آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۳۳

 • انقلاب در بازار کار

  احسان آذری‌نیا: وضعیت بازار کار در جهان تحت‌تاثیر بحران همه‌گیری کرونا نگران‌کننده‌تر شده است. ده‌ها میلیون نفر در آمریکا و تعداد بسیار بیشتری در اروپا و چین شغل خود را به دلیل تدابیری که برای مهار این بحران اتخاذ شده از دست داده‌اند و مشخص نیست چه تعداد از این شغل‌ها پس از بحران احیا خواهند شد.
 • لشکر چینی‌های بیکار

  ایولین چنگ سی‌ان‌بی‌سی
  در حالی که چین با مشکلی بزرگ به نام افزایش نرخ بیکاری و کاهش نرخ رشد اقتصادی مواجه است، برخی کارشناسان معتقدند رونق اقتصادی می‌تواند از رویکرد جدید شرکت‌ها به استخدام نیروی کار نشات بگیرد. چالش‌های سیستماتیک در بازار کار چین بسیار عمیق هستند. یکی از این چالش‌ها، کاهش استخدام نیروی کار میانسال است. در واقع در سال‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها ترجیح داده‌اند نیروی کار جوان و مرد را استخدام کنند. در این میان نیروی کاری که در دهه چهارم و پنجم زندگی خود به سر می‌برد برای یافتن شغل با مشکلات بزرگی مواجه است.
 • عدو شود سبب خیر

  بیل جورج فورچون
  در دورانی که برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا، فعالیت‌های اقتصادی تعطیل بود و مردم باید در خانه می‌ماندند در اکثر کشورها عده زیادی از کسانی که می‌توانستند از خانه به فعالیت‌های شغلی خود ادامه دهند این روش را انتخاب کردند. آنها هر روز راه‌هایی برای سازگار شدن با کار از خانه یاد می‌گرفتند. مدتی است اقتصادها بازگشایی شده و فعالیت‌هایی که قبلا تعطیل بود از سر گرفته شده است اما واقعیت این است که بحران کنونی که همچنان ادامه دارد برای همیشه نحوه کار کردن را تغییر خواهد داد. هیچ بازگشتی در کار نیست زیرا محیط‌های کار در حال تغییر اساسی است. این همه‌گیری و تدابیری که از سوی دولت‌ها برای مقابله با آن اتخاذ شد نشان داد تعداد بسیار بیشتری از نیروی کار به‌راحتی می‌توانند از خانه و با استفاده از ابزارهای فناوری از جمله پست الکترونیک، گفت‌وگوی آنلاین و ویدئوکنفرانس به فعالیت شغلی بپردازند. اینها وسایل ارتباطی بسیار حیاتی در دوران بحرانی کنونی هستند و آنهایی که از خانه کار می‌کند از آنها برای ارتباط سریع با همکاران و انجام فعالیت‌های شغلی بهره می‌برند.
 • پیروز واقعی کیست؟

  برنارد مر فوربس
  همه‌گیری ویروس کرونا کسب و کارهای سراسر جهان را وادار کرد از شیوه کار از خانه برای ادامه فعالیت استفاده کنند و به این ترتیب، آنچه برخی سازمان‌ها به شدت با آن مخالف بودند، به تنها شیوه ادامه کار تبدیل شد. دولت‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا فعالیت‌های اقتصادی را تعطیل کردند و از مردم خواستند در خانه بمانند. در این میان تعداد زیادی از شغل‌ها قابل انجام از خانه بوده و شرکت‌ها از نیروی کار خود خواستند به این شیوه به فعالیت شغلی‌شان ادامه دهند. آنهایی که می‌گفتند هرگز چنین شیوه‌ای از کار امکان‌پذیر نخواهد بود متوجه شدند وقتی چاره‌ای نباشد، این شیوه موثر است. حال این سوال مطرح است که اکنون که اطلاعات و تجربه بیشتری از این نحوه کار داریم، آیا دورکاری در دنیای پس از مهار بحران کرونا همچنان ادامه پیدا خواهد کرد؟ همچنین این پرسش‌ها مطرح است که این تحول برای بازار کار و استخدام نیروهای توانمند به چه معناست؟ آیا واقعا رقابت جهانی بر سر استخدام این نیروها که قبلا صرفا برای استراتژیک‌ترین نقش‌ها مشاهده می‌شد آغاز خواهد شد؟
 • راه بی‌بازگشت

  ایشان تارور واشنگتن پست
  ماه‌های اخیر از بدترین دوران برای اکثر کشورها بوده است. همه‌گیری ویروس کرونا در تقریبا تمامی کشورهای جهان زندگی مردم را به شکل فراگیر دگرگون کرده و شهرها به مکان تراژدی‌های بزرگ تبدیل شده‌اند. در ایالت‌های مختلف آمریکا همه‌گیری به سرعت ادامه پیدا کرده است. در شهرهای بزرگ دیگر از جمله لندن و مادرید نیز شرایط چندان بهتر نیست و موارد مرگ و میرها افزایش یافته است. در اغلب شهرهای بزرگ زندگی اکنون صرفا سایه‌ای از چیزی است که زمانی بود. در دوران تعطیلی فعالیت‌های اقتصادی و اجرای فرمان در خانه ماندن، خیابان‌ها خلوت و کسب و کارها تعطیل بودند. آنهایی که توانایی مالی داشتند از شهر خارج شدند و به شهرهای کوچک و مناطق ساحلی و کم جمعیت نقل مکان کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر