آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۱۰۶

 • ماموریت سکاندار جدید بورس

  هدیه لطفی: نوسانات حاکم بر بازار سهام و افت و خیزهای شاخص کل بورس درحالی به موجی از اخبار، تحولات و تغییرات در راس بازار سرمایه کشانده شد که شاهد استعفای رئیس سازمان بورس بودیم. سرانجام در روزهای پایانی هفته نخست بهمن ماه، محمد علی دهقان دهنوی، معاون اقتصادی وزیر اقتصاد، به‌عنوان رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب شد.
 • سیاست‌زدایی از بازار

  محمدیوسف امین‌داور کارشناس بازار سرمایه
  مرسوم است که همه برای رئیس جدید آرزوی موفقیت کنند؛ ولی به‌نظر می‌رسد که رئیس جدید در دوره سختی سکان بورس را به دست گرفته است. همچنین انتخاب رئیس‌جمهور جدید ممکن است موجب شود دوره ایشان چندان طولانی نباشد. البته کسی از آینده خبر ندارد و شرایط ایشان بسیار شبیه به انتصاب دکتر صالح آبادی به سمت ریاست سازمان بورس است که طولانی‌ترین دوره ریاست شد.
 • مشورت‌پذیری از کارشناسان

  مجتبی شهبازی کارشناس بازار سرمایه
  شاه‌بیت سخنان بسیاری از مدیران پس از استعفا و کناره‌گیری از مناصب را می‌توان این جمله از متن استعفای آقای دکتر قالیباف ریاست سابق سازمان بورس و اوراق بهادار دانست: «اقدامات سیاسی و ورود غیرحرفه‌ای و بیش از حد اشخاص و مسوولان به مباحث بازار سرمایه و بروز افت و خیز شدید شاخص کل بورس تهران» سیاستمداران و مسوولان باید بدانند که دود دخالت‌هایشان در نهایت در چشم مردم می‌رود. در این میان در حوزه‌های تخصصی همچون بازار سرمایه بسیار دیده شده که همین اظهارنظرهای غیرکارشناسانه مسوولان سیاسی سوژه طنز در میان فعالان بازار سرمایه شده است، به‌عنوان نمونه چرا رئیس مجلس که تجربه و دانش کافی از بازار سرمایه ندارد با اظهارات خود فضای ملتهب بازار سرمایه را ملتهب‌تر می‌کند؟
 • انحصارزدایی از کارگزاری‌ها

  سیدحسن حسینی مشاور بانکی و فاینانس
  این روزها سوالی که همه می‌پرسند این است چه زمانی وضعیت بورس بهتر می‌شود و می‌توان به بهبود شرایط اقتصادی امیدوار بود؟ باید پذیرفت بسیاری از افراد از اقشار مختلف جامعه به‌دلیل تبلیغات متولیان اقتصادی و سیاسی در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کرده‌اند و دچار مشکلات روحی و زندگی وحتی معاش روزمره شده‌اند. الان زمان آن نیست بگوییم که سرمایه‌گذاران بازار سرمایه حتما باید دکترای فاینانس داشته باشند و تحلیل‌های تکنیکال، فاندامنتال، ارزش‌گذاری سهام و دوره‌های آموزشی را در وال‌استریت بگذرانند و حتما با سرمایه اضافی باید وارد سرمایه‌گذاری در بورس می‌شدند که به دلایلی که همه می‌دانیم در بازاری که کل دارایی‌های سرمایه‌ای برای سرمایه‌گذاری عملا در چند دارایی محدود خلاصه می‌شود. عملا مردم به‌دلیل تورم‌هایی که با آن مواجه بودند و روزانه ارزش دارایی‌های ناچیز خود را از دست می‌دادند، چاره‌ای جز سرمایه‌گذاری در بورس نداشتند.
 • ۱۱ درخواست از یک رئیس

  رسول جاویدی کارشناس بازار سرمایه
  قطعا اولین موردی که فعالان بازار سرمایه از رئیس جدید سازمان بورس انتظار دارند، بحث توسعه زیرساخت‌ها، سامانه‌های معاملاتی و پس از معاملات است. در واقع ما بسیار شاهد اختلالات سیستم‌های معاملاتی بازار سرمایه بوده و هستیم؛ اختلالاتی که باعث شدند وقفه‌های معاملاتی رخ دهد و با قطعی سیستم‌ها مواجه شویم. در این راستا باید تاکید کرد که مساله اصلی برای بهبود چنین وضعیتی، نظارت دقیق و مستمر سازمان‌ بورس است، به‌طوری‌که ارتقای بیشتر و بهتر سامانه‌های معاملاتی، در توسعه روند معاملاتی بسیار مثمرثمر خواهد بود. دومین انتظاری که از رئیس سازمان وجود دارد این است که ارتباط خود را با مردم و فعالان بازار سرمایه حفظ کند و با صداقت و همچنین شفافیت سخنان خود‌ را در گفتار بیان کند و از برنامه‌هایی که برای بازار دارد و موارد و مشکلاتی کنونی بازار سرمایه، سخن گوید. حتی چنانچه امکان‌پذیر است از طریق شبکه‌های اجتماعی نیز ارتباط با فعالان و سهامداران را برقرار کند. همچون برخی دیگر از بزرگان کشور مثل رئیس‌کل بانک‌مرکزی که از طریق اینستاگرام معمولا با مردم در ارتباط است، این ارتباط برقرار باشد.
 • سه فرمانده در ۳۰۰ روز

  احسان عسکری فعال بازار سرمایه
  سازمان بورس و اوراق بهادار، یکی از مهم‌ترین ارکان بازار سرمایه در ماه‌های سپری شده از سال ۱۳۹۹ شاهد حضور سه رئیس بوده است که هریک رویکردهای متفاوتی نسبت به بازار سرمایه و بورس داشته‌اند و عملکرد آنها نیز متاثر از آن رویکردها بوده و خواهد بود. از دیدگاه فعالان بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران خرد چند موضوع از اهمیت بالاتری برخوردار است که در ادامه در چارچوب انتظارات از ریاست جدید سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح خواهد شد. کارکردهای بازار سرمایه و ماهیت آن متفاوت از بازارهای مالی دیگر است و به همین دلیل از بسیاری از عوامل و متغیرهای اقتصادی و غیراقتصادی تاثیر می‌پذیرد. بنابراین هرگونه تصمیم و اظهارنظر از سوی مقامات می‌تواند بر روند بازار و معاملات تاثیرگذار باشد. از این رو اولین درخواست آن است که بازار سرمایه یک سخنگو داشته و آن رئیس محترم سازمان بورس باشد. انتظار می‌رود سطح تعامل سازمان بورس و اوراق بهادار با بورس و نهادهای مالی و بازیگران اصلی بازار سرمایه در بالاترین سطح حفظ شود و هرگونه تصمیم‌گیری موثر بر بازار با جلب نظرات و پیشنهادهای فعالان بازار عملیاتی و پیاده‌سازی شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر