به گزارش خبرگزاری مهر، بازار کار ایران که همواره با معضلات زیادی همچون قراردادهای موقت، کارگران فصلی، حقوق‌های غیرقانونی و ... مواجه بوده، پس از شیوع کرونا، با چالش جدیدی برخورد کرد به‌گونه‌ای‌که طبق اعلام معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار، طی ۶ ماه، ۶‌میلیون نفر در کشور از کرونا آسیب دیدند و حدود ۵/ ۱ میلیون نفر در مشاغل به علت کرونا کار خود را از دست دادند. بر این اساس، مقرر شد برای تامین بودجه بیمه بیکاری بیکارشدگان ناشی از شیوع کرونا مبلغ ۵‌هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یابد تا به افرادی که به‌دلیل کرونا بیکار شده‌اند براساس تبصره‌۲ ماده‌۲ قانون کار برای سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت بیمه بیکاری پرداخت شود. قرار بود برای ماه‌های بعد از اردیبهشت نیز طبق روال گذشته و براساس قوانین کار و تامین‌اجتماعی و ماده ۷ قانون بیمه بیکاری، مقرری واریز شود.

 مدیرکل بیمه بیکاری: بیکاری ۱۵۵ هزار نفر استمرار یافته است

مسعود بابایی، مدیرکل بیمه بیکاری وزارت‌کار در مورد آخرین وضعیت بیمه بیکاری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، اظهار کرد: طبق آخرین آمار مربوط به پنجم مهر ماه، افرادی که بیکاری‌شان از اسفند ماه استمرار داشته یا اینکه از ابتدای خرداد ماه بیکار شده‌اند تعداد ۱۵۵هزار و ۷۰۰نفر هستند که در سامانه جامع روابط کار ثبت‌نام کرده‌اند. وی افزود: در این بین با توجه به مشکلاتی که در فرآیند ثبت‌نام افراد برای دریافت بیمه بیکاری همچون ثبت اشتباه یا ناقص شماره‌حساب، شماره‌شبا، اطلاعات شخصی یا شماره‌تلفن یا ثبت‌نام افراد در خارج از سیستم همچون ادارات کار یا کاریابی‌ها به‌جای ثبت‌نام در سامانه، به‌وجود آمد، تعدادی از افراد نتوانستند مقرری خود را دریافت کنند.

 ۹۵ هزار نفر در انتظار دریافت بیمه بیکاری

بابایی ادامه داد: دو حالت دارد، افرادی هستند که از اسفند ماه دریافتی نداشته‌اند که اطلاعات این گروه شامل ۶۵‌هزار نفر بیمه معادل ۶۵ میلیارد تومان در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته و پرونده‌ها ارسال شده است. وی افزود: گروه دوم نیز ۳۰‌هزار نفر بیمه هستند که پرونده‌هایشان در تامین‌اجتماعی قرار دارد و این سازمان در حال انجام پالایش‌های نهایی و ارسال پرونده‌ها به سازمان برنامه و بودجه است.

 واریز بیمه بیکاری برای یک‌میلیون و ۵۵هزار نفربیمه

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار گفت: در صورت تکمیل یا تصحیح اطلاعات و مدارک، پرونده‌ها به تامین‌اجتماعی ارسال می‌شود؛ البته وزارت کار از زمان واریزها خبری ندارد و سازمان تامین‌اجتماعی مکلف به پرداخت است و به‌جا مانده‌های کرونا را هم خزانه‌داری از طریق سازمان برنامه و بودجه باید واریز کند. بابایی ادامه داد: البته تاکنون یک‌میلیون و ۵۵ هزار نفر بیمه، بیمه بیکاری را دریافت کرده‌اند. مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار تصریح کرد: منظور از «نفربیمه» این است که ممکن است یک فرد دو‌بار اسمش برای بیمه آمده باشد یا اینکه یک فرد سه‌بار اسمش آمده باشد و در برخی موارد نیز ممکن است فقط یک‌بار نام یک فرد آمده باشد؛ بنابراین وقتی می‌گوییم پرونده ۶۵ هزار نفر بیمه در اختیار سازمان برنامه و بودجه است؛ به این معنا نیست که ۶۵ هزار نفر هستند بلکه شاید ۲۰ هزار نفر باشند اما اسامی‌شان دو یا سه‌بار در تاریخ‌های مختلف آمده باشد. وی افزود: ثبت‌نام طبق روال سال‌های گذشته همچنان ادامه دارد و افرادی که از خردادماه بیکار شده‌اند باید در سامانه جامع روابط کار به نشانی prkar.mcls.gov.ir مراجعه و فرآیند ثبت‌نام را انجام دهند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند