آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۹۸

 • میلیاردرهای کرونایی

  احسان آذری‌نیا: چند روز پیش گزارشی از تغییرات در میزان ثروت افرادی نظیر جف بزوس و مارک زاکربرگ منتشر شد که نشان داد در دو ماه اخیر یعنی در اوج بحران همه‌گیری ویروس کرونا و تعطیلی اقتصادها در سرتاسر جهان، ثروت این افراد نه‌تنها کاهش نیافته بلکه با سرعتی بیشتر از قبل رشد کرده است.
 • مرد یک تریلیون دلاری

  تام‌هادلستون سی‌ان‌بی‌سی
  جف بزوس ثروتمندترین انسان در جهان است و فاصله او با نفر بعدی در فهرست ثروتمندترین افراد جهان، قابل ملاحظه است. همچنین جف بزوس، بنیان‌گذار و مدیر یکی از معدود شرکت‌های هزار میلیارد دلاری جهان است و حالا در یکی از خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها آمده است، قبل از اینکه دهه حاضر پایان یابد مدیرعامل شرکت آمازون همچنین می‌تواند به نخستین انسانی تبدیل شود که ثروت هزار میلیارد دلاری دارد. شرکت کامپریسان که در حوزه تولید محتوا برای شرکت‌های کوچک و متوسط فعالیت می‌کند در تحلیلی به این موضوع اشاره کرده است. در این تحلیل آمده است جف بزوس سال ۲۰۲۶ به نخستین فرد هزار میلیارد دلاری جهان تبدیل خواهد شد.
 • افزایش شکاف طبقاتی

  جاناتان پونچیانو فوربس
  ثروتمندترین افراد جهان اکنون نسبت به دو ماه پیش بسیار ثروتمندتر هستند. ثروت ۲۵ نفر نخست فهرست نشریه فوربس اکنون نسبت به اواخر ماه مارس یعنی زمانی که شاخص‌های بورس آمریکا به کف خود کاهش یافت، ۲۵۵ میلیارد دلار بیشتر است. مجموع ثروت این ۲۵ نفر حدود ۱۵۰۰ میلیارد دلار است و این رقم ۱۶ درصد کل ثروت میلیاردرهای جهان را تشکیل می‌دهد. در بین این گروه، بیشترین رشد دلاری ثروت به مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت فیس‌بوک تعلق دارد. طی دو ماه اخیر قیمت سهام این شرکت بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته و جمعه گذشته به بالاترین رقم تاریخ این شرکت رسید. درحال‌حاضر ثروت زاکربرگ کمی بیش از ۸۶ میلیارد دلار است و او در جایگاه چهارم فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفته است. اوایل ماه گذشته میلادی او در جایگاه هفتم این فهرست بود. زاکربرگ اکنون از وارن بافت، آمانچیو اورتگا موسس شرکت ایندیتکس و لری الیسون یکی از دو بنیان‌گذار شرکت اوراکل ثروتمندتر است.
 • روزهای داغ غول‌های فناوری

  کارا سوویشر نیویورک‌تایمز
  اگر قدرت زمینه ساز فساد است، این پرسش مهم مطرح می‌شود که پس از پایان بحران همه‌گیری ویروس کرونا چطور می‌توان به بهترین شکل قدرتی که شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه فناوری در اختیار خواهند داشت را توصیف کرد؟ واقعیت این است که شرکت‌های یاد شده تمامی قدرت و حداقل تمامی قدرتی که واقعا مهم هست را در اختیار خواهند داشت و مطلقا پاسخگو نیستند. مدتی است دوران پس از بحران کنونی مورد توجه صاحب نظران قرار گرفته و جایگاه شرکت‌های فناوری در آن دوران به موضوعی مهم تبدیل شده است.
 • شوک در بازار تبلیغات

  مگان گراهام سی‌ان‌بی‌سی
  هفته پایانی ماه گذشته میلادی، تعداد زیادی از شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه فناوری که بخشی بزرگ از درآمدشان از تبلیغات حاصل می‌شود، گزارش عملکرد خود در سه ماه نخست سال‌جاری میلادی را منتشر کردند و در آن گزارش‌ها مشخص شد ماه مارس کاهش درآمد آنها از محل تبلیغات کمتر از پیش‌بینی تحلیلگران بوده است. قیمت سهام برخی از این شرکت‌ها از جمله فیس بوک و آلفابت یعنی شرکت مادر گوگل، با مشخص شدن تثبیت درآمدهای تبلیغاتی در ماه گذشته رشد کرد. اما شرکت‌های یاد شده هشدار داده‌اند که اثر همه‌گیری ویروس کرونا بر بازار تبلیغات در سه ماه دوم و پس از آن کاملا احساس خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر