آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۴۰

 • جایگاه زنان در بورس تهران

  هدیه لطفی: با رشد و توسعه بازار سرمایه، روز به روز به تعداد سرمایه‌گذاران در این بازار نیز افزوده شده است؛ به‌طوری‌که طی سال‌های اخیر شاهد حضور روزافزون سرمایه‌گذاران، به خصوص زنان سهامدار در بازار سهام هستیم.
 • مدیریت اهداف‌چندگانه

  دکتر امیر مطیعی مشاور اقتصادی
  اتفاق مثبت و خوشایند این روزهای اقتصاد ایران، ظهور و حضور بانوان پابه‌پای مردان است. می‌توان این هنر و قدرت‌های زنانه را نه تنها در اقتصاد، بلکه در دیگر مسیرهای مهم نیز به راحتی مشاهده کرد. در واقع می‌توان برتری قدرت مدیریت زنان در بخش‌های مختلف صنعتی، تجاری، تفریحی و بازارهای سرمایه‌گذاری به خصوص بورس را مشاهده کرد که بسیار موفقیت‌آمیزتر از مردان، در حال سبقت و پیشی‌گرفتن هستند.
 • کارنامه کمیته سازش

  آرزو رضایی دبیر کمیته سازش کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران
  به موجب قانون بازار اوراق بهادار و دستورالعمل‌ها و مقررات مربوطه، چند نهاد در بازار سرمایه وظیفه رسیدگی به اختلافات بین فعالان بازار یا اعضای خود را بر عهده دارند که یکی از این نهادها عبارت است از «کمیته سازش کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران». این کمیته که به آن هیات سازش نیز گفته می‌شود به‌منظور رسیدگی به اختلافات اعضای کانون با یکدیگر یا با سایر اشخاص ذی‌ربط که ناشی از فعالیت حرفه‌ای نهادهای مالی یا اعضای کانون باشد، تشکیل شده است. هیات سازش؛ مرکب از سه عضو اصلی و دو عضو علی‌البدل، یک نفر دبیر کمیته و یک نفر ناظر به نمایندگی از سازمان بورس و اوراق بهادار است که برای دو سال انتخاب می‌شوند. اعضای هیأت سازش توسط هیأت‌مدیره کانون و از اشخاص واجد صلاحیت‌های علمی و حرفه‌ای انتخاب می‌شوند و حداقل یکی از اعضای اصلی هیأت از بین اعضای هیأت‌مدیره وقت کانون انتخاب خواهد شد. دبیر کمیته از طرف دبیرکل کانون و ناظر نیز توسط معاونت حقوقی سازمان به این سمت انتخاب می‌شود.
 • تحلیل جنسیتی استارت‌آپ‌ها

  ثآرا سادات میران کارشناس بازار سرمایه
  فرآیند پیچیده توسعه و نقش منابع انسانی، به مثابه یکی از عوامل اصلی آن، نیازمند بازنگری در نقش نیروی انسانی به خصوص نقش زنان است که نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. در سال‌های اخیر، جهان شاهد پدیده اجتماعی-اقتصادی جدیدی به نام مشارکت زنان در بازار کار خصوصا بازار‌های کار مالی بوده است. قدرت دادن به زنان و برداشتن موانع از سر راه آنان باعث بهبود وضعیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آنها در جامعه می‌شود که این جریان می‌تواند زمینه‌ساز رشد و توسعه پایدار باشد. زنان یکی از گروه‌های مهم اجتماعی متاثر از کیفیت زندگی و در عین حال موثر بر آن‌اند. این گروه عظیم اجتماعی از آنجا که ارتباط موثری با گروه‌های اجتماعی جامعه دارند، علاوه‌بر وظایف شخصی و خانوادگی، نقش فعالی را در پیشرفت‌های اجتماعی و توسعه پایدار آن ایفا می‌کنند و نقش بسیار حساس و تعیین‌کننده‌ای در فعالیت‌های اجتماعی دارند. به همین دلیل، کشورهایی که در مسیر توسعه سازنده قرار دارند به این امر مهم پی برده‌اند که ضرورت ایجاد جامعه سالم در گرو وجود زنان فعال و موثر در جامعه است. آموزش زنان و مشارکت آنان نقش مهمی در توسعه کشور دارد؛ به‌گونه‌ای که حدود نیمی از جمعیت شاغلان را زنان تشکیل می‌دهند.
 • خاطرات یک زن خبرنگار

  فاطمه تیموری فعال بازار سرمایه
  از سال ۸۰ شروع شد. دوره‌های خبرنویسی در باشگاه خبرنگاران جوان. در هر جلسه درباره اخبار مهم صحبت می‌شد. اخبار بازار طلا و سکه داغ بود؛ راجع به بورس هم صحبت می‌شد. از آنجا بود که به اخبار بورسی علاقه‌مند شدم. پس از اتمام دوره آموزشی، وارد این حوزه شدم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر