آرشیو روزنامه شماره ۴۱۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۱۳۷

 • نرخ سود در همه بازارها

  دنیای اقتصاد: در‌حالی‌که از ابتدای هفته برای سپرده‌های بانکی سقف نرخ سود تعیین شده است، بررسی نرخ سود در سایر بازارها نشان می‌دهد که تنوع زیادی در این متغیر وجود دارد. نتایج این بررسی تحلیلی- میدانی حاکی از آن است که در برخی از بازارها نرخ سود موثر تفاوت قابل‌توجهی نسبت به نرخ سود تعیین‌شده در بازار پول دارد. این موضوع نشان می‌دهد که موانع ذهنی تحت تاثیر انتظارات در بازار پابرجا مانده؛ نکته‌ای که قائم مقام بانک مرکزی نیز از آن به‌عنوان یکی از عوامل چسبندگی نرخ سود یاد کرده بود.

 • بازارساز ارزی قدرت نمایی کرد

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه، سکه تمام بهار آزادی به روند افزایشی خود ادامه داد، ولی مسیر دلار تغییر کرد. شاخص بازار ارز که در ۲ روز ابتدایی هفته ۲۰تومان افزایش قیمت را تجربه کرده بود، در سیزدهمین روز شهریورماه ۱۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۳ هزار و ۸۸۴تومان رسید. این افت در شرایطی رقم خورد که تعداد زیادی از نوسان‌گیران در انتظار عبور دلار از مرز روانی ۳ هزار و ۹۰۰ تومان بودند. به گفته فعالان، مهم‌ترین عاملی که در تغییر مسیر این ارز نقش داشت، عرضه بازارساز بود.

 • موسسه نور در رتبه دوازدهم قرار گرفت

  گروه بنگاه‌ها: موسسه اعتباری نور در حال حاضر، به لحاظ حجم منابع از حدود ۳۰ بانک و موسسه در رتبه دوازدهم شبکه بانکی کشور قرار دارد. در راستای حمایت از سیاست‌های دولت و برای تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی، موسسه اعتباری نور حضور خود در تامین مالی واحدها، کارگاه‌های کوچک، ایجاد اشتغال و حمایت از سیاست دولت را تعمیق می‌بخشد. با توجه به اینکه حمایت از فعالیت‌های مولد اقتصادی منجر به رشد و توسعه اقتصادی، حمایت از تولید منجر به ایجاد اشتغال و برقراری عدالت اجتماعی، حمایت از تولید مبتنی بر مزیت‌های رقابتی و نیز حمایت از تولید با کارکرد تسهیل‌کنندگی، از جمله راهبردهای اصلی موسسه اعتباری نور است، این موسسه در تامین مالی پروژه‌های تولیدی حضور بیشتری خواهد داشت.

 • بانک ایران زمین، حامی‌ نخبگان شد

  گروه بنگاه‌ها: بانک ایران زمین و موسسه توسعه فناوری نخبگان با امضای تفاهم‌نامه همکاری ارائه خدمات و حمایت از نخبگان کشور را در دستور کار قرار دادند. به گزارش روابط عمومی عبدالمجید پورسعید، مدیرعامل بانک ایران زمین در مراسم امضای این تفاهم‌نامه که با حضور قائم مقام این بانک و جمعی از مدیران ارشد دو مجموعه روز یکشنبه برگزار شد، حمایت از نخبگان را افتخار مجموعه خود دانست و اظهار کرد: واقعیتی که امروز در مجموعه این بانک شکل گرفته این است که ما با تکمیل خدمات و گروه مالی ایران زمین قصد داریم هر آنچه را که مشتریان از ما انتظار دارند به آنها ارائه کنیم.

 • برگزاری جشنواره«دوجین» بانک سرمایه

  گروه بنگاه‌ها: بانک سرمایه در ماه‌های منتهی به دوازدهمین سالگرد تاسیس خود، جشنواره «دوجین» را برگزار می‌کند. به گزارش روابط عمومی ‌بانک سرمایه، این بانک در نظر دارد در ماه‌های منتهی به دوازدهمین سالگرد تاسیس خود تا دی‌ماه سال‌جاری، جشنواره «دوجین» را با قرعه‌کشی‌ها و جوایز متعدد برگزار کند. قرعه‌کشی این جشنواره به‌صورت ماهانه بوده و از مهرماه سال‌جاری آغاز و تا دی‌ماه ادامه خواهد داشت و در دوازدهم هر ماه در شش موضوع برگزار خواهد شد. همه دارندگان کارت هدیه بانک سرمایه، تراکنش مشتریان بانک سرمایه در سیستم بانکداری الکترونیک این بانک، خرید و فروش سهام توسط مشتریان بانک سرمایه در شعب، افتتاح حساب مشتریان، تمامی ‌هموطنانی که از دوازدهم ماه قبل تا دوازدهم ماه قرعه‌کشی ازدواج کرده‌اند و تمامی ‌هموطنانی که تاریخ تولدشان از دوازدهم ماه قبل تا دوازدهم ماه قرعه‌کشی قرار دارد در این جشنواره حضور خواهند داشت.

 • پرداخت ۴۰ هزار فقره تسهیلات ازدواج ازسوی بانک رفاه

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک رفاه از پرداخت ۴۰ هزار فقره تسهیلات ازدواج ازسوی بانک رفاه گفت: تعهدات این بانک کامل شده است. محمدعلی سهمانی با بیان اینکه این بانک در طرح ضربتی اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج عملکرد مطلوبی داشته و تداوم اقدامات ارزنده بانک در این خصوص از برنامه‌های مهم بانک است، افزود: تسهیل ازدواج جوانان مساله بسیار مهمی‌‌ برای کشور است و تاکید دین مبین اسلام است؛ بنابراین هر فعالیت و تلاشی در این خصوص امری معنوی و کار نیک و خداپسندانه‌ای است. خوشحالیم از این طریق ما هم سهمی داریم و مایه خرسندی است که این مساله از سوی کارکنان بانک رفاه در سراسر کشور با اهمیت خاصی دنبال می‌شود.

 • ارائه بسته‌های متنوع اعتباری به بنگاه‌های تولیدی و اشتغال‌زا

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک دی با بیان اینکه حمایت از بنگاه‌های تولیدی و اشتغال‌زا در اولویت برنامه‌های بانک قرار دارد از ارائه بسته‌های متنوع خدمات اعتباری در چارچوب ضوابط و قوانین بانک مرکزی به این دسته شرکت‌ها خبر داد. محمدرضا قربانی در حاشیه بازدید از چند شرکت تولیدی ـ بازرگانی که از مشتریان بانک هستند، تصریح کرد: حمایت بانک دی از شرکت‌های تولیدی و بازرگانی قدمی‌در راستای تداوم فعالیت بخش تولید کشور و نیروی انسانی شامل کارگران و مهندسان است.

  .
 • ۳۰ هزار زوج زیر سقف تسهیلات ازدواج بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: پرداخت تسهیلات ازدواج در بانک مسکن طی ۴۱ روز نخست اجرای طرح ضربتی دو ماهه این تسهیلات به مرز ۳۰ هزار فقره رسید. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، به دنبال افزایش چشمگیر صف متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج، در تاریخ ۲۵ تیرماه سال‌جاری اداره اعتبارات بانک مرکزی با حضور تعدادی از مدیران ارشد برخی از بانک‌های عامل مصوبه‌ای را مبنی‌بر تعیین تکلیف تسریع در پرداخت تسهیلات ازدواج تصویب کرد. بانک مسکن به‌عنوان یکی از بانک‌های عامل حاضر در این جلسه، پرداخت تسهیلات ازدواج به‌صورت ویژه را از ابتدای مردادماه آغاز کرده و در قالب این طرح ویژه بنا دارد ۴۰ هزار فقره تسهیلات ازدواج به متقاضیان در نوبت را پرداخت کند.

 • ۳۱۰ هزار نفر در شش هفته اول وام ازدواج گرفتند

  شبکه بانکی با اجرای طرح ضربتی اعطای وام ازدواج از ابتدای مرداد سال‌جاری تا پایان هفته ششم به بیش از ۳۱۰ هزار نفر از متقاضیان وام پرداخت کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، از این میزان، حدود ۸۰ هزار فقره در استان‌های محروم و کم‌برخوردار پرداخت شده و بالغ‌بر ۲۳۰ هزار فقره پرداخت نیز در سایر استان‌ها و مناطق کشور صورت گرفته است. قبل از اجرای طرح در اول مرداد سال‌جاری تعداد افراد در صف (ثبت‌نام در سامانه وام ازدواج) بالغ‌بر ۵۰۰ هزار نفر بوده است که در پایان هفته ششم از اجرای طرح ضربتی تعداد ۲۱۵هزار نفر از افراد در صف سامانه کاهش یافته است.

 • سقف مجاز گردش مالی خارجی‌ها ۵۰۰ میلیون تومان شد

  با اصلاح دستورالعمل اجرایی افتتاح حساب سپرده ریالی برای اشخاص خارجی، سقف مجاز گردش مالی سالانه اشخاص خارجی غیرمقیم از ۱۰۰ میلیون تومان به ۵۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، تبصره ۲ به ماده ۹ این دستورالعمل الحاق شد که بر اساس آن، «گردش مالی سالانه، مجموع مبالغ بستانکار تمامی حساب‌های اشخاص موضوع این ماده در یک موسسه اعتباری، پس از کسر ماده بستانکار منتقل شده از سال قبل است. »«دستورالعمل اجرایی افتتاح حساب سپرده ریالی برای اشخاص خارجی» پس از تصویب در یکهزار و دویست و بیست و هفتمین جلسه مورخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۵ شورای پول و اعتبار، طی بخشنامه شماره ۹۵.

 • بخش چهارم سند بال ۲ ترجمه و منتشر شد

  بانک مرکزی با هدف تعمیق و پیاد‌ه‌سازی مفاهیم نوین نظارت بانکی در نظام بانکی کشور و تسهیل اجرای استانداردهای بین‌المللی، بخش چهارم سند بال ۲ را ترجمه و منتشر کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی در این بخش، بر دو موضوع «محاسبه ریسک بازار و سرمایه پوششی مورد نیاز برای این نوع ریسک با استفاده از مدل‌های داخلی مورد استفاده توسط بانک‌ها» و «توضیح فرآیند بررسی نظارتی معرفی شده در رکن دوم سند بال ۲» تاکید شده است.

  بر این اساس، استفاده از مدل‌های داخلی ازسوی بانک‌ها برای محاسبه ریسک بازار و سرمایه پوششی متناظر با آن، دارای شرایطی است که از آن جمله می‌توان به موافقت مقام ناظر مبنی بر استفاده از مدل داخلی، جامعیت و قابلیت اتکای سیستم مدیریت ریسک بانک، حصول اطمینان از وجود کارکنان متخصص و با تجربه در بانک برای استفاده از مدل‌های پیشرفته محاسبه ریسک و تایید مدل‌های یاد شده اشاره کرد.

 • ضربه کره‌ای به زانوی بازارها

  آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی در روز یکشنبه و دوشنبه باعث «رفلکس زانو»ی بازارها شد. با آنکه بازارهای آمریکای شمالی روز گذشته به مناسبت روز کارگر تعطیل بود، بازارهای فعال شاهد تشدید ریسک‌گریزی شدند. روز گذشته، همزمان با افت شاخص‌های بورس به‌ویژه بازارهای سهام همسایگان کره‌شمالی، بهای اونس طلا به بالاترین سطح در سال ۲۰۱۷ رسید. رشد ارزهای پناهگاه یعنی ین ژاپن و فرانک سوئیس نیز عامل فشار بر شاخص دلار شد. نفت خام هم تحت‌فشار ریسک‌های موجود تضعیف شد.

  دنیای اقتصاد: مطابق پیش‌بینی‌ها، بازارهای جهانی هفته جدید را با تشدید ریسک‌گریزی آغاز کردند.

 • امضای قرارداد همکاری بانک پاسارگاد و اگزیم بانک کره‌جنوبی

  گروه بنگاه‌ها: قرارداد تامین مالی بلندمدت بانک پاسارگاد و اگزیم بانک کره‌جنوبی به منظور اشتغال‌زایی و کمک به پیشرفت اقتصاد کشور، به امضای طرفین رسید. به گزارش روابط عمومی‌بانک پاسارگاد، این بانک، یکی از ۱۲ بانک ایرانی است که با امضای این قرارداد، آماد‌ه تامین منابع مالی پروژه‌های زیرساختی شرکت‌های داخلی، در چارچوب توافق ۸ میلیارد یورویی دو کشور جمهوری اسلامی‌ایران و کره جنوبی است. این تفاهم در چارچوب توافق بانک‌مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اگزیم بانک کره‌جنوبی تنظیم شده است که در نتیجه آن بسیاری از پروژه‌های عمرانی و تولیدی راه‌اندازی خواهد شد و اثرات بسیار مثبتی بر رشد اقتصادی کشور خواهد گذاشت.

 • افتتاح ناوگان حمل‌و‌نقل سیمان زابل با حمایت بانک توسعه صادرات

  گروه بنگاه‌ها: ناوگان حمل‌و‌نقل سیمان زابل با ۵۰ کشنده اسکانیا که با تسهیلات بانک توسعه صادرات تامین مالی شده است، افتتاح شد. در مراسم افتتاحیه این ناوگان که در هفته دولت صورت پذیرفت، احسان‌فر مدیرعامل شرکت سیمان زابل از حمایت‌ و خدمات بانک توسعه صادرات تشکر کرد. شعبه زاهدان بانک توسعه صادرات با پرداخت ۱۷۰ میلیارد ریال از محل منابع بانک در دومرحله طی قرارداد فروش اقساطی اقدام به تامین مالی ناوگان حمل و نقل سیمان زابل کرده است. واحد تولیدی کیسه‌های پلی پروپیلن و ناوگان حمل و نقل سیمان با سرمایه‌گذاری ۶۵۰ میلیارد ریال راه‌اندازی شده است.

 • رونمایی از نسخه جدید موبایل ‌بانک خاورمیانه

  گروه بنگاه‌ها: نسخه جدید موبایل‌بانک خاورمیانه با امکانات جدید در دسترس عموم مشتریان قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی ‌بانک خاورمیانه برخی از امکانات ارائه شده در نسخه جدید عبارتند از: امکان تایید تراکنش‌های شرکت ازسوی امضاداران برای مشتریان حقوقی، مشاهده اطلاعات سپرده‌ها، تسهیلات و دسته چک‌های حساب جاری، مدیریت کلیه کارت‌ها (تغییر رمز، مسدود کردن کارت، انتقال وجه کارت به کارت)، انتقال وجه از حساب خود به دیگر حساب‌های بانک خاورمیانه، انتقال وجه از حساب خود به حساب بانک‌های دیگر (پایا و ساتنا)، پرداخت قبض (همراه با بارکدخوان)، مشاهده اطلاعات و آدرس شعب و خودپردازهای بانک خاورمیانه روی نقشه و نمایش نرخ روزانه انواع ارز.

 • نشست مدیران ارشد بانک کشاورزی و وزارت جهاد کشاورزی

  گروه بنگاه‌ها: معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی در نشست مدیران ارشد بانک کشاورزی و وزارت جهادکشاورزی با اتحادیه‌ها و تشکل‌های تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران که به میزبانی بانک کشاورزی برگزار شد، گفت: بانک کشاورزی همیشه پناهگاه و ملجا بخش کشاورزی بوده است.

  به گزارش بانکداران ۲۴ در این جلسه که با حضور مهندس علی‌اکبر مهرفرد قائم‌مقام وزیر جهادکشاورزی در امور بازرگانی، مهندس کیامرز قاسمی‌زانیانی قائم‌مقام معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی، دکتر مرتضی شهیدزاده رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی، روح‌الله خدارحمی‌عضو هیات مدیره بانک کشاورزی، جمعی از مدیران ارشد این بانک، روسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌های خراسان شمالی و رضوی، اتحادیه‌ها و تشکل‌های تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران در سالن شهید اکبری بانک کشاورزی تشکیل شد، مهندس محمدعلی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با بیان اینکه بانک کشاورزی همیشه پناهگاه و ملجا برای مشکلات بخش کشاورزی بوده است، گفت: از آنجا که محصولات صادراتی نظیر زعفران، پسته، کشمش، خرما و چند محصول دیگر که تولید انبوه داریم باید ۶۰ تا ۷۰ درصد تولید صادر شود تا تولیدکننده بتواند با خیال راحت فعالیت کند بنابراین به دستور وزیر جهاد کشاورزی مقرر شد جلسات هم‌اندیشی با صادرکنندگان و تولیدکنندگان به‌ویژه تعاونی‌های تولید، فرآوری و صادرات تشکیل شود تا در نتیجه آن یک خط اعتباری با شرایط سهل‌تر در اختیار قرار بگیرد و اقدامات اثرگذاری برای رونق صادرات انجام شود.

بیشتر