آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۴۴

 • پیمان بلندمدت باچین

  محسن کرمانی: اقتصاد ایران در شرایط دشواری به سر می‌برد. تحریم‌های سنگین علیه ایران باعث شده است تا در این دوران سخت کرونایی، شرایط بسیار پیچیده‌تر شود. باتوجه به این شرایط، برخی معتقدند راهی که کمی می‌تواند شرایط را بهتر کند، تعامل با بلوک شرق است. در چند روز گذشته صحبت از تفاهم‌نامه ۲۵ ساله در محافل سیاسی و اقتصادی بسیار رایج بوده است که طبیعتا منتقدان و مخالفان بسیاری دارد. موافقان این تفاهم‌نامه در دفاع از این قرارداد عنوان می‌کنند که وابستگی به غرب کاهش یافته و با فروش نفت به چین معضل ارزی تا حدی رفع می‌شود. از طرفی مخالفان، این قرارداد را جز زیان بر کشور ندانسته و به گمان آنها آینده ایران تحت‌الشعاع این تصمیم قرار می‌گیرد. در این پرونده باشگاه اقتصاددانان با استفاده از نظر کارشناسان سعی کرده‌ایم از جنبه‌های مختلف به این قرارداد بپردازیم.
 • جذب سرمایه از شرق

  محمدحسن قدیری ابیانه دیپلمات سابق
  برکسی پوشیده نیست که در حال حاضر چین به یک ابرقدرت اقتصادی تبدیل شده است و دیگر کسی نمی‌تواند ادعا کند که قدرت اقتصادی به شکل انحصاری در دست بلوک غرب است و شرق در آن محوریتی ندارد. همچنین باید گفت آمریکا چین را مشکل اصلی خود دانسته و هر دو در یک جنگ تجاری در حال درگیری هستند. در دوران ترامپ تحریم‌های بسیاری علیه چین شکل گرفت و این امر در حالی است که چین نیز به اطمینان نسبت به تامین نفت مورد نیاز خود برای طولانی‌مدت بسیار نیاز دارد.
 • جایگاه مناطق آزاد

  مجید صیادنورد کارشناس ارشد روابط بین‌الملل
  واکاوی سند همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین از منظر مناطق آزاد را باید از نقطه‌ای شروع کرد که می‌دانیم! می‌دانیم که چندان نمی‌دانیم؟ میزان آگاهی ما مشحون از شایعه و برخی اظهارنظرهای مدیران دولتی و بخش خصوصی است. موضوعی که شفافیت و درستی تحلیل را سخت می‌کند.
 • تولید انرژی‌های پاک

  دکتر سیدمهدی حسینی کارشناس ارشد حوزه انرژی
  طرح کمربند اقتصادی راه ابریشم جدید یا طرح «یک کمربند و یک جاده» (Belt and Road Initiative- BRI)، یک طرح سرمایه‌گذاری در زیربناهای اقتصادی برای کمک به رشد اقتصادی کشورها و رونق تجارت بین‌المللی است که توسط چین در سال ۲۰۱۳ ارائه شده ‌است. چین از سال ۲۰۰۶ میلادی که قانون انرژی‌های تجدیدپذیر را به تصویب رسانده، با حداکثر توان به استفاده از انرژی‌های پاک، کاهش استفاده از نیروگاه‌های زغال سنگ‌سوز، تکمیل نیروگاه‌های حرارتی راندمان بالا و اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی انرژی پرداخته است. در سال ۲۰۱۹ میلادی ظرفیت نصب شده این کشور در نیروگاه‌های تجدیدپذیر به ۷۸۹ گیگاوات رسیده است که با فاصله بسیار از کشورهای دیگر در رتبه نخست دنیا قرار دارد.
 • معاهده راهبردی و الزامات آن

  محمد صابری‌نژاد دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق نفت و گاز دانشگاه تهران
  در روزهای اخیر شاهد بحث‌ها و گفت‌وگوهای بسیاری بر سر سند ۲۵ ساله راهبردی ایران و چین بوده‌ایم که این امر نشان از اهمیت فوق‌العاده این سند دارد. چین کشوری با سابقه تمدنی غنی، در طول تاریخ همواره روابط تنگاتنگی با ایران به‌عنوان یکی از قدرت‌های آسیایی داشته است. همچنان که جناب آقای دکتر ظریف، وزیر محترم امورخارجه نیز در صحن علنی مجلس مطرح کردند، با توجه به جا به جایی مراکز قدرت در دنیا، تنظیم روابط خارجی و راهبردی کشور براساس این مساله، امری مهم و حیاتی است. از سوی دیگر مساله احیای جاده ابریشم که چین در سال‌های اخیر به دنبال آن بوده است، توجهات بسیاری را در دنیا به خود جلب کرده و نقش ایران به‌عنوان مرکز این جاده، همواره مورد بحث بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر