آرشیو روزنامه شماره ۳۱۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۳۱۳۴

 • کلید مهار پول در آخر سال

  دنیای اقتصاد- بانک مرکزی با هدف مهار نقدینگی در پایان سال از شنبه هفته آینده سه هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت با نرخ سود ۲۳ درصد منتشر خواهد کرد. دوره زمانی در نظر گرفته شده برای این اوراق ۶ ماه است و به‌جز بانک‌ها تمامی نهادهای حقوقی و اشخاص حقیقی می‌توانند این اوراق را خریداری کنند. گفته می‌شود؛ انتشار این اوراق ۰۶/۳ درصد از پایه پولی و ۷/۲ درصد از نرخ تورم می‌کاهد. بانک مرکزی اصل و سود این اوراق را تضمین کرده و از ابتدای هفته آینده از طریق سه بانک به فروش می‌رسد. از سوی بانک مرکزی کلید خورد
  عملیات مهار پولی در پایان سال

  گروه بازار پول- مسوولان بانک مرکزی از انتشار سه هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت از ابتدای هفته آتی خبر دادند.
 • یارگیری جدید در رقابت بازارها

  گروه بازار پول- قیمت هر اونس طلای جهانی، دیروز به مقدار قابل‌توجهی افزایش یافت و به بیشترین مقدار خود در سال میلادی جدید رسید. در جریان تغییرات رخ داده، نرخ فلز زرد رنگ، حتی از بالاترین حد ۳ ماه اخیر هم عبور کرده بود، ولی در ادامه قدری کاهش یافت. برخی کارشناسان افزایش تقاضای چینی‌ها را در تقویت طلا موثر می‌دانند، اما عامل اصلی افزایش قیمت فلز زرد رنگ واکنشی عنوان می‌شود که بازارهای جهانی، پیش از حضور «جانت یلن» رئیس بانک مرکزی آمریکا در کنگره از خود نشان دادند. از آنجا که پیش‌بینی تحلیلگران مبنی‌بر این بود که «یلن» در سخنرانی خود بر لزوم اجرای سیاست‌های تورمی تاکید کند، شاخص سهام در اروپا افزایش یافت و تقویت یورو در مقابل دلار در بازارهای جهانی را موجب شد.
 • بیمه زنان خانه‌دار، از حرف تا عمل

  عباس رنجبر کلهرودی یکی از طرح‌هایی که به‌رغم تبلیغات گسترده، در ۱۰ سال گذشته تاکنون اجرایی نشده است و چشم‌انداز روشنی نیز برای اجرای آن متصور نیست، طرح «بیمه زنان خانه‌دار» است. در این مقاله ضمن بررسی اجمالی تاریخچه بیمه زنان خانه‌دار، به ریشه‌یابی علل عدم‌اجرای طرح بیمه‌ای مذکور پرداخته شده است. در سال ۱۳۸۱ بنا به درخواست معاونت امور اجتماعی و دفتر امور زنان و خانواده سازمان بهزیستی کشور مبنی بر ارائه طرحی جهت برقراری پوشش بیمه مستمری بانوان تحت‌حمایت سازمان بهزیستی یک گروه چهار نفره، مرکب از ۲ نفر از کارشناسان آن سازمان و ۲ نفر از کارشناسان شرکت بیمه دانا تشکیل و پس از مطالعه و بررسی کارشناسی، طرح بیمه زنان خانه‌دار و قرارداد آن بر مبنای تجارب شرکت بیمه دانا در ارائه بیمه مستمری مادام العمر و براساس اصول زیرتهیه و تدوین و ارائه شد: ۱- ارائه پوشش بیمه مستمری برای کلیه زنان خانه‌دار در کشور؛ ۲- امکان مشارکت هر یک از زنان خانه‌دار به میزان دلخواه؛ ۳- تعیین یک حداقل حق بیمه برای مشارکت دولت به‌منظور تشویق و ترویج طرح و همچنین حمایت از افراد نیازمند و زنان خودسرپرست؛ ۴- ارائه پوشش‌های بیمه‌ای مکمل به‌منظور حمایت از خانواده در صورت فوت نان‌آور خانواده.
 • هشدار بیمه مرکزی به شهروندان

  بیمه مرکزی با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به عملکرد مبهم برخی شرکت‌ها در خصوص شیوه‌های تبلیغی برای فروش بیمه‌نامه هشدار داد و از بیمه‌گذاران خواست تا هنگام تهیه بیمه‌نامه از اصالت آن مطمئن شوند. بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به عملکرد مبهم برخی شرکت‌ها در خصوص شیوه‌های تبلیغی در خصوص فروش بیمه‌نامه هشدار داد و از بیمه‌گذاران خواست تا هنگام تهیه بیمه‌نامه از اصالت آن مطمئن شوند. در پی سوءاستفاده برخی سودجویان درخصوص صدور بیمه‌نامه با قیمت‌های غیرواقعی، بیمه مرکزی به‌عنوان دستگاه عالی نظارتی صنعت بیمه از شهروندان خواست بیمه‌نامه‌های خود را صرفا از نمایندگی‌های رسمی شرکت‌های بیمه تهیه کنند.
 • معارفه معاونت جدید صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها

  گروه بنگاه‌ها - با حضور مدیرعامل، اعضای هیات‌مدیره، جمعی از مسوولان ارشد و مدیران شرکت‌های زیرمجموعه، مراسم معارفه آقای عباس کمرئی به‌عنوان معاون صندوق بازنشستگی کارکنان بانکها برگزار شد. در این مراسم آقای حیدری مدیر عامل صندوق، ضمن تبریک ایام خجسته دهه فجر انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و اشاره به سوابق و تجربیات آقای کمرئی اظهار کرد: استفاده بهینه از منابع مالی صندوق در بازار سرمایه و سایر بخش‌ها و استفاده از کارشناسان خبره می‌تواند انتفاع و زمینه پیشرفت صندوق را به‌دنبال داشته باشد. وی همچنین به ضرورت استفاده از منابع انسانی کارآمد، افزایش بهره‌وری و اصلاح ساختار سازمانی اشاره کرد.
 • گسترش ضریب نفوذ بیمه با توسعه بیمه‌های اجباری

  مصطفی کاظمی- فروش خدمات بیمه‌ای در سال‌های اخیر درکشور روزبه روز در حال افزایش است این افزایش در فروش پیش از آنکه در تعداد بیمه‌نامه‌های صادره باشد در مقادیر ریالی فروش بیمه‌نامه است آمارهای دیرهنگام منتشرشده از شرکت سهامی بیمه مرکزی ایران، به‌عنوان سکاندار صنعت بیمه و سیاست‌گذار این بخش از اقتصاد کشور، حاکی از افزایش نفوذ بیمه در بین خانوارهای ایرانی دارد گسترش تعداد شرکت‌های بیمه، خواه ناخواه به گسترش پرتفوی این بازار و افزایش اعداد دلخواه سیاست‌گذاران این رشته می‌انجامد، ولی آیا به راستی این اعداد گویای همه واقعیات این صنعت خواهد بود ؟
  پاسخ به این سوال مستلزم واکاوی ۲ موضوع اساسی است اول، معضل تورم افسار گسیخته حاکم بر اقتصاد کشور یا به‌عبارتی افزایش زیاد سطح عمومی قیمت‌ها است که ارزش سرمایه‌های بیمه‌ای را افزایش خواهد داد و خریداران بیمه ناگزیرند ارزش سرمایه‌های خود را به نرخ روز بیمه کنند تا هنگام مواجهه با وقوع خطرات بیمه‌ای، از اعمال قاعده نسبی سرمایه و دریافت خسارت به نسبت مبلغ بیمه شده با ارزش روز سرمایه بیمه شده مصون بماننداز طرف دیگر، نگرانی ناشی از تامین منابع مالی بعد از وقوع حوادث ناگوار برای ایجاد ثبات و تداوم کارو فعالیت اشخاص، بنگاه‌های تولیدی و خدماتی و همه فعالیت‌های اقتصادی کشور، باشرایط تورمی، افزایش مضاعفی خواهد داشت و سمت و سوی همه این نگرانی‌ها، محافظه کاری بیشتر یا مدیریت ریسک خواهد بود و از مکانیزم‌های برتر این شیوه مدیریت، انتقال ریسک و به‌نوعی خرید بیمه‌نامه خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر