آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۲۷

 • سلطنت پوتین

  احسان آذری‌نیا: هفته گذشته نتیجه همه‌پرسی سراسری در روسیه برای تغییرات فراگیر در قانون‌اساسی این کشور، مشخص شد. بنا به اعلام کمیسیون ملی انتخابات این کشور حدود ۷۸ درصد مردم به این تغییرات رای مثبت دادند. تغییرات یاد شده از پیش به تصویب پارلمان ملی روسیه و پارلمان‌های منطقه‌ای رسیده بود و ماه پیش به قانون تبدیل شد یعنی از لحاظ حقوقی اصلا نیازی به همه‌پرسی وجود نداشت اما به باور کارشناسان، پوتین برای به نمایش درآوردن حمایت مردم، مجبور بود این همه‌پرسی را برگزار کند.
 • رکورد استالین می‌شکند!

  آدام تیلور واشنگتن‌پست
  ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از پیش بیش از اکثر روسای‌جمهوری در مسند قدرت بوده است.
 • نمایش انتخاباتی

  اندرو هیگینس نیویورک‌تایمز
  همه‌پرسی هفت روزه در روسیه که هدف آن تغییر قانون‌اساسی و حفظ ولادیمیر پوتین در قدرت تا حداقل سال ۲۰۳۶ بود، نتیجه موردنظر او را در برداشت. روز چهارشنبه نتایج اولیه انتخابات نشان داد سه چهارم رای‌دهندگان به این تغییرات رای «آری» دادند اما آنچه کمتر واضح است اینکه اساسا چرا پوتین به رای مثبت برای تایید مجموعه‌ای از تغییرات در قانون‌اساسی نیاز داشت؟ این تغییرات از پیش در پارلمان ملی روسیه و پارلمان‌های منطقه‌ای سراسر این کشور تصویب شده بود و ماه قبل به قانون تبدیل شد.
 • پایان لیبرالیسم روسی

  کلارا فریرا مارکس بلومبرگ
  پس از یک هفته رای‌گیری و انجام اقدامات گوناگون برای تشویق مردم به حضور در پای صندوق‌های رای، حالا مشخص شده مردم روسیه از تغییرات در قانون‌اساسی پشتیبانی کرده‌اند. طبق این تغییرات، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه می‌تواند برای مدتی طولانی‌تر از جوزف استالین در کاخ کرملین باقی بماند. کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرده ۷۸ درصد رای‌دهندگان به این تغییرات رای مثبت داده‌اند و میزان مشارکت در انتخابات ۶۵ درصد بوده است. با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا، بحران اقتصادی و پرسش‌هایی که درباره رویه‌های رای‌گیری مطرح است، نتیجه انتخابات غیرطبیعی به‌نظر می‌رسد البته باید زمان بگذرد تا همه جوانب انتخابات یاد شده مشخص شود.
 • هدف همه‌پرسی

  ناتان ‌هاگ سی‌ان‌ان
  نتایج شمارش آرای همه‌پرسی هفته گذشته در روسیه نشان داد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور در تلاش برای باقی ماندن در قدرت تا اواسط دهه آینده به پیروزی قاطع دست یافته، زیرا رای‌دهندگان روس در این همه‌پرسی به تداوم وضعیت موجود در ساختار قدرت این کشور رای مثبت دادند. همه‌پرسی بر سر اصلاح قانون‌اساسی انجام شد و اکنون با رای مثبت اکثر رای‌دهندگان، پوتین که طی دو دهه اخیر بر روسیه حکمرانی کرده می‌تواند تا سال ۲۰۳۶ رئیس‌جمهور این کشور باقی بماند. در تبلیغاتی که برای تشویق مردم به حضور در پای صندوق‌های رای می‌شد به هدف واقعی این همه‌پرسی اشاره زیادی نشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر