آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۹۴

 • تنش بین پکن و واشنگتن

  احسان آذری‌نیا: همه‌گیری ویروس کرونا در کنار لطمات بزرگی که به اقتصاد جهان وارد کرده یک اثر دیگر هم داشته که از اهمیت بالایی برخوردار است و آن، تشدید تنش‌ها بین چین و آمریکاست. در هفته‌های اخیر بازار اتهام‌زنی بین دو کشور داغ بوده و هر یک تلاش کرده دیگری را عامل وضعیت وخیم کنونی معرفی کند. تنش‌های کنونی بدون تردید عمیق‌تر از یک جنگ لفظی بین دو کشور است.
 • جنگ دیپلماتیک با آتش کرونا

  کریس باکلی نیویورک‌تایمز
  انتقادهای مکرر آمریکا از چین به‌خاطر نحوه مدیریت همه‌گیری ویروس کرونا از سوی پکن، با واکنش‌های مختلف چین مواجه شده و این تنش، روابط دو کشور را به پایین‌ترین میزان رسانده است. در هر دو کشور هشدارهایی درباره ورود به نوعی جدید از جنگ سرد مطرح شده است. چرخه مداوم انتشار بیانیه‌ها و انجام اقدامات سبب شده بدبینی‌های دیرینه در پکن درباره اینکه آمریکا و هم‌پیمانان این کشور مصمم هستند با ظهور چین به‌عنوان یک قدرت اقتصادی، نظامی و دیپلماتیک مقابله کند، عمیق‌تر شود. نیروهای تندرو از پکن می‌خواهند واکنش جدی‌تر به این شرایط نشان دهد.
 • «چین‌هراسی» در انتخابات آینده

  اما گراهام هریسون گاردین
  ترامپ و رئیس‌جمهوری چین یک جنگ لفظی را درباره منشا ویروس کرونا شروع کرده‌اند و هر دو مشتاق هستند در داخل کشورشان محبوبیت بالاتری کسب کنند. درباره آینده پرسش‌های متعددی مطرح است. در ادامه به برخی جنبه‌های این تنش و آینده آن اشاره می‌کنیم. ابتدا، ایالات‌متحده. در آمریکا سیاست خارجی موضوع مهمی در مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری نیست اما این موضوع به قبل از شیوع ویروس کرونا مربوط بود. احساسات ضدچینی اکنون مهم‌ترین ابزار ترامپ برای کسب آرای رای‌دهندگان است، زیرا جایگزین مناسبی برای آن وجود ندارد. وضعیت اقتصادی وخیم شده و واکنش ترامپ به همه‌گیری ویروس کرونا بسیار مورد انتقاد است. چین‌هراسی گزینه‌ای بسیار جذاب است و به راحتی می‌توان وضعیت بد اقتصادی و آمار بالای مرگ‌ومیرها را حاصل اقدامات چین معرفی کرد.
 • داستان توهم توطئه

  رایان‌هاس موسسه بروکینگز
  از دید بسیاری از تحلیلگران، جنگ لفظی بر سر منشا همه‌گیری ویروس کرونا بین دو قدرت بزرگ جهان یعنی چین و آمریکا و بازی مقصر جلوه دادن طرف مقابل به‌خاطر زیان‌های عظیمی که به جهان وارد شده به نتایج منفی برای هر دو کشور و تشدید تنش‌ها در منطقه منجر خواهد شد. تعداد کمی از رویدادها در صد سال اخیر لزوم رهبری منطقه‌ای و جهانی را به اندازه همه‌گیری ویروس کرونا نشان داده است. ویروس کرونا در برابر هیچ مانعی از جمله موانع ملی، فرهنگی، ایدئولوژیک و شخصی متوقف نشده و به ثروتمند و فقیر، قدرتمند و ضعیف حمله کرده است و تقریبا همه انسان‌ها در سراسر جهان در برابر این ویروس احساس آسیب پذیر بودن می‌کنند.
 • خصومت در همه جبهه‌ها

  نکتار گن سی‌ان‌ان
  همه‌گیری ویروس کرونا در چین و آمریکا لطمات اقتصادی و جانی بزرگی به‌وجود آورد، اما این بحران به‌جای آنکه سبب همکاری دو کشور برای غلبه بر مشکل شود، زمینه‌ساز شدت پیدا کردن تنش‌ها بین آنها شده و به آتش ملی‌گرایی خطرناک دامن زده است. دولت چین در داخل و خارج به‌دلیل شیوه مقابله با بحران همه‌گیری ویروس کرونا به‌ویژه در ابتدای آن، مورد انتقاد قرار دارد. پکن همه این انتقادها را رد کرده است. در ماه مارس یعنی دورانی که ویروس کرونا درحال گسترش سریع در سراسر جهان بود، سخنگوی وزارت‌خارجه چین آشکارا یک تئوری توطئه را مطرح کرد مبنی بر اینکه احتمالا ویروس کرونا از خارج توسط ارتش آمریکا به چین آورده شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر