آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۸۸

 • بحران بیکاری پس از کرونا

  احسان آذری‌نیا: بحران همه‌گیری ویروس کرونا از جنبه‌های گوناگونی بر اقتصاد کشورها و جهان اثر گذاشته و این اثرگذاری ادامه پیدا خواهد کرد. تعطیلی اقتصادها با هدف جلوگیری از شیوع این ویروس باعث از میان رفتن صدها میلیون شغل در جهان شده و با آنکه تعداد زیادی از این شغل‌ها احیا خواهند شد، اما میلیون‌ها نفر در آینده شغل نخواهد داشت. در آمریکا ماه گذشته میلادی ۵/ ۲۰ میلیون شغل از میان رفته و در اروپا امسال ۱۱ میلیون شغل تمام وقت از میان می‌رود.
 • سه واقعیت تلخ

  ترینا آلن منبع: فوربس
  آیا می‌توانید هشدارها و پیش‌بینی‌ها درباره از میان رفتن طولانی مدت و شدید شغل‌ها را در این دوره بحران همه‌گیری ویروس کرونا بشنوید یا حجم عظیم خبرها درباره رشد سریع اقتصاد و بازگشت به دوران نرخ‌های پایین بیکاری باعث شده آن هشدارها نادیده گرفته شود؟ آیا می‌توانید زیان‌های پایدار حاصل از نرخ بالای بیکاری را برای اقتصاد درک کنید؟ بدون تردید بسیار خوب است که وضعیت اقتصاد به سرعت بهتر شود و نرخ بیکاری به سطوحی بازگردد که دو ماه پیش مشاهده می‌شد. بسیاری از تحلیلگران معتقدند چنین خواهد شد.
 • کارنامه سیاه در کاخ سفید

  جان هاروود منبع: سی‌ان‌ان
  آخرین‌باری که یک رئیس‌جمهوری در آمریکا نتوانست آرای لازم را برای ورود مجدد به کاخ سفید کسب کند در۱۹۹۲ بود که کمپین «احمق! اقتصاد مهم است» زمینه شکست جورج بوش پدر را فراهم کرد. در آن دوره نرخ بیکاری در سطح ۵/ ۷ درصد قرار داشت. در بهار پربحران سال‌جاری میلادی، وضعیت بازار کار از شرایط بد اقتصادی حکایت دارد. وزارت کار در گزارش جدید خود به افزایش نرخ بیکاری به ۷/ ۱۴ درصد و از میان رفتن بیش از ۲۰ میلیون شغل در ماه گذشته میلادی اشاره کرده است. اقتصاددان‌های دولت هشدار داده‌اند که در سه ماهه کنونی حجم اقتصاد در مقیاس سالانه ممکن است ۴۰ درصد کوچک شود. این اعداد و ارقام نگران‌کننده از شاخص‌های اقتصادی تضمین نمی‌کند که ترامپ به سرنوشت جورج بوش پدر دچار خواهد شد و در انتخابات ماه نوامبر شکست خواهد خورد. اما با توجه به این شرایط، ترامپ بدون‌شک برای ورود به کاخ سفید برای دومین دوره، با رقابتی بسیار دشوار مواجه است.
 • رویاهای برباد رفته

  سیدنی لنگ منبع: ساوث چاینا مورنینگ پست
  برای نخستین بار از چند دهه گذشته، اقتصاد چین از جنبه‌های گوناگون تحت فشار شدید قرار گرفته و یکی از این جنبه‌ها بازار کار این کشور است. بحران همه‌گیری ویروس کرونا چند دهه پیشرفت اقتصادی و اجتماعی در چین را در معرض خطر قرار داده، زیرا شاهد افزایش نرخ بیکاری و نیز زیان‌های متعدد به اقتصاد هستیم. طی چند سال اخیر ثبات در بازار کار چین حاصل سیاست‌های مختلف دولت برای توسعه بخش‌های خدمات و تولید کارخانه‌ای و نیز گسترش زیرساخت‌ها بوده است. بخش خدمات اهمیت بالایی داشته؛ زیرا رشد این بخش این امکان را فراهم می‌کرد که نیروی کار جدید و آن دسته از افراد که شغل خود را در بخش تولید از دست می‌دهند در بخش خدمات مشغول فعالیت شوند. در نتیجه شرایط بازار کار باثبات بود و از رشد نرخ بیکاری و شروع ناآرامی‌های اجتماعی جلوگیری می‌شد.
 • بحران بلند مدت در راه است؟

  افی کوتسوکاستا منبع: یورونیوز
  بحران همه‌گیری ویروس‌ کرونا بر بازار کار اروپا اثرات بسیار بزرگ داشته است. سازمان بین‌المللی کار پیش‌بینی کرده در سال‌جاری میلادی ۱۲ میلیون شغل دائمی در این قاره از میان می‌رود. بخش‌های تولید کارخانه‌ای، خرده‌فروشی و خدمات غذایی بیشترین لطمه را از این بحران خواهند دید. اتحادیه اروپا برای کاستن از زیان‌های بحران برای نیروی کار، برنامه «کاهش ریسک‌های بیکاری در دوران اضطراری» را به اجرا گذاشته است. این بخشی از بسته حمایتی ۵۴۰ میلیارد یورویی است که برای حمایت از شرکت‌ها و کارگران اروپایی تدوین شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر