آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۹۰

 • اقتصاد جهان پس از کرونا

  احسان آذری‌نیا: بحران کرونا در ماه‌های اخیر ادامه داشته و بر اثرات آن بر اقتصاد جهان افزوده شده است. بسیاری از اقتصادها در سه ماه دوم سال‌جاری میلادی دچار رکود شدند و مشخص نیست آیا در سه‌ماهه کنونی تولید ناخالص داخلی آنها رشد قابل ملاحظه خواهد داشت یا نه؛ زیرا به رغم بازگشایی اقتصادها، همه‌گیری کرونا از فعالیت‌های اقتصادی کاسته و نیز رفتار مصرف‌کنندگان تغییر کرده است.
 • تغییر مسیر ممکن است؟

  ژوزف استیگلیتز سی‌ان‌ان
  بحران همه‌گیری کرونا به همه انسان‌ها یکسان لطمه وارد نکرده است. این ویروس عموما افرادی را که از لحاظ سلامت در وضعیت نامناسبی قرار داشته‌اند و نیز کسانی که زندگی روزمره‌شان آنها را مجبور می‌کرده با دیگران در ارتباط قرار گیرند، هدف قرار داده و این بدان معناست که فقرا به‌ویژه آنهایی که در کشورهای فقیر و در ایالات‌متحده در جاهایی‌که دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی تضمین‌شده نبوده، بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار داشته‌اند. در گوشه و کنار جهان، نحوه مدیریت بحران کرونا یکسان نبوده است، به این معنا که در زمینه موفقیت در حوزه حفظ سلامت شهروندان و اقتصاد، تفاوت‌های بزرگی مشاهده شده است. این تفاوت‌ها علل گوناگونی دارد: وضعیت بهداشت و درمان قبل از شروع بحران، میزان آمادگی کشورها و تاب‌آوری اقتصاد، کیفیت واکنش عمومی به بحران از جمله اتکا به علم و تخصص و اعتماد شهروندان به دستورالعمل‌های دولت و رفتار شهروندان برای جلوگیری از شیوع ویروس، همگی جزو علل تفاوت کشورها در زمینه مدیریت بحران کنونی هستند.
 • تحریک تقاضا در مواد خام

  سم مردیت سی‌ان‌بی‌سی
  بحران کرونا بسیاری از اقتصادها را دچار رکود کرده و بازگشایی اقتصادها پس از مدتی تعطیلی، سبب شده در برخی بخش‌ها فعالیت‌ها افزایش یابد. این نخستین موج بهبود شرایط اقتصادی است و موج بعدی حاصل سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌هاست که زمینه را برای افزایش مصرف مواد خام فراهم خواهد کرد. این پیش‌بینی درحالی مطرح شده که فعالان بازار بر استحکام روند بهبود شرایط اقتصاد جهان تمرکز کرده‌اند و بسیاری از کشورها با افزایش موارد جدید ابتلا به کرونا مواجه هستند. همه‌گیری کرونا سبب شده نهادهای تحلیلگر پیش‌بینی‌های نگران‌کننده درباره افق اقتصاد جهان مطرح کنند. هفته گذشته سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در گزارش خود تاکید کرد، آینده اقتصاد جهان به شکلی استثنایی و بی‌سابقه مبهم است.
 • شکاف درآمدی در چین

  یوان یانگ فایننشال‌تایمز
  پس از بحران همه‌گیری کرونا، بسیاری از کسب‌وکارها در چین دچار مشکل کاهش درآمد شده‌اند. برای مثال رستوران‌ها به‌دلیل همین مشکل مجبور شده‌اند دستمزد نیروی کار خود را کاهش دهند و این درحالی است که دولت چین برای کمک به کسب‌وکارها از مالیات آنها کاسته و کمک‌های مالی جهت پرداخت حقوق و دستمزد نیروی کار ارائه کرده است. مهم‌ترین مشکل کسب‌وکارها کاهش مشتری است و سیاست‌های حمایتی دولت برای رفع مشکلاتی که به‌وجود آمده کافی نبوده است، در نتیجه آنها مجبور شده‌اند تا جایی که می‌توانند از هزینه‌های خود بکاهند و این به معنای کاهش پرداخت به نیروی کار و افت بیش از پیش تقاضاست.
 • تشکیل حباب در دارایی‌ها

  جف کاکس سی‌ان‌بی‌سی
  سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی بزرگ طی دوران همه‌گیری کرونا یعنی اجرای برنامه‌های عظیم حمایتی، اثرات بزرگی بر اقتصاد جهان پس از بحران کنونی خواهد داشت. طی سال‌های قبل بانک‌مرکزی آمریکا تلاش‌های موثری برای کمک به رشد نرخ تورم داشته است. طی ماه‌های اخیر این نهاد نرخ‌های بهره را به نزدیک صفر رسانده و برنامه خرید هزاران میلیارد دلار اوراق قرضه را آغاز کرده است و این برنامه‌ها زمینه رشد شدید قیمت انواع دارایی‌ها به‌ویژه سهام را فراهم کرده، اما این برنامه‌ها به رشد نرخ تورم به سطوحی که مقامات بانک‌مرکزی مایلند به آن برسند، منجر نشده است. در نتیجه نگرانی‌هایی درباره رونق گرفتن دوباره اقتصاد پس از بحران کنونی وجود دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر