آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۶۱

 • اقتصاد جهان پس از کرونا

  احسان آذری نیا: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به ارقام بسیار نگران‌کننده رسیده و لطمات اقتصادی آن به کشورهای مختلف هر روز بیشتر می‌شود. در هفته‌ها و احتمالا ماه‌های آینده فعالیت‌های اقتصادی در اغلب کشورها همچنان متوقف خواهد بود و برنامه‌های فاصله‌گذاری اجتماعی ادامه پیدا خواهد کرد.
 • امیدهای بر باد رفته

  جاناتان واتس گاردین
  یکی از اثرات همه‌گیری ویروس کرونا در هفته‌های اخیر، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و بهبود شرایط آب و هوایی شهرهای بزرگ بوده است. تغییرات زیست‌محیطی حاصل از این بحران، نخستین بار از فضا مشاهده شد و سپس مردم شهرهای مختلف شاهد آبی شدن دوباره آسمان، پاک شدن هوا و حتی بهبود وضعیت محیط‌زیست در جنگل‌ها بوده‌اند. با آنکه لطمات این همه‌گیری برای اقتصاد جهان و جان انسان‌ها بسیار بزرگ بوده، اما حداقل طبیعت در وضعیت بهتری قرار گرفته است.
 • بحران بعدی چیست؟

  جان هیلسنرات وال استریت ژورنال
  اثرات کامل همه‌گیری ویروس کرونا تا سال‌ها مشخص نخواهد شد، اما یکی از نتایج این همه‌گیری که از همین حالا کاملا مشخص است این است که پس از بحران کنونی، دولت‌ها، شرکت‌ها و خانواده‌ها زیر کوهی از بدهی‌های جدید قرار خواهند گرفت. در واقع یکی از ویژگی‌های دنیای پس از کرونا، حجم بسیار بالای بدهی تمام فعالان اقتصادی است. کسری بودجه فدرال در سال مالی منتهی به ۳۰ سپتامبر امسال به ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید، شرکت‌ها در حال کمتر کردن استفاده از خطوط اعتباری بانک‌ها و انتشار اوراق قرضه هستند و آمارها نشان می‌دهد خانواده‌ها در حال استفاده بیش از پیش از خطوط اعتباری هستند.
 • بازگشت دولت بزرگ؟

  گروه نویسندگان پولیتیکو
  بحرانی با این ابعاد، بسیاری از جنبه‌های زندگی انسان‌ها را دگرگون خواهد کرد. برخی از این تغییرات مثبت و برخی منفی خواهند بود. در مطلب حاضر به دیدگاه‌های عده‌ای از صاحب‌نظران درباره این تغییرات اشاره می‌کنیم. از دید بسیاری از افراد، گستردگی بحران همه‌گیری ویروس کرونا عاملی شبیه حوادث یازدهم سپتامبر یا بحران مالی سال ۲۰۰۸ است که تغییرات ماندگار در جوامع به وجود آوردند. ویروسی که ما را برای ماه‌ها در خانه قرنطینه کرده از پیش در حال ایجاد تغییر در روابط مردم با دولت، دولت‌ها با یکدیگر، ساختار شرکت‌ها، جهت‌گیری فعالیت‌های تولیدی و خدماتی و... است و درباره این تغییرات پرسش‌های متعددی مطرح شده است. این بحران، هم یک تهدید است و هم فرصت‌هایی پدید خواهد آورد. استفاده بهتر از فناوری، تغییر دیدگاه‌های اشتباه سیاسی، اصلاح روندهای اقتصادی و دور شدن از فردگرایی و یک‌جانبه‌گرایی، برخی از این فرصت‌ها هستند.
 • عادات جدید مصرف‌کنندگان

  جک نیکاس نیویورک تایمز
  در حالی که دیگر بخش‌های اقتصاد تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا دچار مشکلات عمیق شده‌اند، کسب و کار شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه فناوری پر رونق است و حتی رونق بیشتری پیدا کرده است. این یک تحول پایدار است و پس از بحران هم ادامه پیدا خواهد کرد. شرکت آمازون اعلام کرده در حال استخدام ۱۰۰ هزار نیروی کار برای بخش انبارداری است تا بتواند تقاضای رو به رشد را پاسخ دهد. مارک زاکربرگ، مدیر شرکت فیس‌بوک اعلام کرده ترافیک ویدئو کالینک و ارسال پیام فیس‌بوک به شدت افزایش یافته است و شرکت مایکروسافت اعلام کرده تعداد استفاده‌کنندگان از نرم افزار همکاری آنلاین طی یک هفته ۴۰ درصد رشد کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر