آرشیو روزنامه شماره ۳۵۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۳۵۸۲

 • دلار چگونه رکورد کاهشی دو ماهه زد؟

  گروه بازار پول: روز چهارشنبه، تضعیف سمت تقاضا و تقویت بخش عرضه موجب شد که دلار دومین کاهش متوالی خود را ثبت کند و با ۳۰ تومان افت به قیمت ۳۴۴۰ تومان برسد. این بیشترین کاهش قیمت شاخص بازار ارز از ۲۲ تیرماه سال جاری بود.


  در پنجمین روز هفته، معامله‌گران غیررسمی حضور کم‌رنگی در بازار داشتند و تقاضای آنها برای خرید دلار کاهش یافته بود. با اینکه دلیل روشنی برای کمرنگ‌تر شدن حضور این دسته وجود نداشت، اما شایعاتی در بازار بود که این موضوع را ناشی از عوامل بیرونی می‌دانست.

 • نوار زمانی نرخ واقعی دلار

  دنیای اقتصاد: با نزدیک شدن به زمان در نظر گرفته شده برای لغو محدودیت‌ها، انتظار برای اجرای سیاست یکسان‌سازی ارزی نیز افزایش یافته و مساله یافتن نرخ تعادلی مناسب برای ارز، اهمیت بیشتری یافته است. یکی از روش‌های متداول برای یافتن قیمت مناسب ارز، روش «برابری قدرت خرید» است که نرخ ارز یک سال مبنا را با استفاده از تفاوت تورم داخلی و خارجی، به زمان حاضر تبدیل می‌کند. در این زمینه بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد استفاده از سال‌‌های مختلف به‌عنوان مبنا، به نتایج بسیار متفاوتی برای نرخ ارز مناسب در سال جاری منجر می‌شود.

 • روز انتظار اقتصاد جهانی

  دنیای اقتصاد: آیا انتظار بازارهای جهانی برای مشخص شدن زمان افزایش نرخ بهره فدرال رزرو امشب پایان می‌یابد؟ با توقف سیاست‌های «تسهیل کمی» بانک مرکزی آمریکا در اکتبر ۲۰۱۴ همه منتظر نخستین افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در حدود یک دهه گذشته شدند. این اتفاق در نشست ماه ژوئن کمیته بازار آزاد این نهاد نیفتاد تا نشست سپتامبر که از روز گذشته آغاز شده اهمیتی دوچندان بیابد. احیای اقتصاد آمریکا ادامه دارد و این مهم‌ترین دلیل رشد احتمالی نرخ بهره است؛ اما ضعف این احیا و شرایط اقتصاد جهان ممکن است باعث تعویق دوباره این امر شود.
 • حمایت نهادهای مختلف از نمایشگاه بین‌المللی تراکنش

  گروه بنگاه‌ها: همایش و نمایشگاه بین‌المللی تراکنش که ۴تا۶آبان برگزار می‌شود، تاکنون توانسته است حمایت‌ نهادهای مختلف حاکمیتی و بانکی را به خود جلب کند. در همین رابطه، حجت‌‌الاسلام مجیدانصاری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در دیداری با مدیران برگزارکننده‌ این رویداد، ضمن اعلام حمایت از رویداد ITE و تاکید بر ضرورت خودباوری در همه‌ عرصه‌ها به‌ویژه فناوری‌های نوین، اهمیت تعامل فناورانه با جهان امروز را یادآور شده و رویداد ITE را جلوه‌ای روشن از این خودباوری و تعامل فناورانه دانست.


  سیدمحمدحسین سجادی‌نیری، معاون مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست‌جمهوری نیز با اشاره به اهمیت نمایشگاه ITE، تنوع و در عین حال همسویی موضوعات محتوایی این رویداد را تحسین و اعلام کرد: برای ثمربخشی این رویداد همه باید کمک کرده و از ظرفیت‌های داخلی و خارجی استفاده کنیم و بر همین اساس مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست‌جمهوری حمایت راهبردی خود را از ITE اعلام می‌کند.

 • تمرکز بخشی از حساب‌های هلال‌احمر در بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت و جمعیت هلال‌احمر کشور با هدف تقویت همکاری‌های دوجانبه، تفاهمنامه همکاری امضا کردند. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، در چارچوب این تفاهمنامه که به امضای علی رستگار، مدیرعامل بانک ملت و دکتر سیدامیرمحسن ضیایی، رئیس جمعیت هلال‌احمر رسیده است، این بانک انواع خدمات بانکی را به جمعیت هلال‌احمر ارائه خواهد داد و در مقابل این سازمان نیز بخشی از حساب‌های خود را در بانک ملت متمرکز خواهد کرد. علی رستگار، مدیرعامل بانک ملت در مراسم امضای این تفاهمنامه اظهار کرد: این بانک به‌عنوان بزرگ‌ترین بانک خصوصی کشور و با وجود تحریم‌ها، توانست بیانات مقام معظم رهبری را درخصوص اقتصاد مقاومتی پیاده‌سازی و با مشارکت در پروژه‌های بزرگ اقتصادی، به اقتصاد کشور یاری برساند.

 • نماد معاملاتی «وکوثر» در بازار فرابورس گشایش یافت

  گروه بنگاه‌ها: نماد معاملاتی موسسه اعتباری کوثر مرکزی با قیمت هر سهم یک هزار و ۲۰۰ ریال در بازار دوم فرابورس ایران گشایش یافت. به گزارش روابط عمومی موسسه اعتباری کوثر، با حضور دکتر رضایی، مدیرعامل موسسه و هیات همراه در ساختمان فرابورس و به‌دنبال موافقت هیات پذیرش فرابورس ایران با ارتقای نماد شرکت اعتباری کوثر مرکزی از بازار پایه به بازار عادی، نماد این شرکت روز ۲۴ شهریورماه ۹۴ در بازار دوم فرابورس ایران گشایش یافت و هر سهم آن یک هزار و ۲۰۰ ریال قیمت خورد. شرکت اعتباری کوثر مرکزی پنجاه و هشتمین شرکت در بازار دوم فرابورس ایران به شمار می‌آید.
 • مشتری‌مداری با نرخ‌شکنی تفاوت دارد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه ما گفت: شرکت سهامی بیمه «ما» در برنامه‌های آینده حداقل پرتفوی سالانه ۱۰۰۰ میلیارد تومان خواهد داشت. مجید صفدری با بیان اینکه بیمه‌نامه یک کالای ناملموس و پیچیده است، افزود: نکته‌ای که در مشتری‌مداری این کالای پیچیده می‌توان در نظر داشت این است که به هزینه‌های مختلفی که بیمه‌گذار در صنعت بیمه متحمل می‌شود، توجه کنیم. وی ادامه داد: مشتری بیمه‌نامه با خرید این کالا متحمل چند نوع هزینه متفاوت می‌شود. هزینه اول، هزینه ریالی است که برای خرید بیمه‌نامه پرداخت می‌شود و این هزینه را نمی‌توان کاهش داد.
 • بانکداری شرکت‌های کوچک و متوسط در بانک آینده

  گروه بنگاه‌ها: بنگاه‌های کوچک و متوسط، سهم و جایگاه پراهمیتی در اقتصاد کشورها دارند. در کشور ما نیز طبق بررسی‌های به‌عمل آمده این شرکت‌ها بیش از ۶۰ درصد اشتغال و ۹۴ درصد تعداد بنگاه‌های اقتصادی فعال را به‌خود اختصاص داده‌اند.

  این شرکت‌ها، دارای ویژگی‌های مشترک متمایز‌کننده‌ای از شرکت‌های بزرگ بوده و به‌همین دلیل، دارای مدل‌های مدیریتی، تامین مالی، فن‌آوری، دانش فنی، بازاریابی خدمات و محصولات خاص خود هستند. بانک آینده با درک جایگاه و همچنین ویژگی‌های متمایز شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEs) با رویکردی تازه نوآورانه در عرصه بانکداری کشور و به‌منظور شناسایی نیازمندی‌های مالی و برقراری ارتباط دوسویه مبتنی بر ارائه خدمات راه‌حل‌ محور(Solution Oriented)، اقدام به اجرای طرح «بانکداری شرکت‌های کوچک و متوسط»، به‌عنوان یکی از خطوط کسب‌وکار مورد تمرکز خود کرده است.

 • حضور بانک شهر در جشنواره بانک محبوب من

  گروه بنگاه‌ها: جشنواره بانک محبوب من با هدف تعیین محبوب‌ترین بانک‌ها از نظر مشتریان در حال برگزاری است و طی آن مشتریان می‌توانند با امتیازدهی به بانک مورد علاقه‌شان، شانس برنده شدن بانک مورد علاقه خود را افزایش دهند. به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، این جشنواره از ۱۳ تا ۳۱ شهریورماه سال‌جاری با همکاری سایت‌های بانکی و دیجی کالا برگزار شده است و مشتریان می‌توانند با مراجعه به آدرس http: // festival. banki. ir و شرکت در این جشنواره اینترنتی ضمن شرکت در مسابقه، بانک محبوب خود را انتخاب کنند.
 • تقدیر از شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران در پانزدهمین جشنواره صنعت چاپ کشور، جهت چاپ امنیتی و هویتی توسط دکتر علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تقدیر قرار گرفت. در این مراسم که در تالار وحدت برگزار شد، دکتر جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، لاله افتخاری نماینده مجلس، دکتر صالحی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، پیشکسوتان، کارآفرینان و فعالان صنعت چاپ کشور حضور داشتند. .
 • چهار شرکت بیمه گواهینامه بلوغ مدیریت ریسک مقدماتی دریافت کردند

  گروه بنگاه‌ها: چهار شرکت بیمه کوثر، رازی، ملت و سامان موفق به دریافت گواهینامه بلوغ مدیریت ریسک مقدماتی سطح‌۱ (سطح C) از مرکز رتبه‌بندی مدیریت ریسک شدند. به گزارش انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه، از بین این چهار شرکت بیمه، سه شرکت بیمه کوثر، بیمه رازی و بیمه ملت برای شرکت در سطح مقدماتی۲ (سطح +C) ثبت‌نام و نمایندگان آنها در دوره آموزشی این سطح شرکت کردند. این گزارش می‌افزاید: اخذ گواهینامه بلوغ مدیریت ریسک در این سطح، منوط به کسب ۵۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز ممکن و برآورده‌سازی الزاماتی چون تعیین یک متولی مشخص برای مدیریت ریسک شرکت و صدور حکم توسط مدیرعامل برای آنها و تهیه، تدوین و تصویب خط‌مشی مدیریت ریسک شرکت است.

 • سهم اندک بیمه‌های زندگی از صنعت بیمه

  ایسنا: وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به توسعه‌نیافتگی بخشی از صنعت بیمه گفت: سهم بیمه‌های زندگی از پرتفوی صنعت بیمه بسیار اندک است و کشور ما در مقایسه با سایر کشورها در این زمینه رشد چندانی نکرده است؛ به‌رغم اینکه بخشی از صنعت بیمه از حوزه بیمه‌های بازرگانی خارج شده اما ضریب نفوذ بیمه افزایش پیدا کرده است.


  علی طیب‌نیا گفت: با توجه به اینکه ذات صنعت بیمه امیدبخشی است، انتظار می‌رود شرکت‌های بیمه از امن‌ترین فضاها باشد. وی با اشاره به اینکه در سالیان اخیر مشکلات عدیده‌ای در بخشی از نظام بانکی و صنعت بیمه وجود داشت، گفت: این مشکلات به دلایل عدم توانگری شرکت‌ها و عدم نظارت صحیح بر آنها ایجاد شد و کل بازارهای مالی را با خطر مواجه کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر