همزمان با سهمیه‌بندی بنزین،‌ صاحبان خودروها با مراجعه به جایگاه‌های سوخت اعلام می‌کردند که سهمیه بنزین آنها در هر بار سوخت‌گیری بیش از ۲ لیتر کم می‌شود. همین امر سبب شد تا تصور کم‌فروشی جایگاه‌ها تقویت شود و متهم اول این موضوع کارگران جایگاه‌های سوخت باشند. البته در این زمینه بررسی‌هایی صورت گرفت که نشان می‌داد،‌ جایگاه‌های سوخت کم‌فروشی ندارند اما همچنان کم شدن سهمیه از کارت‌های سوخت ادامه داشت. بعد از آن بود که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد دلیل فرار سهمیه‌های بنزین از کارت سوخت،‌ عدم رعایت سوخت‌گیری صحیح است زیرا افراد پیش از پایان روند سوخت‌گیری،‌ کارت را از کارتخوان خارج می‌کنند و به این صورت شاهد کاهش یک تا ۴ لیتری سهمیه از کارت سوخت هستیم.

با رعایت این موارد نیز گرهی از این مشکل باز نشد و همچنان این سهمیه‌ها بودند که به‌صورت عجیب و غریب غیب می‌شدند. با بالا گرفتن این موضوع،‌ حالا شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اطلاعیه جدیدی صادر کرده و پرده از راز غیب شدن سهمیه‌های بنزین برداشته است. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در پی انتشار برخی شایعات در فضای مجازی مبنی بر کاهش سهمیه سوخت هنگام سوخت‌گیری اعلام کرده که طراحی سامانه هوشمند سوخت برای جلوگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت در حین سوخت‌گیری، بدین‌صورت است که با وارد کردن کارت در کارت‌خوان و مشخص شدن مقدار سهمیه، با شروع سوخت‌گیری، ابتدا ۹۹/ ۳ لیتر از سهمیه کسر می‌شود و شروع به سوخت‌گیری می‌کند.

پس از اتمام پیمانه اول، ۹۹/ ۳ لیتر دیگر از سهمیه کم می‌شود و مجددا سوخت‌گیری ادامه پیدا می‌کند و این فرایند به‌صورت پیمانه، پیمانه تا انتهای سوخت‌گیری ادامه می‌یابد. اگر در حین سوخت‌گیری کارت از کارت‌خوان بیرون کشیده شود مقداری که باقیمانده ۹۹/ ۳ لیتر است از سهمیه آن کارت کسر می‌شود (برای مثال اگر دو لیتر سوخت‌گیری کرده است و کارت را بیرون بکشد ۹۹/ ۱ لیتر بیشتر از سهمیه آن کارت کم می‌شود) و اگر همان کارت، دوباره وارد همان کارت‌خوان شود، سهمیه‌ای که بیشتر از لیتراژ برداشت‌ شده از نازل کم شده است، به کارت برگردانده می‌شود.

در این اطلاعیه تاکید شده که در صورت خارج کردن زودهنگام کارت سوخت از کارتخوان جایگاه، سوخت‌گیری قطع و لیتراژ مذکور از سهمیه کسر می‌شود، اما صرفا به اندازه لیتراژ سوخت‌گیری شده، هزینه محاسبه خواهد شد. این اطلاعیه نشان می‌دهد که غیب شدن سهمیه‌ها در واقع عدم اطلاع مردم از پیمانه‌هایی بوده که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای سوخت‌گیری در نظر گرفته اما کسی را از آن مطلع نکرده است.

برای جلوگیری از کم شدن سهمیه‌ها افراد باید در هنگام سوخت‌گیری مضربی از عدد ۹۹/ ۳ را انتخاب کنند تا میزان بنزین دریافتی با عدد کسر شده از کارت سوخت برابر باشد. به این معنا که به جای دریافت ۴ لیتر بنزین،‌همان عدد ۹۹/ ۳ را رعایت کنند. یا به‌جای آنکه ۸ لیتر بنزین راهی باک خودروی خود کنند،‌ عدد ۹۸/ ۷ لیتر را در نظر بگیرند زیرا اگر این عدد به ۹۹/ ۷ لیتر برسد، عملا ۹۸/ ۳ لیتر بنزین از سهمیه آنها کسر خواهد شد. در موارد دیگر نیز به همین صورت است. به‌طور مثال،‌ به‌جای دریافت ۱۲ لیتر بنزین،‌ با مشاهده عدد ۹۷/ ۱۱ لیتر،‌ سوخت‌گیری را متوقف کنند.

این مطلب برایم مفید است
32 نفر این پست را پسندیده اند