• مصائب افزایش سرمایه

  هدیه لطفی: در حالی یکی از روش‌های تامین مالی برای شرکت‌های فعال در بورس، افزایش سرمایه است که در این میان، طولانی‌بودن فرآیند آن را می‌توان، یکی از مشکلات تامین مالی دانست. بخشی از این پروسه طولانی‌مدت، به دلیل اخذ مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار توسط ناشران است که می‌توان گفت، حدود نیمی‌از زمان سپری‌شده برای افزایش سرمایه را به خود اختصاص می‌دهد.
 • شایعه‌ساز بزرگ

  دکتر اسفندیار شاه‌منصوری فعال بازار سرمایه
  در مورد افزایش سرمایه‌‌‌ای که در حال حاضر، در شرکت‌های فعال بازار سهام، وجود دارد، باید عنوان کرد که سازوکاری که به سازمان بورس منتهی می‌شود، فرآیندی بسیار طولانی است. به عبارت دقیق‌تر، شرکت‌ها برای دریافت مجوزهای لازم از سازمان بورس، باید برخی موانع را پشت سر بگذارند. در واقع، مشکلات و موانع متعددی بر سر راه این موضوع قرار دارد که باعث می‌شود شرکت‌ها برای طی این فرآیند سخت با مشکل مواجه شوند.
 • غیبت مشاوران خبره

  دکتر موسی احمدی تحلیلگر بازارهای مالی
  یکی از مشکلات کلاسیک شرکت‌ها در مسیر عملیاتی خود، استفاده از روش‌های مختلف تامین مالی است. در این میان، در شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سهام، تلاش بر این است تا پتانسیل بازار سرمایه برای تامین مالی شرکت‌ها مورد استفاده قرار گیرد. در این بین، عوامل هزینه، نقدینگی و زمان در انتخاب روش مناسب از اهمیت زیادی برخوردارند.
 • عبور از هفت‌خوان رستم

  دکتر هابیل خاوری کارشناس بازار سرمایه
  قطعا بر همگان روشن است، در هر رویدادی که بحث بوروکراسی اداری دخیل باشد، اگر دارای فرآیندی طولانی‌مدت باشد، به نفع جامعه هدف نخواهد بود و هزینه‌های زیادی، از جمله اتلاف زمان و انرژی نیروی انسانی را متوجه افراد و شرکت‌های حاضر در آن خواهد کرد. در این راستا باید عنوان کرد که فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌های فعال در بازار نیز از بوروکراسی اداری کاملا قدیمی و فرسایشی پیروی می‌کند.
 • ترس در دل سهامداران

  الناز جمالی کارشناس بازار سرمایه
  کوتاه‌شدن فرآیند افزایش سرمایه، یکی از اخبار مثبت و قابل‌توجه در روزهای گذشته بود؛ امری که می‌تواند تاثیر مثبتی بر روند توسعه شرکت‌ها و همچنین افزایش کارآیی بازار سرمایه داشته باشد.
 • جذب دانشجویان خارجی در ایران

  محسن کرمانی: برخی معتقدند، یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب شده، امید به آینده بهتر در کشورهای توسعه‌یافته، نسبت به سایر کشورها بسیار بیشتر باشد، وجود جوانان نخبه‌‌‌ای است که از سراسر دنیا جذب این کشورها شده‌‌‌اند و مشغول تحصیل یا کار هستند.
 • بازی برد- برد در مهاجرت

  ناهیدصادقی پژوهشگر برنامه آفاق
  توسعه و ابعاد مختلف آن در مطالعات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، در چند دهه گذشته بسیار موردتوجه بوده است. درواقع، توسعه یک جریان چندبعدی است که کل نظام اقتصادی و اجتماعی را دچار تغییر و تحول می‌کند و هدف آن، ارتقای سطح زندگی افراد و بهبود کیفیت آن است. طبق این تعریف، توسعه در بعد اقتصادی نیز صرفا به رشد اقتصادی و بالا بردن نرخ رشد تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه محدود نمی‌شود، بلکه فرآیندی از تغییر را در زمینه اقتصادی، سیستم اجتماعی و سازمان‌های سیاسی، در راستای ارتقای مستمر کل نظام اجتماعی به‌‌‌ سوی زندگی بهتر و انسانی‌‌‌تر ایجاد می‌کند.
 • مکانیزم‌های اعطای پذیرش

  حمزه حاجی‌عباسی پژوهشگر برنامه آفاق
  جذب دانشجویان بین‌المللی در ۱۰سال اخیر، به یک صنعت جدید تبدیل شده است؛ صنعتی که بیشتر از ۳۰۰میلیارد دلار بر اقتصاد جهانی تاثیر مثبت داشته است. به گزارش پروژه اطلس، رشد مهاجرت برای تحصیل در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۶/ ۵میلیون نفر رسیده است و پیش‌بینی می‌شود، در سال ۲۰۲۵ به ۷میلیون‌نفر و در سال ۲۰۳۰ به حدود ۹میلیون نفر در سال برسد.
 • مغایرت‌های آماری

  امیرحسین چیت‏‏‏‌ساززاده مدیر برنامه آفاق
  بین‌المللی‌‌‌‌سازی آموزش عالی در دولت‌‌‌‌های یازدهم و دوازدهم، به‌عنوان راهبرد اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به رسمیت شناخته شد و در اسناد مختلفی مانند برنامه ششم توسعه، نقشه جامع علمی کشور و سند جامع روابط علمی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران مورد تاکید قرار گرفت.
 • جنگ بودجه‌ای در آمریکا

  احسان آذری‌‌‌نیا: بحث‌ها بر سر جزئیات بودجه پیشنهادشده از سوی بایدن ادامه دارد و به نظر می‌رسد، اختلافات بزرگی بر سر این بودجه وجود دارد. هفته‌هاست که دموکرات‌ها در حال مذاکره هستند تا این اختلافات را رفع کنند، اما تغییراتی که برای جلب رای موافق همه دموکرات‌ها در این بودجه اعمال شده، زیاد است.
 • کنترل هزینه‌ها در کنگره

  امیلی کوچرین نیویورک‌تایمز
  مدتی است بحث‌ بر سر محتوای بودجه‌ای که دولت آمریکا پیشنهاد داده است، ادامه دارد و به نظر می‌رسد، آنچه در نهایت تصویب خواهد شد، با پیشنهاد دولت فاصله بسیار زیادی خواهد داشت. هفته گذشته دموکرات‌های سنا اعلام کردند، امیدوارند بر سر برنامه بودجه که دولت پیشنهاد داده است، به‌زودی به توافق برسند.
 • برنامه‌های تورم‌زا

  تیم فرنهولس کوارتس
  در واشنگتن کل برنامه‌های دولت، از جنگ در خارج از مرزها گرفته تا مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های مختلف، به بحث‌هایی که در حال حاضر بر سر بودجه مطرح می‌شود، وابسته است. در هفته‌‌‌های اخیر، قانون‌گذاران آمریکایی مشغول بحث بر سر محتوای بودجه‌ای عظیم بوده‌اند که نقشه هزینه‌‌‌ها در آمریکا را برای سال‌های آینده مشخص می‌کند و طبیعی است که در این حوزه دیدگاه‌های مختلفی وجود داشته باشد.
 • ثروتمندان در تور مالیاتی

  کتی لابوسکو سی‌ان‌ان
  دموکرات‌‌‌های کنگره آمریکا مشغول مذاکره درباره یک بسته جدید بودجه‌ای هستند که در آن، بسیاری از بندها، در مقایسه با آنچه پیش‌بینی شده بود، تغییر کرده است و این برنامه جدید، بنیان برنامه رئیس‌‌‌جمهور را برای اقتصاد تشکیل می‌دهد.
 • دموکرات‌ها علیه بایدن

  اما نویبورگر سی‌ان‌بی‌سی
  هفته گذشته، بحث‌ها بر سر محتوای بودجه پیشنهاد‌شده از سوی بایدن ادامه داشت و به نظر می‌رسد، بین دموکرات‌‌‌ها بر سر بخش‌‌‌های مختلف این بودجه اختلاف‌نظرهای عمیقی وجود دارد. دموکرات‌‌‌ها سعی کرده‌‌‌اند تغییراتی در این بخش‌‌‌ها و ارقام مربوط به آنها ایجاد کنند، به‌طوری که در نهایت بودجه تصویب شود، اما این تغییرات سبب شده محتوای کنونی که مورد بحث است، با آنچه بایدن پیشنهاد شده، بسیار متفاوت باشد.
 • کارنامه تابستانی اشتغال

  محمد جندقی: بازار کار در تابستانی که پیک پنجم کرونا را به ثبت رساند، نسبت به تابستان ۹۹، وضعیت ناخوشایندی را به تصویر می‌‌‌کشد. به‌رغم اینکه در اعلام نتایج نیروی کار، غالبا «نرخ بیکاری» را مبنای سنجش وضعیت بازار کار قرار می‌دهند، اما «نرخ مشارکت» باید به‌عنوان نمادی از وضعیت بازار کار مورد توجه باشد. نرخ مشارکت که مجموع جمعیت بیکاران و شاغلان را با شاخص «جمعیت فعال» نشان می‌‌‌هد، می‌تواند اولین سیگنال از وضعیت بازار کار در مقاطع مختلف باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر