آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۳۷

 • در جدال با تورم

  محسن‌کرمانی: تورم اصطلاحی آشنا برای اقتصاد ایران است. ایران جز معدود کشورهایی است که با تورم دو رقمی ‌دست‌وپنجه نرم می‌کند و هنوز نتوانسته اسب سرکش نقدینگی را کنترل کند. برخی معتقدند نقدینگی‌ای که در بازارها وجود دارد همچون بمب ساعتی است و امکان دارد هر لحظه منفجر شود. اما این ادعا تا چه میزان درست است؟ آیا می‌توان گفت اقتصاد ایران در مسیر مشابهی همچون ونزوئلا یا زیمبابوه گام برمی‌دارد؟برخی معتقدند صحبت از ونزوئلایی شدن برای کشوری چون ایران معنا ندارد، اما از طرف دیگر برخی کارشناسان خطر آن را نزدیک‌تر از آنچه تصور می‌شود می‌دانند. در این پرونده باشگاه اقتصاددانان به بررسی ابعاد این قضیه پرداخته‌ایم و امکان وجود ابرتورم را در ایران مورد ارزیابی قرار داده‌ایم.
 • فاصله تا ابرتورم چقدر است؟

  مهران بهنیا/ پژوهشگر اقتصادی
  وقتی بحث از وقوع ابرتورم در اقتصاد ایران می‌شود، چه ارقامی در ذهن متبادر می‌شود؟ آیا منظور از ابرتورم وقوع تورم‌های ماهانه بالای ۵۰درصد و چیزی شبیه تورم‌های میلیون درصدی مانند ونزوئلا یا زیمباوه است یا منظور رسیدن تورم سالانه ایران به ارقام بالای ۵۰درصد و بیش از بیشترین رکوردهای سال‌های ۱۳۷۳، ۱۳۷۴، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۸ است؟
 • مالیات فقرا به اغنیا

  محمد برزوئی لموکی /تحلیلگر اقتصادی
  ابرتورم که به معنای تجربه نرخ تورم بسیار بالا و پرشتاب در اقتصاد است، از لحاظ تاریخی در کشورهای متعددی چون زیمبابوه، آلمان، لهستان و ونزوئلا رخ داده است. چندی است در محافل علمی اقتصادی کشور و همچنین در بطن جامعه ما نیز، زمزمه‌هایی از احتمال نزدیک شدن اقتصاد ایران به شرایط ابرتورمی به گوش می‌رسد و گویی این ‌روزها، گزاره «ونزوئلایی شدن» به کلیدواژه‌ای برای توصیف اوضاع بغرنج تورم در کشور تبدیل شده است. هرچند این موضوع، میان کارشناسان و صاحب‌نظران دارای موافقان و مخالفانی است؛ با این‌حال پرسش‌هایی نیز وجود دارد، از جمله آنکه آیا به راستی خطر ابرتورم در کمین اقتصاد ایران است؟ به‌منظور گرفتار نشدن در شرایط ابرتورمی، چه تمهیدات و شرایطی باید اندیشیده شود؟
 • ضربه‌های سهمگین بر پیکر نحیف اقتصاد

  مونا امیری / پژوهشگر اقتصادی
  این روزها هشدارهایی از سوی کارشناسان و خبرگان اقتصادی پیرامون تورم لجام‌گسیخته در اقتصاد ایران و احتمال تبدیل آن به ابرتورم، از گوشه و کنار به گوش می‌رسد. در این نوشتار، در پی آن هستیم تا به دو پرسش اساسی پاسخ دهم. اول آنکه، آیا به‌طور کلی بروز تورم در اقتصاد یک کشور، پدیده‌ای نامیمون و نامبارک است؟ دوم آنکه آیا ساختار نحیف اقتصاد ایران، در معرض جدال و کشمکش با ابرتورم قرار دارد؟

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر