آرشیو روزنامه شماره ۵۰۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۰۴۷

 • تحریم‌ها و کنترل کرونا

  نگار باقری: پس از گذشت ۹ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور، شاهد شکست مردم و دولت در مهار این ویروس بوده‌ایم و اقتصاد کشور به‌شدت تحت‌تاثیر پیامدهای منفی آن قرار گرفته است.
 • آزمون دشوار دولتمردان

  فرزانه احمدیان‌یزدی دکترای علوم اقتصادی
  بحران کرونا به‌عنوان تنها بحران عمیق مرتبط با بخش سلامت در چند دهه اخیر با ابعاد فراگیر اقتصادی، تاکنون دارای اثرات جدی بر فعالیت‌های اقتصادی بوده است و این روند فرسایشی با توجه به‌وجود نااطمینانی گسترده‌ در خصوص مسیر آینده این بیماری، همچنان ادامه ‌دارد. در این زمینه، پیش‌بینی‌های مجامع بین‌المللی در ارتباط با منقبض شدن اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ نیز محقق شده که بسیار بدتر از شرایط اقتصاد جهانی در دوره بحران مالی ۲۰۰۹-۲۰۰۸ است. به‌طور کلی عواقب اقتصادی این همه‌گیری، تابع عواملی است که کنترل آنها در کوتاه‌مدت سخت است؛ عواملی از جمله شدت و اثربخشی تلاش‌ها برای مهار آن، میزان اختلال‌های ایجاد شده در بخش عرضه ناشی از این بیماری، میزان انقباض در بازار مالی جهانی، تغییر در الگوی مخارج خانوارها، تغییرات رفتاری آحاد جامعه (امتناع از خرید کالاهای غیرضروری و کالاهای بادوام و امتناع از استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی)، نااطمینانی نسبت به آینده و نوسانات قیمت کالاها و به‌طور خاص قیمت نفت.
 • بوروکراسی‌زدایی از نظام اداری

  حمیدرضا قاسمی پژوهشگر اقتصادی
  وجود تحریم‌های ظالمانه امری است که در طول ۴ دهه اخیر، کشورمان با آن روبه‌رو است. اما در سال‌های اخیر و با یکپارچه شدن سیستم‌های مالی دنیا، اثرات آن بیش از پیش قابل مشاهده است. براساس اظهارات طراحان تحریم، تمرکز اصلی دور جدید تحریم‌ها، بر فروپاشی از درون است. با توجه به گسترگی و پایستگی تحریم‌های بین‌المللی، انتظار بر این است که تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران داخلی از تمام توان و دانش موجود برای مقابله با آن، در داخل کشور استفاده کنند. اما متاسفانه برنامه مشخص و مدونی برای مقابله با این شوک عظیم، طراحی نشده است. از طرفی دیگر، وجود فساد، رانت و ناکارآمدی در بین فرادستان و فقر و نابرابری گسترده در بین فرودستان، شکاف طبقاتی و شکاف اعتماد بین مسوولان و مردم را به حد هشدار افزایش داده است.
 • بار سنگین هزینه‌های درمانی

  مهدی زرنگ پژوهشگر اقتصادی
  با خروج آمریکا از برجام، فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها در اقتصاد ایران افزایش یافت. به‌طوری که علاوه بر تحریم‌ گسترده حوزه پولی و بانکی، شاهد تحریم‌های گسترده در زمینه نفت و پتروشیمی بودیم و کشور در فروش نفت خود دچار مشکل شد. این امر منجر به ایجاد کسری بودجه در ساختار اقتصاد شد. به‌گونه‌ای‌که دولت برای پوشش کسری موجود، به انتشار اوراق و استقراض از بانک‌مرکزی روی آورد. این مشکلات تاب‌آوری اقتصاد را تحت‌تاثیر قرار داد و شرایط را به بحران نزدیک کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر