آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۴۷

 • بورس چند پاره

  آرزو ترکتاز: تداوم اختلال در هسته معاملات و هشدار فعالان بازار سرمایه در خصوص احتمال خاموشی هسته معاملاتی، مسوولان بورس را برآن داشت تا با چند تکه کردن بازار از توقف سیستم معاملات جلوگیری کنند.
 • هم مجری؛ هم ناظر

  محسن کرکه آبادی مدیر تحلیل و سرمایه‌گذاری کارگزاری نو اندیشان بازار سرمایه
  با ورود بی‌سابقه نقدینگی و عمیق‌تر شدن بازار سرمایه، مشکلات فنی و ساختاری بسیاری را در معاملات بورس و فرابورس شاهد هستیم. عمده این مشکلات به‌دلیل فرسوده و قدیمی‌بودن هسته مرکزی معاملات است که هرچه جلوتر می‌رویم و به حجم و عمق معاملات اضافه می‌شود مشکلات بیشتری در زیرساخت‌های معاملاتی بورس و فرابورس پدیدار می‌شود.
 • نظارت سلیقه‌ای در بازار

  الهام محبی کارشناس ارشد بورس و معامله‌گر تالار بورس
  هجوم نقدینگی به بازار سرمایه و افزایش حجم معاملات در شرایطی به بالاترین حد خود رسیده و رکورد‌های بی‌سابقه‌ای را برای بازار سرمایه ثبت می‌کند، که متاسفانه سیستم معاملات بورس پاسخگوی این حجم از معاملات نیست. درحالی درهفته‌های اخیر شاهد افزایش اختلال در هسته معاملات و همین‌طور سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ها هستیم که سازمان بورس تنها راه برون‌رفت از این بحران را چندتکه کردن بازار دانسته است.
 • تغییر مسیر مردم و سیاست‌گذاران

  شکور علیشاهی تحلیلگر بازار سرمایه
  چند بخش شدن بازار سرمایه به بهانه اختلال در هسته معاملات، باعث ایجاد دو مشکل اصلی می‌شود: اول خدشه‌دار شدن کارآیی بازار و دوم ایجاد حلقه فساد که نبود نظارت صحیح و کمبود دستورالعمل‌ها و قوانین در این زمینه به آن دامن می‌زند، اما برای حل مشکل باید ببینیم ریشه اصلی اختلال در هسته معاملاتی چیست؟ افزایش حجم دستور خرید و فروش در یک لحظه به هسته معاملاتی، باعث اختلال در هسته می‌شود.
 • وداع با رقابت و کارآیی

  کیارش مهرانی معاون مالی اقتصادی شرکت ملی مس
  ورود سهامداران جدید به بازار سرمایه و در پی آن هجوم نقدینگی از سویی و افزایش تعداد شرکت‌هایی که برای اولین بارسهامشان در بورس عرضه می‌شود ازسوی دیگر، موجبات اختلال در سیستم‌های نرم‌افزاری بورس را فراهم کرده است. برخی معاملات روند طبیعی را طی نمی‌کنند و در برخی روزها مشکلاتی را برای سهامداران به وجود می‌آورند. از این رو ناظران بازار، صاحبان سرمایه را به سمت شیفتی کردن معاملات سهام برخی نمادها هدایت می‌کنند، تا پرونده اختلال در سیستم معاملات با چند شیفته شدن بازاربسته شود.
 • آرام بخش موقتی

  محسن رحمتی عضو هیات‌مدیره کارگزاری تدبیرگران فردا
  بازار سرمایه با افزایش حجم ورود نقدینگی روبه‌رو شده است، از این‌رو انجام داد وستد در ساعات معمول معاملات تقریبا غیرممکن است. این وضعیت با عرضه اولیه سهام برخی شرکت‌ها تغییراتی خواهد کرد و چرخه معاملات را به چالش می‌کشد. پیش‌بینی‌هایی که درمورد وضعیت بازارسرمایه می‌شود با توجه به حمایت دولت از ساز‌وکار جدید بورس نشان می‌دهد استقبال عمومی ‌از ورود به بازار سرمایه با رشد بیشتری روبه‌رو خواهد شد. بازاری که درحال‌حاضر نفس سهامداران را به شماره انداخته و سد راه انجام معاملات بسیاری شده است، در انتظار تازه‌واردانی است که با کسب سود بیشتر راهی بورس می‌شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر