آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۲۸

 • ورود استارت‌آپ‌ها به بورس

  محسن کرمانی: استقبال از بورس به شکل چشمگیری درحال افزایش است. در سه ماه اول سال ۱۳۹۹، بیش از یک میلیون کد معاملاتی جدید صادر شد. در همین روزهای پرحرارت بازار سرمایه، خبر ورود استارت‌آپ‌ها به بورس داغ‌تر شده است. با اینکه نزدیک به سه سال است که این مساله عنوان می‌شود.
 • تکنولوژی‌های نوین مالی

  علی‌جمالی تحلیلگر بازار سرمایه
  تکنولوژی مالی یا FinTech در گذشته محدود به نرم‌افزارهای Back-End موسسات مالی خصوصا بانک‌ها می‌شد، ولی امروزه به هر نوآوری تکنولوژیک در حوزه مالی گفته می­‌شود. در یک تعریف، به شرکت‌هایی که از تکنولوژی برای درآمدزایی از طریق ارائه خدمات مالی به مشتریان به‌طور مستقیم یا از طریق مشارکت با نهادهای مالی سنتی استفاده می‌کنند، شرکت‌های FinTech گفته می‌شود. امروزه بیش از ۱۲۰۰۰ شرکت FinTech در سراسر جهان وجود دارد.
 • تنوع دارایی در صندوق‌ها

  یگانه‌اقبالی‌نیا مدیریت دارایی گروه مالی فیروزه
  با توجه به بازدهی کم‌سابقه بازار سهام طی ۹ ماه گذشته،‌ سرمایه‌گذاران زیادی به جمع فعالان بورسی اضافه شده‌اند. در سه ماه اول سال ۱۳۹۹،‌ بیش از یک میلیون کد معاملاتی جدید صادر شده است درحالی‌که در سال ۱۳۹۸ تعداد کل کد‌های صادر شده در حدود ۸۰۰ هزار گزارش شده است. از نظر بازدهی در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت اگر دوره‌های ۵،‌ ۱۰ و ۱۵ ساله بازدهی دارایی‌های مختلف مانند طلا، اوراق، مسکن،‌ دلار و سپرده بانکی را با بازار سهام مقایسه کنیم، بازار سهام با اختلاف قابل‌توجهی بیشترین بازدهی را داشته است. جدول ۱ بازدهی سالانه ریالی و دلاری دارایی‌های مالی در ایران را نشان می‌دهد که با رشد کم‌سابقه بورس در ۹ ماه گذشته اختلاف بازدهی بورس نسبت به دیگر دارایی‌ها بیشتر هم شده است.
 • الگوهای رونق جهان

  ناصر غانم‌زاده مدیرعامل استارت‌آپ نیوُ
  این روزها همزمان با داغ بودن بحث ورود بیشتر مردم به بورس و بالاتر رفتن شاخص‌ها، یک بحث دیگر هم داغ است: ورود استارت‌آپ‌ها به بورس. اما ورود استارت‌آپ‌ها به بورس چیزی است که دولتمردان چند سال است که نویدش را می‌دهند و سرمایه‌گذاران جسور هم بی‌صبرانه مشتاقش هستند.در این نوشته سعی می‌کنم به پیامد‌های ورود استارت‌آپ‌های بالغ به بورس بپردازم.
 • بازار مالکیت معنوی

  همایون‌دارابی تحلیلگر بازار سرمایه
  بازار سرمایه و نحوه تعامل آنها با استارت‌آپ‌ها از جمله موضوعات جالب و جدید بازار سرمایه به‌شمار می‌رود استارت‌آپ‌ها به‌عنوان شرکت‌های نوپا با مزیت اقتصادی بالا که درصدد حل مشکلات موجود یا ارائه خدمات نوین با استفاده از تکنولوژی و دانش هستند، در تمامی اقتصادها به‌ویژه اقتصادهای کشورهای ثروتمند جهان دارای اهمیت بالایی هستند. در این کشورها استارت‌آپ‌ها مجرای رشد و ارتقای تکنولوژی هستندو تمام سعی برنامه‌ریزان اقتصادی به حفظ این جوانه‌های توسعه و ایجاد بستر رشد و بالندگی آنها معطوف می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر