با احتساب معاملات روز گذشته این سومین هفته متوالی است که قیمت طلا نزولی است؛ سه هفته‌ای که در هر کدام از آنها طلا بیش از ۲ درصد از ارزش خود را از دست داده است. جرومی پاول در سخنانی اعلام کرده است که افزایش نرخ سود اوراق در آمریکا اتفاقی خارج از قاعده نیست. نرخ اوراق خزانه‌داری با سر رسید ۱۰ ساله با رشد بیش از ۱۰ درصدی در هفته‌ای که گذشت برای پنجمین هفته متوالی است که روندی صعودی دارد. نرخ این اوراق فقط در ماه فوریه بیش از ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است و در نهایت روز گذشته بالاتر از مرز ۵/ ۱ درصدی جایگاه خود را محکم کرد.

همچنین در ساعات میانه روز گذشته گزارش بازار کار آمریکا در ماه فوریه منتشر شد که ارقام آن بهتر از پیش‌بینی‌‌ها بود و سبب شد تا فشار بیشتری بر قیمت طلا وارد شود. طبق این گزارش در دومین‌ماه سال میلادی ۳۷۹ هزار شغل به بازار کار این کشور افزوده شد که بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌ها بود.

فدرال رزرو دخالت نمی‌کند

بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازار جهانی از جمله طلا منتظر بودند که فدرال رزرو به افزایش نرخ سود اوراق خزانه‌داری واکنش نشان دهد؛ فدرال رزرو بیش از ۱۰ ماه نرخ سود این اوراق را با اقدامات انبساطی زیر مرز یک درصد نگه داشته بود و صعود پر شتاب آنها به بالای مرز ۵/ ۱درصد سبب شده بود که خیلی از تحلیلگران پیش‌بینی کنند که فدرال رزرو اقدامی در خلاف جهت کنونی اجرا خواهد کرد تا جلوی این افزایش را بگیرد. اما جرومی پاول در سخنانی روز پنج‌شنبه اعلام کرد فدرال رزرو این قول را می‌دهد که جریان اعتبارات را تسهیل کند و هزینه قرض گرفتن پول را پایین نگه دارد، اما با اینکه افزایش در نرخ‌های سود قابل توجه بوده است او اعتقاد ندارد که فدرال رزرو باید برای پایین آوردن آنها در بازار دخالت کند.

افزایش نرخ سود ادامه دارد؟

جفری هالی تحلیلگر ارشد بازارها در OANDA درباره سخنان جرومی پاول در روز پنج‌شنبه گفت به‌طور مشخص سخنان پاول به اندازه کافی برای بازارها صعودی نبود و همین امر سبب پشت گرمی نرخ سود اوراق قرضه شد. هالی در ادامه صحبت‌های خود پیش‌بینی کرد که تمام نشانه‌ها حکایت از آن دارد که رالی صعودی نرخ سود اوراق همچنان ادامه داشته باشد؛ به همین دلیل این کارشناس بازارها افزود که سقوط طلا به کانال ۱۷۰۰ دلاری در شرایط کنونی غیرقابل اجتناب به نظر می‌رسد و احتمال ریزش قیمت فلز زرد به محدوده‌های پایین‌تر نیز درحال‌حاضر کم نیست.

سیاست‌های فدرال رزرو تغییر می‌کند؟

از زمانی که واکسیناسیون آغاز شده است و به تبع آن چشم‌انداز اقتصادی نیز بهبود پیدا کرده است، برای بسیاری از فعالان بازار این سوال به وجود آمده که فدرال رزرو چه زمانی سیاست‌های انبساطی خود را از حالت فوق انبساطی تغییر خواهد داد؟ مقامات فدرال رزرو و به ویژه سکان‌دار آن جرومی پاول بارها تاکید کرد تا زمانی که اقتصاد آمریکا به حمایت بانک‌مرکزی نیاز داشته باشد، فدرال رزرو سیاست‌های خود را تغییر نخواهد داد. برخی از تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که احتمال دارد تا سال ۲۰۲۳ تغییری در نرخ بهره هدف فدرال رزرو که هم‌اکنون در محدوده صفر درصد است، رخ ندهد. با این وجود سخنان اخیر جرومی پاول را می‌توان آغاز راهی دانست که فدرال رزرو به آرامی در جهتی خلاف سیاست‌های انبساطی گذشته گام بر خواهد داشت تا آرام آرام وضعیت خود را با شرایط جدید اقتصادی سازگار کند.

این مطلب برایم مفید است
28 نفر این پست را پسندیده اند