آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۴۶

 • کرونا در بورس تهران

  هدیه لطفی: شیوع و گسترش سریع بیماری کووید-۱۹ در سطح جهان، تمامی بازارهای مالی دنیا و به‌ویژه بازار سهام را به‌صورت مستقیم تحت‌الشعاع قرار داد تا آنجا که شاخص‌های اصلی وال‌استریت بدترین عملکرد خود از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ را به ثبت رساندند و قیمت‌ کالاهای پایه مصرفی با شتاب فراوان در مسیر نزولی پیش رفتند. با این وجود، بورس تهران به پشتوانه ورود نقدینگی پرحجم نه تنها در مقابل ریزش مقاومت کرده بود، بلکه مسیر صعود را با قدرت ادامه داده بود‌. این در حالی است که به دنبال ریزش شدید قیمت نفت و فلزات بازارهای جهانی در شروع این هفته، بورس تهران نیز شاهد افت قیمت و ریزش شدید شاخص بود. به‌طوری‌که در معاملات روز دوشنبه با افت ۱۵هزار واحدی شاخص کل بورس، از بازدهی ۲۰۰درصدی این بازار در سال جاری کاسته شد و به ۱۹۹درصد رسید.
 • بحران در برگزاری مجامع

  سعید اسلامی‌بیدگلی عضو شورای‌عالی بورس
  با ورود و شیوع ویروس کرونا در کشور، بسیاری از اجتماعات تعطیل شد. تعطیلی دانشگاه‌ها، کنفرانس‌ها و حتی جلسات مجلس شورای اسلامی و خبرگان را نیز شاهد بودیم. این درحالی است که به‌رغم تعطیل شدن بیشتر محافل، مجامع شرکت‌های فعال در بازار سرمایه همچنان برگزار می‌شود. علت این موضوع چیست؟
 • صنایع برنده کدامند؟

  همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه
  بیماری کرونا را باید یکی از مهم‌ترین اتفاقات سال ۹۸دانست و تاکید کرد تاکنون اطلاعات ما در مورد بیماری‌ها و تاثیر آن بر اقتصاد بسیار اندک بوده است، هرچند در گذشته نیز به کرات خانواده ویروس‌های آنفلوآنزا همه‌گیری‌هایی را رقم زده‌اند اما شاید کمتر کسی در ایران و البته بقیه کشورهای جهان انتظار داشت که کرونا بتواند این‌گونه مرزها را پشت‌سر بگذارد.
 • شاخص اصلاح می‌شود؟

  هومن مقراضی تحلیلگر ارشد بازارهای مالی لندن
  کرونا توانست در هفته گذشته تاثیر چشمگیری بر بورس‌های جهانی بگذارد، به‌طوریکه شاخص‌های بورس در نیویورک و لندن به‌شدت با ریزش مواجه شدند. به‌طور هم‌زمان قیمت کالاهای اساسی نیز در دنیا شدیدا کاهش یافته و حالا این سوال پیش می‌آید که تاثیر کرونا روی بورس تهران چطور خواهد بود؟
 • ضرورت افزایش عرضه‌های اولیه

  سیدعلی سیدخسروشاهی کارشناس بازار سرمایه
  بازده شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای سال به مرز ۲۰۰درصد رسید. شاخص کل هم‌وزن هم طی همین دوره بازده ۴۴۹ درصدی را ثبت کرده است. ارزش معاملات روزانه بازار سرمایه رکورد ۱۰۰ هزار میلیارد ریال را هم محقق کرد.
 • دافعه در بازار پول

  محمد گرجی‌آرا کارشناس بازار سرمایه
  سوالی که بسیاری از فعالان اقتصادی درنظر دارند این است که بر خلاف بسیاری از بازارهای مالی بین‌المللی در شرایطی که بیماری کووید-۱۹ در کلیه بازارها وضعیت رکودی حاکم است بورس تهران همچنان پیشتاز بازارهای مالی در ایران بوده و به رشد خود ادامه می‌دهد. مساله اصلی این است که علت این رشد خلاف قاعده نسبت به سایر بازارهای بین‌المللی چیست؟

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر