آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۰۷۵

 • رگولاتوری در صنعت پتروشیمی

  طیبه مرادی: پس از ۹ ماه کار کارشناسی، دستورالعمل جدید تنظیم بازار محصولات پتروشیمی در ابتدای دی‌ماه سال‌جاری ابلاغ شد که برخلاف شیوه‌نامه محصولات فولادی نه تنها از حواشی چندانی برخوردار نشد، بلکه سکوت دست‌اندرکاران و فعالان این بازار گویی از یک تایید نامحسوس حکایت داشت. این نکته به صراحت نشان می‌دهد برخلاف فولاد این شیوه‌نامه نه تنها با انتقاد چندانی همراه نیست، بلکه از یک تایید ضمنی نانوشته نیز برخوردار است.
 • رصد معاملاتی در سه سطح

  سودابه فرقانی کارشناس نظارت بر بازار محصولات پتروشیمی
  در مقایسه با دستورالعمل قدیم تنظیم بازار محصولات پتروشیمی، در نسخه جدید که اخیرا مصوب و ابلاغ شد، مباحث و تکالیف نظارت بر این بازار، به‌صورت مجزا و در یک ماده مستقل آمده که عمدتا بر سه محور نظارت بر نحوه عرضه‌ تامین‌کنندگان، پایش عملکرد واحدهای تولیدی و رصد فعالیت عاملان توزیع متمرکز است.
 • انحصارشکنی در سمت عرضه

  ابوذر انصاری کارشناس پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی ستاد تنظیم بازار
  انحصار در طرف عرضه و گستردگی تقاضا در کنار نوسان بهای ارز و تکانه‌های قیمتی در بازار داخلی همگی مواردی بودند که ضرورت نگارش دستورالعمل برای تنظیم بازار محصولات پتروشیمی را موجب شد. در بازار پتروشیمی‌ها تنها در ۴ گروه کالایی پلیمری داخلی و چند ترکیب شیمیایی محدود از تولیدات داخلی شاهد برتری تقاضا بر عرضه هستیم که برای همین موارد اهمیت نگارش دستورالعمل تنظیم بازار برجسته شده است. نکته‌ای که دقیقا عکس آن را در بازار فولاد شاهد هستیم؛ یعنی برتری عرضه بر تقاضا اغلب مشهود است. ولی التهاب این بازار و انتقادات از شیوه‌نامه و دستورالعمل‌ها به‌شدت ادامه دارد.
 • سیگنال تقاضا به تولید

  پرویز صحاف‌زاده معاون اجرایی انجمن کارفرمایی پتروشیمی
  دستورالعمل بازار محصولات پتروشیمی از سال‌های گذشته وجود داشته و نقش تنظیم‌کننده این بازار را با تدوین قوانین و مقررات لازم بر عهده داشته است. بازنگری اول این دستورالعمل به یکم مرداد سال ۱۳۹۷ بازمی‌گردد. تا پیش از آنکه مجددا مورد بازبینی قرار بگیرد و دستورالعملی جدید برای تنظیم بازار در سال جدید ابلاغ شود، دستورالعمل پیشین مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما باتوجه به آنکه در طول این سال‌ها با تغییرات زیادی در حوزه بازار روبه‌رو شدیم، برخی از موارد دستورالعمل سال ۹۷ نیاز به اصلاح پیدا کرد. به‌ویژه در زمینه مدیریت تقاضا و چگونگی برخورد با افرادی که با تقاضای کاذب وارد بازار شده و سبب آشفتگی جو کلی بازار می‌شوند. سرانجام از ابتدای سال‌جاری تاکنون به‌طور جدی بازبینی و اصلاح این دستورالعمل مدنظر قرار گرفت.
 • شیوه‌نامه قراردادهای بلندمدت

  سیدجواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بورس کالا
  پیش از آنکه در مردادماه سال ۱۳۹۷ دستورالعمل تنظیم بازار محصولات پتروشیمی تصویب و ابلاغ شود، دستورالعملی که توسط شورای رقابت تدوین شده بود و تصمیماتی که توسط این شورا گرفته می‌شد، مبنای مقررات درخصوص تنظیم بازار محصولات پتروشیمی قرار داشت. می‌توان گفت در این مدت ریل‌گذاری خوبی برای اجرای قوانین در بازار انجام گرفت. پس از آنکه شورای رقابت از این حوزه کنار گذاشته شد، شاکله تصمیم‌ها و مقررات تنظیم شده توسط شورای رقابت در ستاد تنظیم بازار مبنا قرار گرفت که با توجه به تجربه شورا، مقررات مدنظر توانست به تنظیم بازار محصولات پتروشیمی خصوصا در زمینه کف عرضه‌ها کمک کند.
 • افزایش حق رای بخش خصوصی

  دکتر سعید ترکمان رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران
  اقتصاد کشور طی سال‌های گذشته دچار تغییرات زیادی شده است. از این رو لازم است که هر موضوعی مورد بازبینی قرار گرفته و به روزآوری شود. دستورالعمل تنظیم بازار محصولات پتروشیمی نیز از جمله مواردی است که برای ساماندهی به سازوکار بازار و مدیریت صحیح آن نیاز به بازبینی و اصلاح پیدا کرد. به هرحال در ابتدای مردادماه سال ۹۷ که دستورالعمل اولیه ابلاغ شد، شرایط اقتصادی متفاوتی را نسبت به امروز کشور شاهد بودیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر