان نماینده‌ای از صنعت بیمه به این همایش دعوت شده، در بخش ریسک‌های مالی، بیمه و بیمه‌های اتکایی به سخنرانی پرداخته و به سوالات حاضران و مجری برنامه پاسخ داد.
 • دریافت مجوز کارگزاری یا نمایندگی توسط فروشندگان آنلاین بیمه ضروری است

  گروه بنگاه‌ها: بررسی آیین‌نامه بازاریابی آنلاین در کارگروه تخصصی توسعه شبکه فروش پایان یافت و پیشنهادهای اصلاحی سندیکای بیمه‌گران در این‌خصوص به بیمه مرکزی ارسال می‌شود.
 • بیمه‌ها حضور خود را در پوشش ریسک‌های تجاری تقویت کنند

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه حافظ درباره صحبت‌های رئیس‌کل بیمه مرکزی مبنی‌بر نقش صنعت بیمه در سطح بین‌المللی و پوشش ریسک‌های صادراتی گفت: بیمه حافظ فعالیت خود را در مناطق آزاد با پوشش ریسک‌های واردات و صادرات آغاز کرده است و باید سایر شرکت‌های بیمه نیز در این مسیر گام بردارند. عطایی درخصوص تخصصی شدن شرکت‌های بیمه در زمینه «بیمه عمر» خاطرنشان کرد: بیمه مرکزی از ابتدا نظارت کاملی بر صورت‌های مالی بیمه نامه‌های عمر به‌دلیل ریسک بلندمدت آنها داشته است و شرکت‌های بیمه نیز باید حساب‌های بیمه عمر را به‌طور مستقل بازرسی کنند.
 • اعتراض مدیرعامل بیمه اتکائی امین به دبیرکل فیر

  گروه بنگاه‌ها: بیست و پنجمین کنفرانس بیمه‌گران آسیا – آفریقا، فیر (FAIR) به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای بین‌المللی صنعت بیمه، در روز‌های ۱۷ تا ۱۹ مهرماه ۹۶ در منامه بحرین برگزار می‌شود. به گزارش ریسک بیمه اتکائی امین به‌عنوان یکی از اعضای فیر، از مدتی پیش دعوتنامه‌ای مبنی‌بر حضور در کنفرانس امسال دریافت کرده و به‌دنبال آن از حدود ۳ ماه پیش درخواست دریافت روادید را به دبیرخانه فیر ارسال کرده اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی در این‌خصوص رخ نداده است. این در حالی است که بیمه اتکائی امین و سایر شرکت‌های بیمه ایرانی در دوره گذشته نیز به‌دلیل برخورد سیاسی با این مساله نتوانستند در این کنفرانس حضور یابند. بر همین اساس، مدیرعامل بیمه اتکائی امین با ارسال نامه‌ای به دبیرکل فیر، ضمن اعلام مراتب اعتراض خود درخصوص عدم‌صدور روادید برای افراد ایرانی، خواستار برگزاری این رویداد بین‌المللی در کشورهایی شده که مسائل تجاری و اقتصادی را فدای مناقشات سیاسی نمی‌کنند.
 • اهداف کاهش نرخ سود بانکی

  وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه باید از جذابیت بخش دلالی کاذب در اقتصاد کاسته شود، گفت: هدف از کاهش نرخ سود بانکی فراهم شدن شرایط برای سوق نقدینگی به بخش تولید است.
 • آمادگی نظام بانکی برای ارائه خدمات به زائران اربعین

  دبیرکل بانک مرکزی از آمادگی کامل بانک‌‌های کشور برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی در سال‌جاری خبر داد.به گزارش بانک مرکزی، سید‌محمود احمدی در نشست هماهنگی با شبکه بانکی به‌منظور بررسی راهکارهای گسترش کمیت و کیفیت ارائه خدمات بانکی به زائران اربعین حسینی که با حضور نمایندگان کمیته زیرساخت ستاد اربعین حسینی و ستاد بازسازی عتبات عالیات برگزار شد، گفت: برنامه‌ریزی لازم برای نصب، راهبری و نگهداری امکانات پرداخت الکترونیک اعم از خودپرداز، پایانه فروش، کیوسک و نظایر آن در نقاط مرزی خسروی، مهران، شلمچه و چزابه؛ برقراری کشیک فعال در شعب و باجه‌های استان‌های ایلام، کرمانشاه و خوزستان؛ انجام عملیات منظم پول‌رسانی، خدمات مالی و پرداخت در استان‌‌های مذکور انجام شده است.
 • اتهام دستکاری نرخ بهره در بانک اسکاتلندی

  یک شرکت سرمایه‌گذاری بریتانیایی، گروه بانکداری «لیودز» اسکاتلند را به‌دلیل دستکاری نرخ بهره بین بانکی و کلاهبرداری از آن مورد پیگرد قانونی قرار داد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از تلگراف، گروه بانکداری «لیودز» که زیرمجموعه بانک اسکاتلند محسوب می‌شود، متهم به کلاهبرداری چند میلیون پوندی از یک گروه هولدینگ به نام شرکت سرمایه‌گذاری «ونترا» در زمان اوج بحران مالی جهان شد. در همین حال بانک «لیودز» متهم است که در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ میلادی طی چند ماه چندین میلیون پوند از طریق فروش و سپس بازفروش ۱۰۰ میلیون پوند مبادله نرخ بهره، سود کسب کرده است.
 • بانک آنلاین هندوجا به ایران می‌آید

  موسس بانک و هلدینگ هندوجا از امکان حضور این بانک آنلاین در ایران خبر داد. به گزارش اتاق بازرگانی تهران، موسس بانک و هلدینگ هندوجا گفت: در سوئیس ۳۰۰ بانک فعالیت می‌کردند، اما امروز این تعداد به ۱۲۰ رسیده و بانک‌های ضعیف تعطیل یا ادغام شدند.

بیشتر