به گزارش «ایبِنا» بانک‌ها همواره یکی از بازوان اقتصاد کشور بوده و هستند به‌گونه‌ای که طی سال‌های اخیر در عین تحریم‌های ظالمانه ایران از سوی کشورهای غربی، بانک‌ها در تمامی شرایط سعی کردند تا خدمات مورد نیاز داخلی و خارجی را به مشتریان ارائه دهند. به‌دنبال برخی شرایط در سال ۹۷ و همچنین آغاز دور دوم تحریم‌های کشور از سوی ایالات‌متحده آمریکا و همچنین شرایط اقتصاد داخلی و بازار ارز، بسیاری از کارشناسان و فعالان این حوزه، پیش‌بینی‌های متفاوتی از سال ۹۸ دارند که برخی بسیار بدبینانه و برخی نوید روزهای ایستادگی ملت ایران و پیروزی بر تحریم‌ها را می‌دهد.

حال در نخستین روزهای کاری سال ۹۸ «ایبِنا» با برخی از مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی کشور گفت‌وگویی درباره پیش‌بینی و تحلیل آنها از عملکرد سیستم بانکی در سال ۹۸ داشته است که به شرح زیر است: محمدرضا حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی ایران در این باره اظهار کرد: نظام اقتصادی در کشور ما بانک‌محور است و به همین دلیل شاهد حمایت بانک‌ها از واحدهای تولیدی و اقدام در جهت رونق کسب‌و‌کار و افزایش اشتغال بودیم.

وی ادامه داد: قطعا با توجه به اینکه مقام معظم رهبری سال ۹۸ را با عنوان رونق تولید نام‌گذاری کردند، وظیفه بانک‌ها بیش از گذشته خواهد بود. البته هرچند در بحث بین‌المللی تحریم اثرات و مشکلاتی را ایجاد کرده، اما بانک‌های کشور با توجه به تجربیات قبلی از عهده کارها بر خواهند آمد و خدمات شایسته‌ای را به مردم و کشور ارائه خواهند داد. محمدکاظم چقازردی، مدیرعامل بانک سپه نیز با ابراز همدردی با سیل‌زدگان، درباره پیش‌بینی عملکرد سیستم بانکی در سال ۹۸ اظهار کرد: مجموع عملکرد نظام بانکی در سال ۹۷، قابل‌قبول و خوب بود و با دولت نیز در شرایط مختلف، همکاری و همراهی خوبی داشت. در سال ۹۸ نیز نام‌گذاری سال بر مبنای مقتضیات اقتصاد داخلی و شرایط بین‌المللی از سوی مقام معظم رهبری صورت گرفت و طبیعتا تمام توان نظام بانکی معطوف به تحقق این شعار و تقویت تولید خواهد شد. وی افزود: سیستم بانکی در زمینه تقویت تولید از منظر عرضه و تقاضا موثر خواهد بود به‌گونه‌ای که از منظر عرضه، امکانات منابعی و سپرده‌ای نظام بانکی باید برای پشتیبانی از واحدهای تولیدی با محوریت سرمایه در گردش و افزایش ظرفیت آنها به کار گرفته شود و از منظر تقاضا نیز با افزایش عرضه کل می‌توان در بازار داخلی قدرت خرید فعالان اقتصادی کشور را افزایش داد. این مدیرعامل بانک دولتی ادامه داد: با این روند چرخه اقتصادی مطلوبی در کشور فراهم خواهد شد و نظام بانکی تمام امکانات منابعی خود را در جهت تحقق این شعار قرار خواهد داد و اولویت بانک‌های دولتی نیز تحقق این شعار خواهد بود.

حجت اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران نیز در این باره گفت: به‌طور حتم نظام بانکی در سال ۹۸ مانند سال گذشته پیچیدگی‌های خاصی خواهد داشت، اما با نام‌گذاری سال‌جاری با عنوان رونق تولید قطعا بانک‌ها حمایت ویژه‌ای از بخش تولید در تمامی فرآیندها خواهند داشت. محمد بیگدلی، مدیرعامل بانک ملت با اشاره به اینکه سال ۹۸، سالی سخت پیش‌بینی شده، افزود: بانک‌ها نیز باید آمادگی لازم را برای فعالیت در این شرایط داشته باشند و در حوزه داخلی با برنامه‌ریزی در جهت افزایش درآمدها حرکت کنند. وی ادامه داد: در حوزه بین‌المللی نیز بانک‌ها در حال عبور و پشت سر گذاشتن شرایط سخت هستند.مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد درباره سال‌جاری معتقد است: جهت‌گیری‌های بانک مرکزی، توانمندی‌ها و مسوولیت‌پذیری بانک‌ها اگر در یک راستا و منطبق با نظریات علمی باشد به‌طور حتم اقتصاد کشور شرایط خوبی خواهد داشت.وی افزود: دلیلی بر عدم‌تصور آینده‌ای روشن برای سیستم بانکی وجود ندارد به خصوص سیاست‌های پولی که در بانک مرکزی برنامه‌ریزی و ابلاغ می‌شود تفاوت‌های جدی را با یک سال گذشته جهت‌گیری کرده و خوش‌بینانه‌تر می‌شود به آینده نگاه کرد.

علیرضا بلگوری، مدیرعامل بانک اقتصاد نوین نیز با تاکید بر اینکه بانک‌ها در اقتصاد کشور نقش موثری دارند، گفت: در کشور ما اقتصاد بانک‌محور است و بانک‌ها در رونق اقتصادی و تولید موثر واقع خواهند شد و در سال ۹۸ هم با توجه به دستورات مقام معظم رهبری و مباحث مطرح شده از سوی رئیس‌کل بانک مرکزی، بانک‌ها مانند گذشته همه همت و تلاش خود را در راستای کمک به تولید و رونق به کار خواهند گرفت.وی افزود: امسال هم در ابتدای سال کشور با مشکلاتی مواجه شد که به‌طور حتم بانک‌ها نیز بسته‌های تسهیلاتی و کمک برای هموطنان ایجاد خواهند کرد تا بتوانند با این روش در رونق و تولید نقش بسزایی داشته باشند.محمدحسین حسین‌زاده، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت نیز در این باره اظهار کرد: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در ابتدای سال‌جاری و همچنین سیاست‌های دولت برای سال ۹۸، بانک‌ها به‌طور حتم با توجه به تجارب چند سال اخیر، برای رونق تولید نقش‌آفرینی بالایی خواهند داشت. وی افزود: به نظرم باید منتظر ثباتی در سیاست‌های اقتصادی و تقویت تولید در کل کشور باشیم.