به گزارش «ایسنا» کارخانه‌ها در شهر سورات هند که موتور صنعت الماس شناخته می‌شود، برای افزایش تولید به‌دنبال تراشکاران و صیقل‌کاران ماهر هستند و پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی دستمزد با غذا و محل اقامت رایگان می‌دهند. شرکت معدنی دوبیرز حتی با وجود بالا بردن قیمت‌ها، در آستانه بزرگ‌ترین فروش الماس خام در سه سال گذشته است و شرکت الروسا اعلام کرده که انتظار دارد روند احیا برای مدتی ادامه پیدا کند.

این رونق تحت تاثیر فروش خوب جواهرات در تعطیلات به خصوص در بازارهای آمریکا و چین روی داده است. الماس سال‌ها با رقابت رو به رشد از سوی سفر به‌عنوان شکلی از هزینه لاکچری روبه‌رو بودند. اکنون که رفتن به تعطیلات به دلیل قرنطینه و محدودیت‌های دیگر متوقف شده است، مردم درآمد قابل هزینه خود را برای خرید آنلاین صرف می‌کنند. به گفته اونجی آگوریف، مدیر فروش شرکت الروسا، مردم نه تنها یاد گرفته‌اند دورکاری کنند؛ بلکه خریدهایشان از جمله خرید الماس را به‌صورت آنلاین انجام می‌دهند. پولی که پیش از این صرف سفر رفتن یا شام در رستوران‌های گران قیمت می‌شد بخشی از آن صرف خرید الماس‌ها می‌شود. فروش آنلاین الماس سال گذشته دو برابر شد و به حدود ۲۰ درصد از کل فروش رسید.

افزایش فروش الماس، تقاضا برای الماس‌های صیقل یافته را تقویت کرده است در حالی که موجودی الماسی که توسط کارخانه‌ها و بازرگانان نگهداری می‌شود در پی قرنطینه‌های کووید-۱۹ به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است.

اما برای صنعتی که با رونق‌ها و فروپاشی‌های تماشایی آشناست، مشخص نیست بهبود فروش تا چه زمانی ادامه خواهد داشت یا شاید تنها یک بهبود موقتی است. برخی از فعالان صنعت الماس نگرانند که بازار بیش از حد سریع داغ شده و ممکن است تا پایان سال نزول پیدا کند. براساس گزارش بلومبرگ، تقاضای سالانه برای جواهرات الماس در مدت پنج سال گذشته حدود ۸۰ میلیارد دلار بوده و واسطه‌های این صنعت به سختی برای سودآوری تلاش کرده‌اند. اگر واکسیناسیون کووید-۱۹ به‌صورت گسترده انجام شود و خریدهای لاکچری دیگر دوباره رونق پیدا کنند، این ریسک وجود دارد که این صنعت دوباره با چالش‌های قدیمی خود روبه‌رو شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند