آرشیو روزنامه شماره ۵۰۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۰۴۴

 • قانونی برای قیرپاشی

  راضیه احقاقی: طرح قیر تهاتری که در ادبیات اقتصادی مدتی است به قیر رایگان مشهور شده، بعد از تصویب در مجلس در شورای نگهبان نیز تایید شد تا به‌عنوان یک الحاقیه به قانون بودجه افزوده شود. این طرح منتقدان بسیاری دارد؛ اگرچه مدافعان آن نیز بر کمک این قانون به توسعه راه‌های روستایی تاکید می‌کنند.
 • به نام محرومان؛ به کام رانت‌جویان

  پدرام سلطانی عضو اتاق بازرگانی ایران
  تلاش برای محرومیت‌زدایی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و توسعه مناطق کم‌برخوردار در چند دهه گذشته در بسیاری موارد به توزیع رانت‌های مختلف انجامیده است. این مرتبه نیز قرار شده است تا این لباس رانتی را بر تن طرح توزیع قیر رایگان برای احداث و بهبود جاده‌های روستایی بپوشانند. کلماتی همچون محرومیت‌زدایی بار سنگینی دارند.
 • دوگانگی در حوزه قیمت‌گذاری

  محسن ورزشکار عضو هیات‌مدیره انجمن قیر ایران
  تصویب طرح قیر تهاتری در مجلس شورای اسلامی و تایید آن توسط شورای نگهبان و ابلاغ این قانون به دولت جهت اجرا، بهانه‌ای شد تا بار دیگر صنعت قیر کشور مورد توجه ذی‌نفعان قرار گیرد و محصولی که چندی پیش به‌عنوان ضایعات پالایشگاه‌ها تلقی می‌شد و ارزشی نداشت، در حاضر به‌عنوان یک فرآورده استراتژیک نفتی مطرح می‌شود که هم می‌تواند منشأ عمران و سازندگی کشور باشد و هم ریشه رانت و فساد.
 • جنجال در شبکه توزیع

  رضا پدیدار اقتصاددان
  هدف اصلی در طرح توزیع قیر رایگان تامین مواد اولیه مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های جاده‌سازی و زیرساختی در کشور است. به لحاظ کلیت؛ این هدف منطقی بوده و در صورت تحقق می‌تواند دستاوردهای قابل‌توجهی را برای کشور به‌دنبال داشته باشد. اما تجربه نشان داده، زمانی که چنین طرح‌هایی به مرحله اجرایی شدن می‌رسند، مشکلاتی پیش می‌آید که طرح را از مسیر اهداف اولیه دور می‌کند. اگرچه طرح توزیع رایگان قیر که توسط نمایندگان این دوره از مجلس شورای اسلامی برای امسال به تصویب رسید، به‌دنبال سامان‌بخشی توزیع رایگان قیر بود، اما نظام مدیریت اجرایی و عملیاتی در کشور به‌‌گونه‌ای است که قابلیت اعمال سلیقه دارد و همین موضوع نیز باعث می‌شود در مسیر اجرا، از اهداف اولیه فاصله گرفته شود. درحالی‌که اگر از ابتدا اجرای پروژه‌های این چنینی به بخش‌خصوصی واقعی سپرده می‌شد و حواله قیر رایگان را نیز به مجری بخش‌خصوصی می‌دادند، جلوی بسیاری اعمال سلیقه‌ها در این مسیر گرفته می‌شد.
 • تکرار تجربه دلار ۴۲۰۰

  پیمان مولوی اقتصاددان
  در اقتصاد دستوری ایران که دیگر امیدی به عدم‌دخالت دولت در اقتصاد نمانده، در کشوری که ریسک‌های عجیب و غریب بر اقتصاد کشور تلنبار شده، میزان رشد اقتصادی ۱۰ سال اخیر صفر بوده و هزینه پروژه‌های عمرانی به‌لحاظ ارزی به شدت کاهش داشته است، این حجم از پرداختن به تصویب طرح توزیع قیر رایگان از سوی نمایندگان مجلس عجیب بوده و درواقع باید اذعان کرد که پرداختن به توزیع حواله قیر از حیزانتفاع ساقط است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر