آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۶۰

 • آینده فضای کسب‌وکار

  بهاره چراغی: شیوع ویروس کرونا ضربه غیرقابل انکاری بر اقتصاد کسب‌وکارها وارد کرده است. این بحران باعث شده است تصمیم‌گیرندگان اصلی بنگاه‌های اقتصادی کشور، با دست‌اندازها و چالش‌های جدیدی مواجه شوند؛ چالش‌هایی که پیش‌تر نیز با آن دست به گریبان بودند، مانند کمبود نقدینگی که حال به‌گفته فعالان اقتصادی و تحلیلگران در سایه کرونا به بحران تبدیل خواهد شد.
 • آماده‌باش برای بحران

  حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق ایران
  ویکتور هوگو، نویسنده نامدار فرانسوی و آفریننده رمان جاویدان «بینوایان»، مهیب‌ترین و غم‌انگیزترین چهره فقر در فرانسه را نشان داد. یکی از برجسته‌ترین و البته تلخ‌ترین نمادهای این کتاب نشان دادن این مقوله است که انسان تهیدست و جامعه ندار، به سوی بی‌رحمی و رفتارهای بسیار خشن رانده می‌شود. اگر چه امروز هیچ سرزمین و جامعه‌ای را در جهان نمی‌توان یافت که همانند فرانسه قرن نوزدهم آن‌گونه که ویکتور هوگو به تصویر کشیده است، با فقر و نداری روبه‌رو شود، اما اگر رمان یادشده را شاخص بدبختی بدانیم باید با تاسف بگوییم ادامه وضعیت جهان در شرایط فعلی می‌تواند مسیر حرکت را به آن سو برساند.
 • سال تصمیمات سخت

  یلدا راهدار نایب ‌رئیس سازمان ملی کارآفرینی
  سال ۱۳۹۸ سالی پر از فراز و نشیب و اتفاقات نامطلوبی بود که به شدت بر فضای اقتصادی کشور اثر گذاشت. اقتصاد ایران هر سال که می‌گذرد می‌شود «دریغ از پارسال» و جزء جدایی‌ناپذیر این اقتصاد در تمامی این سال‌ها تحریم است. اما در کنار تحریم‌ها سیاست‌های اتخاذ شده در بخش توسعه و رشد و پیش‌بینی‌های صورت گرفته در برنامه‌های پنج‌ساله توسعه کشور حاکی از آن است که هیچ یک از دولت‌ها نتوانسته‌اند از منابع و ظرفیت‌های چندجانبه کشور به نحو احسن بهره‌برداری و منافع حاصل از آن را در قالب سرانه تولید ناخالص داخلی توزیع کنند. چه در دولت سازندگی، چه در دوره دولت‌های نهم و دهم، با آن حجم وسیع و وصف‌ناپذیر درآمدهای نفتی، و چه در دولت تدبیر و امید که نه‌تنها چاره‌ای اندیشیده نشد بلکه امیدها نیز کمرنگ و کمرنگ‌تر شد. نگاهی به سال ۹۸ گویای این است که نه‌تنها تحریم‌ها، بلکه خودتحریمی‌ها نیز گلوی اقتصاد ایران را بیشتر فشرده و بی‌تدبیری‌ها و تصمیمات بی‌پشتوانه شرایط را سخت‌تر کرده است.
 • سایه سنگین بر سر کسب‌و‌کارها

  دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران
  گسترش بحران کرونا ضربه غیرقابل انکاری بر اقتصاد جهان وارد کرد و کسب‌وکارها در سطح بین‌المللی و ملی را تحت الشعاع خود قرار داد. با توجه به درهم‌تنیدگی زنجیره تامین در دنیا، کشورها از این آثار مخرب، هم تاثیر پذیرفتند و هم تاثیر گذاشتند و در نهایت ضریب این تاثیر منفی، فزاینده‌تر نیز شد. با در نظر گرفتن گسترش ویروس کرونا در کشورهای «ایالات متحده آمریکا»، «چین»، «ژاپن»، «آلمان»، «بریتانیا»، «فرانسه»، «ایتالیا» و «کانادا که ۶۰درصد از GDP جهان، ۶۵ درصد از تولیدات جهانی و ۴۳ درصد از کالاهای صادراتی جهان را به خود اختصاص داده‌اند»، می‌توان عمق این بحران جهانی را درک کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر