به گزارش The Block، پیش‌نویس این چارچوب نظارتی پیشنهادی در ۱۶۸ صفحه منتشر شده است. در این طرح بر لزوم تدوین یک چارچوب قانونی «استوار» تاکید و به‌روشنی خواستار آن شده تا برای تمامی دارایی‌های دیجیتالی که تحت پوشش قوانین خدمات مالی کنونی اتحادیه اروپا نیستند، مقررات نظارتی وضع شود.  کمیسیون اروپا طی اعلامیه‌ای گفته است که دارایی‌های دیجیتال به‌ویژه استیبل‌کوین‌ها از این قابلیت نهفته برخوردارند تا با پذیرش گسترده آحاد جامعه روبه‌رو شوند. از این رو، این دارایی‌ها باید از نظر سرمایه، حقوق سرمایه‌گذار و نظارت، ذیل الزامات قانونی دقیق‌تر و سختگیرانه‌تری قرار بگیرند. طرح پیشنهادی کمیسیون اروپا با نسخه فاش‌شده آن در هفته گذشته مطابقت دارد.

آنچه در قالب طرح پیشنهادی منتشر شد، درواقع یک نظام حقوقی پیشنهادی برای استیبل‌کوین‌ها و دارایی‌های دیجیتال است. در اعلامیه کمیسیون اروپا آمده است: این نظام حقوقی با تنظیم فعالیت‌های اصلی مرتبط با دارایی‌های دیجیتال، درصدد است تا جایی که امکان دارد از منافع سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان حمایت و از تمامیت بازار محافظت کند.

منظور از فعالیت‌های اصلی مرتبط با دارایی‌های دیجیتال در این اعلامیه، خدمات صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان کیف پول‌هاست.

در بخش دیگری از اطلاعیه کمیسیون اروپا آمده است: این طرح پیشنهادی با اعمال الزامات (از جمله الزامات حاکمیتی و عملیاتی) بر سرویس‌دهندگان و عرضه‌کنندگان فعال در حوزه دارایی‌های دیجیتال مستقر در اتحادیه اروپا امیدوار است بتواند میزان کلاهبرداری‌ها و سرقت دارایی‌های دیجیتال را کاهش دهد.  نظام حقوقی پیشنهادی، الزامات ویژه‌ای را برای توکن‌های پول الکترونیک (E-money)، توکن‌های ارجاع‌شده به یک دارایی و نسخه‌های قابل‌توجه هر یک معرفی می‌کند تا بتوان ریسک‌های احتمالی ثبات مالی و ‌گذار سیاست‌های پولی را کاهش داد. دست آخر، این نظام حقوقی، مسائل شکل‌گرفته پیرامون تفکیک‌ بازار را که از رویکردهای متفاوت ملی اتخاذشده در سراسر اتحادیه اروپا ناشی می‌شود، حل و فصل می‌کند.  کمیسیون اروپا پیشنهاد داده است که یک سَندباکس (Sandbox) نظارتی ایجاد شود تا شرکت‌ها بتوانند فناوری بلاک‌چین را در محیط واقعی دادوستد و تسویه تراکنش‌ها به بوته آزمایش بگذارند.  سندباکس یک شیوه قانون‌گذاری است که در آن یک فضای مشخص با سطح قوانین بازتر و با نظارت بیشتر برای شرکت‌های فناور ایجاد می‌شود تا به شکوفایی نوآوری در این شرکت‌ها کمک کند و در عین حال قوانین متناسب با آنها استخراج و اعمال شود.

طرح پیشنهادی کمیسیون اروپا بخشی از بسته مالی دیجیتال این کمیسیون است که به‌تازگی تصویب شده است. مطابق با اعلام این کمیسیون، قرار است این بسته، رقابت‌پذیری و نوآوری اتحادیه اروپا را در حوزه مالی تقویت و راه را برای تبدیل‌شدن اروپا به یک قانون‌گذار در مقیاسی جهانی در این حوزه هموار کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند