آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۵۶

 • کرونا و انتخابات آینده آمریکا

  احسان آذری‌نیا: در سه ماه اخیر جهان با بحرانی رو به رشد مواجه بوده و انتظار می‌رود در چند ماه آینده هم این وضعیت ادامه پیدا کند. تاکنون بیش از ۱/ ۱ میلیون نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ده‌ها هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. این بحران اثرات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بزرگی داشته و بر این زیان‌ها افزوده خواهد شد. درباره اثرات یاد شده پیش‌بینی‌های متعددی مطرح شده است. انتظار می‌رود اقتصاد آمریکا در سه ماه کنونی ۲۰ تا ۳۰ درصد کوچک‌تر شود و نرخ بیکاری در این کشور رشد قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. همچنین بنا به اعلام نهادهای بین‌المللی، اقتصاد جهان اکنون در رکود به‌سر می‌رود و تا پایان سال نیز بعید است شرایط تغییر کند.
 • پیش‌بینی عجیب کروگمن

  دیوید اسمیت گاردین
  همان روزی که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پیروزی رسید، اقتصاددان‌ها پیش‌بینی کردند یک رکود در پیش است. پل کروگمن در یکی از سرمقاله‌های خود در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: «احتمال بروز رکود در اقتصاد جهان، یک رکود طولانی زیاد است.» در سه سال اخیر ترامپ و اطرافیان او کروگمن را استهزا می‌کردند؛ اما هیچ‌کس نمی‌توانست تصور کند رکودی که رخ می‌دهد حاصل اقدامات ترامپ نیست. پایان هفته گذشته گزارش‌های وزارت کار آمریکا درباره وضعیت بازار کار این کشور در دو هفته قبل و ماه گذشته نشان داد بحران کرونا تاکنون چه میزان خسارت به اقتصاد آمریکا وارد کرده است. تنها در دو هفته حدود ۱۰ میلیون نفر شغل خود را در آمریکا از دست داده‌اند. پیش‌بینی شده بر اثر بحران کنونی ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر شغل‌شان را از دست می‌دهند.
 • روزهای سرنوشت

  جاناتان مارتین نیویورک تایمز
  شیوع ویروس کرونا در آمریکا و اقداماتی که دولت و فرماندارها در ایالت‌های این کشور انجام داده‌اند اثرات سیاسی و اقتصادی گوناگونی داشته است.
 • الگوی رای‌دهندگان تغییر می‌کند؟

  آنی لوری د آتلانتیک
  برای تیم تبلیغاتی ترامپ بسیاری از اعداد اهمیت بسیار بالایی دارند: تعداد افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، تعداد کسانی که به این دلیل جان خود را از دست می‌دهند، تعداد ماه‌های باقیمانده تا آغاز بهبود شرایط اقتصادی، تعداد آمریکایی‌هایی که بیمه درمانی‌شان را از دست می‌دهند و تعداد کسانی که پس از بیکار شدن خانه خود را از دست خواهند داد. اما از نظر سیاستمداران، یک عدد اهمیت بسیار بالاتری دارد و آن عدد ۳/ ۱۸ درصد است، یعنی میزان کوچک شدن اقتصاد آمریکا در سه ماه دوم سال جاری میلادی. مارک زندی، اقتصاددان ارشد موسسه رتبه‌سنجی مودیز معتقد است در سه ماه کنونی اقتصاد آمریکا در مقیاس سالانه این میزان کوچک می‌شود. این رقم نشان می‌دهد تعطیل شدن کسب و کارها در آمریکا چه میزان از تولید کالا و خدمات در این کشور کاسته است.
 • پایان بازی دشمن فرضی

  جو لاکهارت سی ان ان
  از ترامپ به دلیل آماده نبودن برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا و نداشتن یک برنامه ملی برای این منظور به شدت انتقاد شده است. فرماندارها، مقامات بهداشتی، پزشکان و پرستاران جزو گروه‌های منتقد ترامپ هستند و به نظر می‌رسد این انتقادها کاملا منطقی است. با نگاه به سخنان و واکنش‌های ترامپ در دو ماه اخیر کاملا مشخص است که رئیس‌جمهوری و تیم او یک استراتژی پیچیده سیاسی درباره همه‌گیری سریع ویروس کرونا در آمریکا داشتند و این استراتژی از ماه ژانویه شروع شد. در آن زمان ترامپ از هر فرصت برای کوچک جلوه دادن ریسک‌های حاصل از شیوع این ویروس در آمریکا استفاده می‌کرد. او در تک‌تک مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های خود به مردم آمریکا اطمینان می‌داد که اوضاع خوب است و ریسک‌ها مهار شده‌اند.

بیشتر