آرشیو روزنامه شماره ۵۱۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۱۴۴

 • طرح جایگزینی خدمت سربازی

  محسن کرمانی: سالیان بسیاری است که سربازی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها برای جوانان ذکورکشور است. سیاست‌گذاران طی دولت‌های مختلف سعی کرده‌اند تا به‌نحوی این وظیفه را برای پسران سهل کنند اما تاکنون موفقیت چندانی در این زمینه به‌دست نیاورده‌اند. ایران جزو معدود کشورهایی است که سربازی اجباری دارد و بسیاری از کشورها به سمت سربازی حرفه‌ای رفته‌اند. پژوهشگران سعی کرده‌اند هر‌یک با دیدگاه‌های متفاوت به بررسی ابعاد این مساله بپردازند و با نشان دادن ناکارآیی این سیستم پیشنهادهایی برای اصلاح آن بدهند. در این روزها نیز نمایندگان مجلس درصدد آنند که سربازی را به شکل اختیاری کنند و افرادی که قصد رفتن ندارند هزینه‌ای تحت‌عنوان مالیات بر امنیت دهند و افرادی که قصد شرکت دارند حقوق قابل‌توجهی به آنان داده شود. این طرح تاکنون حواشی زیادی به‌دنبال داشته است. به این بهانه در این پرونده باشگاه اقتصاددانان سعی شده با استفاده از نظرات کارشناسان، سربازی از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گیرد.
 • ۱۰ نکته فراموش شده

  محمدرضا اکبر حلوایی معاون سابق مشمولان و امور معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی ناجا
  یکی از مباحث همیشگی در کشور که احتمالا بعد از مسائل سیاسی و اقتصادی در رتبه بالایی قرار دارد، موضوع سربازی است.سربازی، انجام تغییرات و اثر بخشی آن بدان جهت که خانواده‌ها را درگیر می‌کند موضوع مورد توجهی است، حتی تعداد قابل توجهی از جوانانی که به سربازی می‌روند وقتی از نقش خود در نیروهای مسلح و تاثیر آن بر امنیت کشور صحبت می‌کنند، گوینده و شنونده پی می‌برند که سربازی برای آنان اتلاف وقت بوده است.بخشی از دلایلی که لغو سربازی اجباری را ضروری می‌کند به قرار زیر است:
 • پارادوکس حق انتخاب

  علی‌اصغر سعیدی جامعه شناس
  این روزها بار دیگر مساله سربازی که روزی به آن خدمت مقدس سربازی می‌گفتند؛ موضوع بحث قانون‌گذاران شده و طرح‌های مختلفی برای آن ارائه شده است. چند سال پیش نیز وقتی فشار هزینه‌های دولت کمرشکن شده بود و هر کس به دنبال راهی برای پیدا کردن درآمد بود، مساله سربازی و البته غیبت از سربازی و جریمه افراد مطرح شد. آن موقع نیز اشتباهی استراتژیک رخ داد اما چون چند سالی بیشتر ادامه پیدا نکرد، پیامدهای آن مورد توجه قرار نگرفت. در اواخر دهه ۱۳۶۰ و اوایل دهه ۱۳۷۰ معافیت از سربازی به فروش گذاشته شد و چند سال پیش هم جریمه غیبت از سربازی وضع شد. این کار باعث شد که خدمت سربازی قداست خود را از دست بدهد. چون خدمت سربازی وقتی مقدس است که برای همه یکسان باشد و اگر هم مازاد بر نیاز کشور است با قرعه‌کشی عده مازاد معاف شوند. این اشتباه استراتژیک یا تبدیل کردن یک کالای کاملا عمومی به یک کالای خصوصی ذهنیت عموم را تحت تاثیر قرار داد. چون حس حفاظت از وطن و سرحدات در زمان‌های نیاز را در میان عده‌ای که قدرت پرداخت غیبت از سربازی و سرباز زدن از این عمل مقدس را دارند کاهش می‌دهد. یعنی کالایی عمومی که اخلاقی نیز تعریف شده است را خریدنی می‌کنیم و تنها کسانی از پس آن برمی‌آیند که توان مالی آن را دارند. بنابراین عملی منصفانه و عادلانه نیست.
 • سرنوشت مشمولان غایب

  علیرضا عبدالله‌زاده دانش‌آموخته سیاست‌گذاری عمومی
  طرح جدید خدمت سربازی توسط برخی از نمایندگان که اغلب اصولگرا بودند ماه گذشته در مجلس ارائه شد. طبق بررسی‌ها، سابقه این طرح به پیشنهادها و طرح‌های مشابهی برمی‌گردد که فرماندهان نیروهای مسلح و نمایندگان مجلس در دوره‌های پیشین روی آن کار کارشناسی انجام دادند. به‌طور مثال امیرسرتیپ منصوری‌آرانی مشابه این طرح با عنوان «سربازی پیمانی» را مطرح کرده است. در طرح جدید پیشنهاد شد خدمت سربازی به جای دو سال به پنج سال افزایش یابد که شامل دو سال اجباری و سه سال اختیاری برای ۸۰هزار سرباز به جای ۴۰۰هزار سرباز فعلی در نظر گرفته شود. همچنین مابقی کسانی که گزینه سربازی را انتخاب نمی‌کنند باید مالیات بپردازند.
 • فقدان پژوهش‌های علمی

  شهاب رحیمی روزنامه‌نگار
  «تا زمانی که اجبار حفظ شود، نابرابری، اتلاف و محدود شدن آزادی، اجتناب‌ناپذیر است.» این جمله قسمتی از ارائه میلتون فریدمن، اقتصاددان مشهور آمریکایی در کنفرانسی در دانشگاه شیکاگو با عنوان «چرا یک ارتش داوطلبانه نداشته باشیم؟» است که در سال ۱۹۶۶ برگزار شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر