آرشیو روزنامه شماره ۳۸۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۳۸۳۳

 • فشار دوگانه بازار کار بر طلا

  گروه بازار پول:‌ اونس طلا که هفته گذشته با حدود یک درصد افت روی قیمت ۱۳۳۵ دلار ایستاده بود، در اولین روز از هفته کاری جدید به سوی مرز ۱۳۳۰ دلار حرکت کرد. صبح دوشنبه رشد شاخص‌های سهام و دلار فشار بر فلز زرد را تداوم بخشید،‌ عواملی که هر دو تحت تاثیر گزارش روز جمعه دولت آمریکا از بازار کار این کشور بودند. جمعه هفته گذشته، دولت آمریکا اعلام کرد که اقتصاد ایالات‌متحده در ماه جولای ۲۵۵ هزار شغل ایجاد کرده است. این آمار بسیار بهتر از انتظارات که در همان روز اثر خود را بر بازارها گذاشته بود، روز گذشته نیز اثرگذاری خود را ادامه داد.

 • محدوده مجاز مقررات ارزی

  دکتر حمید قنبری

  یکی از مسائل مهم در حقوق تجارت بین‌الملل این است که آیا مقررات ارزی کشورها، در سایر کشورها به رسمیت شناخته و اجرا می‌شوند یا خیر؟ روشن است که این مساله، آثار بنیادین و اساسی در رابطه با ملاحظات تجاری طرفین ایفا می‌‌کند. مثلا اگر دو تاجر ایرانی و انگلیسی بدانند که مقررات ارزی انگلستان در ایران هم اجرا می‌شود، هنگامی که قرار است پرداختی به پوند انگلستان در ایران انجام شود. . .

  دنیای اقتصاد: فضای پسا برجام می‌تواند فرصتی بالقوه برای اقتصاد ایران در تعامل فعال با اقتصاد جهان باشد، اما این تعامل با توجه به تحولات صورت گرفته در فضای مقرراتی جهان نیازمند حساسیت‌ها و بهنگام کردن مقررات و سیاست‌های کنونی بوده که از جمله سیاست‌های نیازمند بازنگری، مقررات حاکم بر بخش ارزی ایران است.

 • پاسکاری نرخ ارز بین دو نقطه

  گروه بازار پول: رصد نوسان قیمت از ۵ مرداد نشان می‌دهد که بازار، سقف و کف جدیدی را برای خود تعیین کرده است. از آن تاریخ تاکنون، قیمت دلار در دامنه ۳ هزار و ۵۳۰ تا ۳ هزار و ۵۴۵ تومان حرکت کرده و تنها در مقاطع کوتاهی از روز توانسته با فاصله کمی خارج از این دامنه قرار بگیرد. روز دوشنبه، این سناریو به‌طور مشهودتری تکرار شد. در سومین روز هفته، قیمت دلار تا ۳ هزار و ۵۴۸ تومان بالا رفت، ولی نتوانست از سطح ۳ هزار و ۵۵۰ تومان عبور کند و با کاهش قیمت به نقطه ۳ هزار و ۵۳۶ تومان رسید.

 • برگزاری «دوره کاربردی تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی بانک‌ها» از سوی «دنیای اقتصاد»

  واحد آموزش روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» یک دوره آموزشی با عنوان «دوره کاربردی تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی بانک‌ها» برگزار می‌کند. این دوره کاربردی روزهای پنج‌شنبه ۲۱ و جمعه ۲۲ مردادماه به‌مدت ۱۶ ساعت برگزار خواهد شد. مباحث و سرفصل‌های کلیدی مورد نظر این دوره به این قرار است: آشنایی با صورت‌های مالی بانک‌ها، آشنایی با روش‌های تجزیه و تحلیل بانک‌ها، نسبت‌های مالی مهم در صنعت بانکداری و تجزیه و تحلیل بانک‌های نمونه با استفاده از این نسبت‌ها، ارزیابی بانک‌ها از منظر مقام‌های نظارتی بر اساس مدل کملز، نحوه محاسبه بهای تمام شده پول، کفایت سرمایه، محاسبه سود قطعی و.

 • بانک ملت به جایگاه‌داران و فروشندگان مواد نفتی تسهیلات می‌دهد

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران با هدف توسعه تعاملات فی مابین، تفاهمنامه همکاری امضا کردند. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، براساس این تفاهمنامه که به امضای دکتر‌ هادی اخلاقی فیض آثار مدیرعامل بانک ملت و مهندس سیدناصر سجادی مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران رسید، سطح همکاری‌های متقابل از طریق ارائه و گسترش بسترهای مناسب برای ارائه خدمات و تسهیلات بانکی ارتقا خواهد یافت.

  در این راستا، بانک ملت تامین مالی خرید فرآورده‌های نفتی را در قالب تسهیلات بانکداری بدون ربا برای معرفی‌شدگان از سوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران شامل جایگاه‌داران، فروشندگی‌های مواد نفتی و شرکت‌های صاحب برند با هدف توزیع این فرآورده‌ها در سطح کشور انجام خواهد داد.

 • افزایش قابلیت‌های کیوسک بانک‌های صادرات

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران با هدف افزایش دسترسی به خدمات بانکی و کاهش در هزینه‌های مشتریان خدمات قابل ارائه روی کیوسک بانک‌های خود را ارتقا داد. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، این بانک با رویکرد افزایش سطح دسترسی هموطنان به خدمات نوین و کاهش در هزینه‌های مربوطه ارتقای کمی و کیفی خدمات نوین را در دستور کار قرار داد که در این راستا افزایش قابلیت‌ها و تنوع بخشی به خدمات قابل ارائه از طریق کیوسک بانک‌ها از جمله مواردی است که در سطح کشور عملیاتی شده است. کیوسک بانک به‌عنوان یک ابزار پذیرش کارت‌های بانکی است که قابلیت ارائه خدمات مالی غیرنقدی را دارا است.

 • دومین دوره جشنواره کارت‌های هدیه بانک اقتصادنوین آغاز شد

  گروه بنگاه‌ها: بانک اقتصادنوین در دومین دوره جشنواره کارت هدیه، به قید قرعه به دارندگان کارت‌های هدیه این بانک که از ابتدای خرداد ماه ۱۳۹۵ تا پایان مرداد ماه صادر شده‌ باشد هدایای نقدی اهدا می‌کند. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، در جشنواره کارت هدیه بانک اقتصادنوین به ازای هر ۲۵۰ هزار ریال مانده کارت هدیه در هر روز از آغاز دوره جشنواره، یک امتیاز برای دارنده کارت هدیه منظور خواهد شد. جشنواره قرعه‌کشی کارت‌های هدیه بانک اقتصادنوین با هدف ترویج فرهنگ استفاده از کارت هدیه به جای پول نقد، تنوع در خرید، تهیه هدیه‌ای با ارزش در کمترین زمان و بدون نگرانی از سلیقه افراد و جلوگیری از اتلاف وقت در تهیه هدیه در دوره‌های سه ماهه برگزار می‌شود که جشنواره دوم از خرداد ماه سال جاری آغاز شده است.

 • بانک سامان ۳۰ میلیارد ریال برای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی هزینه کرد

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان در راستای برنامه جامع مسوولیت اجتماعی خود در کنار فعالیت‌های مالی و اقتصادی، در سال گذشته بیش از ۳۰ میلیارد ریال به امور مختلف آموزشی، بهداشتی و درمانی عام‌المنفعه اختصاص داده است. به گزارش اداره روابط عمومی بانک سامان، فرشته ضرابیه مدیر سرمایه انسانی و مسوول امور خیریه بانک سامان با بیان این مطلب اظهار کرد: یکی از محورهای مورد توجه بانک در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی حمایت از کودکان و جوانان برای آموزش و جلوگیری از ترک تحصیل آنها به‌دلیل مشکلات مالی است.

 • در نقطه سربه سر هستیم

  گروه بنگاه‌ها، لیلا اکبرپور: مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی خواستار اصلاح شیوه سرمایه‌گذاری این صندوق شد و توضیح داد: اکنون صندوق از نظر منابع و مصارف در نقطه سربه‌سر قراردارد و برای افزایش درآمد، بهتراست محدودیت‌های سرمایه‌گذاری صندوق رفع شود.

  علی جباری گفت: طبق قانون در صورت ورشکستگی یک شرکت بیمه، صندوق تامین خسارت‌های بدنی موظف به پرداخت خسارات شخص ثالث صادره درآن شرکت است؛ درحالی که صندوق امروز توان پوشش حتی یک درصد از پرونده‌های خسارت شخص ثالث در بازار بیمه را هم ندارد.

 • جهش چشمگیر در گشایش اعتبارات اسنادی بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: با شدت گرفتن فعالیت بانک ملی ایران در حوزه بین‌الملل پس از رفع تحریم‌ها، ارائه خدمات ارز بازرگانی در این بانک جهش چشمگیری داشته است. به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، گشایش اعتبارات اسنادی در این بانک در سه ماه اول سال ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر تعداد ۹ برابر و از نظر مبلغ ۱۰ برابر رشد داشت.

  .
 • حمایت بانک سینا از طرح‌های اشتغال‌زا در مناطق محروم

  گروه بنگاه‌ها: همایش مدیران ستادی بانک سینا با محوریت بحث و گفت‌وگو و تصمیم‌گیری در مورد حمایت بانک از طرح‌های کوچک و متوسط مناطق محروم و روستایی با حضور رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برگزار شد. در این همایش مهندس سعیدی‌کیا، رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه توجه به توسعه کسب و کارهای زودبازده و همچنین اشتغال در مناطق محروم کشور گفت: بنیاد مستضعفان اقدامات گسترده‌ای را در این زمینه آغاز و به اجرا رسانده و با انتخاب منطقه قلعه گنج به‌عنوان منطقه نمونه اجرای آزمایشی اقتصاد مقاومتی، از دو سال قبل تاکنون طرح‌های مناسبی را عملیاتی ساخته است.

 • شهرداری‌های یزد تحت‌پوشش بیمه‌کوثر

  گروه بنگاه‌ها: شهرداری‌های استان یزد تحت‌پوشش سبد بیمه‌ای شرکت بیمه‌کوثر قرار گرفتند. به گزارش روابط‌ عمومی و اعلام محمد‌صادق قانع، مدیر شعبه یزد بیمه‌کوثر، عملکرد مطلوب شرکت در ارائه خدمات نوین بیمه‌ای به شهروندان را عامل انعقاد این قرارداد دانست و اظهار امیدواری کرد در سال‌جاری با اجرایی شدن طرح‌های جدید بیمه‌ای و صدور بیمه‌نامه‌های جدید بتوانیم در راستای افزایش رضایت‌مندی جامعه هدف نقش موثری را ایفا کنیم.

  .
 • تبریک مدیرعامل بانک شهر به مناسبت روز خبرنگار

  گروه بنگاه‌ها: پورزرندی، مدیرعامل بانک شهر همزمان با فرارسیدن روز خبرنگار گفت: خبرنگاران شرافتمند، می‌کوشند تا جامعه در ابهام و بی‌اطلاعی باقی نماند. خبرنگاری، شغلی است که تمام همت مجریانش معطوف ارتقای اطلاعات در جامعه است، خبرنگاران با رشد آگاهی مردم، باعث تسریع حرکت اطلاعات و در نتیجه صعود آگاهی افراد می‌شوند.

  .
 • تاثیرات برجام بر مناسبات بانکی

  قائم‌مقام بانک مرکزی گفت: هم‌اکنون با بانک‌های کوچک و متوسط بین‌المللی در ارتباط هستیم و به سمت همکاری با بانک‌های بزرگ نیز در حرکت هستیم. به گزارش «ایلنا» اکبر کمیجانی درخصوص اینکه تاکنون برجام چه تاثیری بر مناسبات بانک و بیمه کشور داشته است، گفت: موفقیت‌های برجام در حوزه نظام بانکی ابعاد گوناگونی داشته و در سیاست‌گذاری‌ها و پیشبرد اهداف کشور در حوزه فعالیت‌های بانکی، موفقیت‌های زیادی را به بار آورده است.

  وی همچنین با اشاره به طرح عظیم اصلاح نظام بانکی افزود: مجموعه اقدامات اصلاحی در نظام بانکی نمود داشته؛ اما این بار سه مولفه مهم اصلاح نظام بانکی، اصلاح بازار سرمایه و ساماندهی بدهی‌های دولت در ذیل طرح اصلاح نظام بانکی مراحل کارشناسی خود را طی کرده است و از سوی رئیس‌جمهور تایید و ابلاغ شده است.

 • آغاز ارتباط با بانک‌های بزرگ جهانی

  ایرنا: وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ما با بانک‌های کوچک و متوسط هیچ مشکلی نداریم و انواع تعاملات بانکی با آنها در حال انجام است و در آینده نزدیک شاهد برقراری ارتباط با بانک‌های بزرگ جهانی خواهیم بود. به گزارش «ایرنا» علی طیب‌نیا در حاشیه جلسه هیات دولت، در پاسخ به سوالی درباره تعامل ایران با بانک‌های جهانی افزود: متاسفانه برای ارتباط با بانک‌های بزرگ جهانی دچار مشکل هستیم و به دلایل مختلفی هنوز با ما کار جدی نمی‌کنند که همکاران ما و بانک مرکزی در حال پیگیری این موضوع هستند.

 • تمایل بانک‌های اروپایی برای همکاری با ایران

  یک مقام مسوول بانکی گفت: پس از اجرا شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، برخی بانک‌ها و موسسه‌های بانکی اروپایی به ایران آمدند و تمایل خود را برای همکاری با بانک‌های ایران اعلام کردند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسین حسین‌زاده روز گذشته در نشستی خبری با اعلام اینکه تمام فعالیت بانک در راستای اقتصاد مقاومتی است، درباره پرداخت وام ازدواج گفت: دستور پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی ازدواج از ابتدای مردادماه ابلاغ شده که اجرایی می‌شود. مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت به مذاکره با بنگاه‌ها و موسسه‌های مالی اروپایی اشاره کرد و افزود: از جمله یک بنیاد آلمانی که با بانک‌های ۷۰ کشور جهان ارتباط دارد به تازگی به ایران سفر کرده و قرار است مشاوره‌هایی را در بخش بانکداری اجتماعی و توسعه کارآفرینی به کشورمان ارائه دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر