آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۰۷۲

 • دخل و خرج ۱۴۰۰ پایتخت

  پس از تصویب بند ب تبصره ۵۲ قانون بودجه کشور مبنی‌بر «خودکفایی شهرداری‌های کشور» در سال ۱۳۶۲، کمک‌های دولتی به شهرداری‌های کشور کم و کمتر شد و از آنجا که هزینه‌های شهرداری‌های کلان‌شهرها تحت‌تاثیر رشد فزاینده جمعیت شهری سال به سال صعود کرد شهرداری‌ها مجبور شدند جای خالی اعتبارات دولتی را با منابع سهل‌الوصول تامین کنند که در این مسیر عمده شهرداری‌های کشور از جمله تهران و سایر شهرهای بزرگ به سمت دریافت نوع مخرب عوارض ساخت‌وساز حرکت کردند. از این رو وضعیت امروز شهرداری‌های شهرهای بزرگ به جایی رسیده است که منابع مستمر و پایدار آنها تا حدی کاهش یافته است که حتی کفاف هزینه‌های دائمی کلان‌شهرها را هم نمی‌دهد.
 • مبانی نظام درآمدی

  دکتر رضا نصراصفهانی کارشناس حوزه تامین مالی
  همه ساله در دی ماه به‌عنوان ماه بودجه در کشور مباحث بودجه در سطح ملی و محلی به رسانه‌ها کشیده شده و متخصصان سعی دارند هر کدام از منظری به بودجه نگاه کنند. به‌راستی چرا بودجه اهمیت دارد؟ برای بررسی این موضوع، بودجه را تعریف می‌کنیم:
 • خشت کج تراکم فروشی

  سهراب مشهودی صاحب‌نظر مسائل شهری
  در اواخر دهه ۶۰، گروهی که بعدها به کارگزاران سازندگی شهرت یافتند، چرخش از اقتصادی با ویژگی‌های سوسیالیستی را که حاصل حضور فکری نیروهای چپ و البته آثار جنگ در اقتصاد ایران بود، به رویکردی با ویژگی‌های سرمایه داری، کلید زدند.
 • شفافیت در سند مالی

  محسن زارع جدی تحلیلگر مسائل شهری

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر