• بازگشت پیش‌بینی EPS شرکت‌ها

  هدیه لطفی: یکی از مهم‌ترین موارد برای یک سرمایه‌گذاری موفق در بازار سهام، رصد و پیگیری صورت‌های مالی و اطلاعاتی مانند گزارش‌های ماهانه منتشر شده از سوی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه است. در واقع این گزارش‌ها با زبان ارقام و اعداد، سرمایه‌گذاران را از آخرین وضعیت مالی، سودآوری، جریانات نقدی و همچنین پروژه‌ها و برنامه‌های آتی شرکت مطلع می‌کند. این در حالی است که بنا به تصمیمات اتخاذ شده توسط سیاست گذاران بازار سرمایه، از سال ۱۳۹۶ الزام انتشار یکی از فاکتورهای آینده نگر بورسی موسوم به گزارش ارائه پیش‌بینی سود شرکت‌ها یا همان EPS که از سابقه ۲۵ ساله برخوردار بود، حذف شد.
 • میدان‌داری کانال‌های غیررسمی

  محمدرضا کاتوزیان مدرس دانشگاه
  مبحث شفافیت و دسترسی سرمایه‌گذاران به اطلاعات رابطه مستقیمی با کارآیی بازارها دارد. از این رو در دهه ۱۹۷۰ فرضیه بازار کارآ(EMH) توسط اقتصاددان معروف یوجین فاما مطرح شد. البته باید بدانیم که معمولا کارآیی بازارها در سه حوزه کارآیی اطلاعاتی، کارآیی تخصیصی و کارآیی عملیاتی مورد بررسی قرار می‌گیرد که بحث ما ذیل کارآیی اطلاعاتی قابل طرح است. به‌‌طور مختصر طبق مطالعات فاما، بازاری از منظر اطلاعاتی در سطح کارآیی قوی وجود دارد که قیمت‌های کنونی دارایی‌های مالی متاثر از تمامی اطلاعات نهانی، عمومی و تاریخی تاثیرگذار بر ارزش دارایی باشد؛ به‌عبارتی دیگر در تعیین ارزش یک دارایی خبری وجود ندارد که در ارزش آن موثر باشد، اما فعالان بازار از آن بی خبر باشند. اما بررسی این فرضیه در بازار سرمایه جنبه دیگری نیز دارد و آن سرعت انتشار اخبار است. به این مفهوم که گاه اخبار اثر گذار برارزش دارایی‌های مالی منتشر می‌شود، اما سرعت انتشار آن به دلیل زیرساخت‌های نامناسب به اندازه کافی سریع نمی‌باشد.
 • ضعف سهامداران در تحلیلگری

  پیمان حدادی کارشناس بازار سرمایه
  حدود سه سال پیش، سازمان بورس و اوراق بهادار با انتشار دستورالعملی جدید، حذف پیش‌بینی سود (زیان) هر سهم (EPS ) را اعلام و از نهم دی‌ماه ۱۳۹۶ اجرایی کرد. اما چه عواملی باعث این تصمیم شد یا به عبارتی معایب پیش‌بینی سود هر سهم چه بود ؟
 • ضرورت تایید اطلاعات مالی

  محمدابراهیم سماوی کارشناس بازار سرمایه
  در بازارهای مالی به‌ویژه بازار سرمایه بیش از سه دهه است که دو روش تحلیلی بنیادی و تکنیکال جهت پیش‌بینی قیمت سهام معرفی و به‌کار بسته شده است. در روش تحلیل بنیادی با رویکرد از بالا به پایین، ابتدا متغیرهای کلان اقتصادی در سطح جهانی و سپس کشور، مرحله بعد وضعیت صنعت و در مرحله آخر عوامل داخلی مربوط به شرکت عمدتا از طریق بررسی صورت‌های مالی شرکت بررسی می‌شوند.
 • پیامدهای اقتصادی موج دوم کرونا

  احسان آذری‌نیا: در چند هفته اخیر موج دوم همه‌گیری در اروپا و آمریکا آغاز شده و حالا نگرانی‌های جدید درباره اثرات این عامل بر اقتصادهای یاد شده و جهان پدید آمده است. اخبار مربوط به این همه‌گیری بر ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران اثرات منفی داشته و در روزهای اخیر یک عامل افت شاخص‌های مالی، هراس درباره طولانی شدن دوران ضعف اقتصاد جهان بوده است.
 • تعطیلی کوتاه مدت یا مبارزه بلند مدت؟

  پی‌یر برین سی‌ان‌ان
  در دو هفته اخیر موارد جدید ابتلا به کرونا در کشورهای اروپایی و ایالات‌متحده به سرعت افزایش یافته و این روند بر بازارهای مالی این اقتصادها اثرات منفی برجا گذاشته است. دولت‌های اروپایی درحال تصمیم‌گیری درباره نحوه مقابله با موج دوم همه‌گیری کرونا هستند و به‌نظر می‌رسد آنها باید بین دو استراتژی کاملا متفاوت دست به انتخاب بزنند. اکثر دولت‌ها تصمیم گرفته‌اند محدودیت‌های محلی اعمال کنند و اقتصاد را به‌طور کامل تعطیل نکنند، اما در بریتانیا و ایرلند، مشاوران علمی دولت خواستار دومین تعطیلی سراسری اقتصاد شده‌اند و این درحالی است که همه می‌دانند این کار شوک بزرگ بعدی را به اقتصاد از پیش دچار مشکل این کشورها وارد خواهد کرد.
 • پیروزی بزرگ در شرق آسیا

  رابین هاردینگ فایننشال‌تایمز
  برای بسیاری از شرکت‌های خارجی فعال در چین، بحران همه‌گیری کرونا، شبیه یک خاطره بد و پایان پذیرفته است زیرا زندگی در پکن به حالت عادی بازگشته و مصرف‌کنندگان اعتماد خود به اقتصاد و آینده را باز یافته‌اند. در این زمینه تفاوت بین چین و اروپا بسیار زیاد است.
 • بلاتکلیفی در اروپا

  مارک لندلر نیویورک‌تایمز
  از فرانسه تا روسیه و از بریتانیا تا جمهوری‌چک، رهبران اروپا با شدت یافتن مجدد همه‌گیری کرونا مواجه شده‌اند و شاهد پر شدن سریع تخت‌های بیمارستان‌‌ها، افزایش موارد مرگ و میر و منفی شدن افق وضعیت اقتصادی در این کشورها هستیم. زیرا برای مهار موج دوم کرونا لازم است حداقل در برخی مناطق فعالیت‌های اقتصادی بار دیگر متوقف شود. واقعیت این است که اروپا بار دیگر با همه‌گیری کرونا مواجه شده و هفته پیش، هر روز بیش از صد هزار مورد جدید ابتلا به این ویروس در قاره اروپا ثبت شد. در نتیجه یک‌سوم موارد جدید ابتلا در جهان در اروپا تشخیص داده شده است.
 • دو سیگنال خطرناک

  ناتالی شرمان بی‌بی‌سی
  میزان فقر در آمریکا درحال افزایش است و یک دلیل این امر، به پایان رسیدن منابع مالی بسته حمایتی دولت است. همه‌گیری کرونا در آمریکا ادامه پیدا کرده و اخیرا شاهد شدت یافتن آن هستیم. تحقیقات دانشگاهی نشان می‌دهد از ماه مه ‌تاکنون بیش از ۸ میلیون آمریکایی که بسیاری از آنها کودک و اقلیت نژادی هستند دچار فقر شده‌اند. هفته قبل تعداد متقاضیان جدید بیمه بیکاری به‌نزدیک ۹۰۰ هزار نفر رسید که بالاترین میزان از ماه آگوست است.
 • ماموریت سکان‌دار جدید «صمت»

  بهاره چراغی: معضلات ساختاری اقتصاد ایران سال‌هاست از سوی تحلیلگران و صاحب‌نظران گوشزد می‌شود. اما برای رفع آنها گوش شنوایی وجود ندارد. یکی از مهم‌ترین وزارتخانه‌هایی که در دولت دوم حسن روحانی با مشکلات جدی از جهت اتخاذ سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌ها مواجه شد، وزارت عریض و طویل صمت بود.
 • حل بحران سرمایه در گردش

  علیرضا کلاهی نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق تهران
  بالاخره پس از ماه‌ها، سکان هدایت وزارت صمت به‌دست وزیر جدید سپرده شد. اگرچه این تصمیم دیرهنگام برای انتصاب وزیر صمت، در بازار نامتعادل و بحران زده اقتصاد و صنعت ایران، عوارض و پیامدهای گسترده‌ای داشت اما به هر حال باید این فرصت چند ماهه تا پایان دولت دوازدهم را مغتنم شمرد و حتی‌الامکان بخشی از زیان‌ها را جبران کرد.
 • سه گلوگاه اقتصاد ایران

  یلدا راهدار نایب‌رئیس سازمان ملی کارآفرینی
  سه رکن صنعت، معدن و تجارت از مهم‌ترین بخش‌های هر اقتصادی است و تصمیمات و سیاست‌گذاری‌های دقیق و حساب‌شده‌ای را از سوی مسوولان هر کشور می‌طلبد. متاسفانه در ایران این سه گلوگاه اصلی اقتصادی کشور با هم یکی است و به‌دلیل عدم توجه ویژه به هر یک از این سه بخش، هیچ‌کدام از آنها نتوانسته‌اند به خوبی به وظایف خود عمل کنند.
 • چابک‌سازی در گام اول

  عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق تهران
  کمتر از ۱۰ ماه تا پایان دولت دوازدهم و همچنین سکان داری وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌دست وزیر تازه نفس، فرصت باقی است. وزارتخانه‌ای که گویی کشتی غول پیکری است بر اقیانوس چالش‌ها و مسائل جاری کشور. پر بیراه نیست اگر بگوییم وزارت صمت در شرایط فعلی قلب اقتصاد کشور است. این اهمیت درحالی است که وزارتخانه عریض و طویل صنعت، معدن و تجارت در ۶ ماه اخیر ۴ بار کرسی مدیریت و راهبری را از یکی به دیگری واگذار کرد.
 • نوبل اقتصاد ۲۰۲۰

  احسان آذری‌نیا: نخستین جایزه نوبل در رشته اقتصاد در سال ۱۹۶۹ اعطا شد. بنابراین طی یک دهه بعد یعنی تا اواخر دهه ۱۹۷۰ برجسته‌ترین برندگان این جایزه، پل ساموئلسون، میلتون فریدمن، کنث ارو، جان هیکس و فردریش‌هایک بودند که برجسته‌ترین اقتصاددان‌های سده بیستم محسوب می‌شدند. البته جان مینارد کینز هم که سال ۱۹۴۶ درگذشت، جزو بزرگ‌ترین اقتصاددان‌های سده گذشته است.
 • افتادن جایزه از عرش

  تایلر کاون / بلومبرگ
  در روزهای اخیر جایزه نوبل سال‌جاری در رشته‌های مختلف به افراد برجسته در آن رشته‌ها اعطا شده و اجازه می‌خواهم دیدگاهی که تا اندازه‌ای نوعی بدعت‌گذاری محسوب می‌شود، بیان کنم. به‌نظر می‌رسد جایزه نوبل هر سال ارزش کمتری پیدا می‌کند و نکته دیگر این است که جوایز نوبل، دیگر مانند قبل جذاب نیستند و هیجانی به‌وجود نمی‌آورند. بیشترین اطلاعات من در حوزه اقتصاد است، بنابراین از همین رشته شروع می‌کنم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر